Ռուբեն Թովմասյան. «Չէի պատկերացնում, որ Ադրբեջանի կոմկուսի առաջին քարտուղարը կարող է այդ աստիճանի ստախոս լինել»
Երեկ Ադրբեջանի կոմկուսի առաջին քարտուղար Ռաուֆ Ղուրբանովը հայտարարել էր, թե  Մոսկվայում հայ կոմունիստները հանդիպել են Ադրբեջանի կոմկուսի պատվիրակության հետ և իբր խոստովանել, թե Ղարաբաղը Ադրբեջանական տարածք է։
ՀՀ  կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի Կոմկուսի պատվիրակությունների միջև որևիցե հանդիպում տեղի չի ունեցել։
-Դա հիվանդության հետևանք է։ Ես չէի պատկերացնում, որ Ադրբեջանի կոմկուսի առաջին քարտուղարը կարող է այդ աստիճանի ստախոս լինել։ Նա միգուցե իր անձանական վարկանիշը բարձրացնելու հնարավորություններ է փնտրում և խառնվում է մի հարցի, որի ուղղությամբ անելիք չուն։ Դրա համար նա առաջ է մղել ստախոսությունը և այդ ստախոսությամբ ուզում է ցույց տալ, որ մեծ գործեր է արել։ Դա ուղղակի ստախոսության արդյունք է,-ասել է նա։
Ըստ Ռուբեն Թովմասյանի՝ Մոսկվայում հոկտեմբերի 24-ին իսկապես տեղի է  ունեցել կուսակցությունների 34-րդ համագումարը, որի ժամանակ Զյուգանովի ելույթն է քննարկվել։ «7օր»-ի այն հարցին, թե արդյոք համագումարի ընթացքում  ընդհանրապես քննարկվե՞լ է Ղարաբաղի հարցը, նա ասել է, թե ոչ։
-Համագումարում այդպիսի օրակարգ չի եղել, հաշվետու զեկուցման մեջ Ղարաբաղի հարցին որևէ անդրադարձ չի եղել, Ղարաբաղին վերաբերող որևիցե փաստաթուղթ չի ընդունվել, և այդ հարցը քննարկման առարակա չի դարձել,-ասել է ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարը։

Рубен Товмасян: «Не представлял, что первый секретарь компартии Азербайджана может до такой степени быть лжецом»
Вчера первый секретарь Компартии Азербайджана Рауф Курбанов заявил, что в Москве армянские коммунисты встречались с делегацией Компартии Азербайджана и якобы признались, что Карабах является территорией Азербайджана.
Первый секретарь Компартии Азербайджана Рубен Товмасян во время встречи с журналистами  сказал, что между делегациями Компартий Армении и Азербайджана какой-либо встречи не было.
«Это последствие болезни. Я не представлял, что первый секретарь Компартии Азербайджана может до такой степени быть лжецом. Он, может быть, ищет возможности поднятия своего личного авторитета и вмешивается в один вопрос, в направлении которого ему делать нечего. Поэтому он выдвинул вперед ложь и этой ложью хочет показать, что сделал большие дела. Это просто результат лжи», - сказал он.
По словам Р.Товмасяна, 24 октября в Москве действительно состоялся 34-й съезд партий, во время которого обсуждалось выступление Зюганова. На вопрос «7or» о том, обсуждался ли на съезде вопрос Карабаха, он ответил:
«На съезде не было такой повестки, в отчетном докладе вопрос Карабаха не был затронут, никакой документ относящийся к Карабаху не был принят и этот вопрос не стал предметом обсуждения», - сказал первый секретарь Центрального комитета КПА.