Հարություն Քուշքյան. «Եթե հարևան երկրներում կա, չի բացառվում, որ դա կարող է լինել նաև մեզ մոտ»
-Բարեբախտաբար, մեզ մոտ խոզի գրիպի որևէ դեպք հայտնաբերված չէ,-խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի հետևյալ հարցին.  «Որքա՞ն է «Տամիֆլյու» դեղամիջոցի պաշարը Հայաստանում՝ խոզի գրիպի համաճարակի դեպքում պատվաստում անցկացնելու համար։ Որևէ միջոցառում ձեռնարկվո՞ւմ է այդ ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստան-Ուկրաինա ամենշաբաթյա օդային կապ կա, իսկ Ուկրաինայում պաշտոնապես էպիդեմիա է հայտարարված»։
-Այսօր մենք շատ ուժեղացված ռեժիմով ենք աշխատում՝ հաշվի առնելով տագնապալի իրավիճակը։ Բոլոր անցման կետերում հատուկ մասնագիտացված խմբեր են աշխատում։ Բոլոր կասկածելի կամ գանգատներ ունեցող մարդիկ առանձնացվում են, և կատարվում են անհրաժեշտ միջոցառումները։ Պետք է շատ զգույշ լինենք, որպեսզի դա կանխենք, բայց եթե հարևան երկրներում կա, չի բացառվում, որ դա կարող է լինել նաև մեզ մոտ։
Նախարարն ասել է, թե իրենք պահեստավորել են հնարավորինս մեծ քանակությամբ «Տամիֆլյու»։
-Ինչ վերաբերում է պատվաստանյութին, ապա հակասող կարծիքներ կան, որ մի դեպքում այն օգնում է, մյուս  դեպքում ավելի վատացնում է վիճակը։ Ես մինչև համոզված չլինեմ, որ դրանք անվտանգ և արդյունավետ են, չեմ կարող առաջարկել։ Պետք է 15-20 օր սպասել, ունենալ փորձարկումների արդյունքները, որից հետո կտեսնենք մեր անելիքները,-նշել է Հ. Քուշքյանը։
Առողջապահության նախարարն ասել է, որ խոզի գրիպն ախտանիշներով սեզոնային գրիպից առանձնապես չի տարբերվում ։

Арутюн Кушкян: «Если это есть в соседних странах, то не исключается, что может быть и у нас»
«К счастью, у нас не зафиксировано ни одного случая свиного гриппа, - заявил в парламенте министр здравоохранения РА Арутюн Кушкян, отвечая на вопрос депутата Наиры Зограбян о том,  каков запас препарата «Тамифлю» в Армении для осуществления прививок в случае эпидемии свиного гриппа, и предпринимаются ли какие-либо мероприятия в этом направлении, принимая во внимание то, что осуществляется еженедельный воздушный рейс Армения-Украина, а на Украине официально объявлена эпидемия.
«Сегодня мы работаем в усиленном режиме, принимая во внимание тревожную ситуацию. На всех пропускных пунктах работают специализированные группы. Все сомнительные лица или имеющие жалобы граждане отделяются, и проводятся необходимые мероприятия. Надо быть очень осторожными, чтобы предотвратить это, но если это есть в соседних странах,  то не исключается, что может быть и у нас», - сказал глава Минздрава Армении.
Министр сказал, что они запаслись по возможности большим количеством «Тамифлю».
«Что касается вакцины, то имеются противоречивые мнения, что в одном случае она помогает, а в другом - ухудшает состояние. Пока я не буду уверен, что они безопасны и результативны, не смогу предложить. Надо подождать 15-20 дней, иметь результаты испытаний, после чего мы предпримем необходимые действия», - отметил А.Кушкян.
Министр здравоохранения сказал, что свиной грипп по своим симптомам особо не отличается от сезонного гриппа.