Բժիշկների աշխատավարձը չի կրճատվի
ՀՀ 2010թ. պետական բյուջեի նախագծում առողջապահության ոլորտի հատկացումները կազմում են 55 մլրդ դրամ, որի 76%-ը կամ 42 մլրդ դրամը կուղղվի ամբուլատոր պոլիկլինիկական և հիվանդանոցային օղակներում իրականացվող առողջապահական ծրագրերի ֆինանսավորմանը։ Ազգային ժողովի առողջապահություն  հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային    հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացնելով  2010թ. պետական բյուջեով առողջապահության ոլորտում նախատեսված ֆինանսավորումը՝ այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանը։
-Ընդհանուր առմամբ, 2010 թ. ազգաբնակչության մեկ շնչի հաշվով հատկացումները կկազմեն 17100 դրամ։
Նախարարը նշել է, որ ամբուլատոր պոլիկլինիկական օղակում նախատեսվում է պահպանել բուժանձնակազմի հաշվարկային և միջին աշխատավարձի 2009թ. մակարդակը։
-Բժիշկների աշխատավարձը կազմել է 77 հազ. դրամ, իսկ միջին բուժանձնակազմինը՝ 49,3 հազ. դրամ,-ընդգծել է նախարարը։

Зарплата врачей не будет сокращена
Отчисления в сферу здравоохранения в проекте госбюджета РА на 2010 год составляют 55 млрд. драмов, 76% или 42 млрд.драмов которого будут направлены на финансирование здравоохранительных программ, осуществляемых в амбулаторных поликлинических и больничных звеньях. Об этом заявил министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения и финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя финансирование, предусмотренное по государственному бюджету на 2010 год для сферы здравоохранения.
По его словам, «в общей сложности в 2010 году на душу населения отчисления составят 17100 драмов».
Министр отметил, что в 2009-ом году в амбулаторном поликлиническом звене предусматривается сохранить уровень расчетной и средней зарплаты медперсонала.
«Зарплата врачей составила 77 тысяч драмов, а среднего медперсонала - 49,3 тысячи драмов», - подчеркнул министр.