ԼՂ–ի հարցում Թուրքիայի օժանդակությունը բանակցություններում Ադրբեջանին միայնակ թողնե՞լն է
Մարդկային մտքի թռիչքն անսահմանափակ է, իսկ ՀՀ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներինը՝ առավել ևս։ Համենայնդեպս, դա են ապացուցում ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի խոսքերը։
Նախ՝ նա խորապես համոզված է, որ Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների վավերացումը և երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը «կօգնի ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը»։ Իսկ բացատրությունը հետևյալն է, քանի որ Ադրբեջանը բանակցություններում իր կոշտ դիրքորոշումը մշտապես պայմանավորել է Թուրքիայի հետ «մեկ ազգ, երկու պետություն» գաղափարախոսությամբ, ապա այժմ, երբ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատի և սահմանը բացի՝ առանց Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելու, դա կնպաստի, որ ադրբեջանցիները հասկանան՝ Ադրբեջան և Թուրքիա պետությունների շահերը տարբեր հասկացություններ են.
-Բնականաբար, մեկ այլ բան է Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ, երբ բանակցային սեղանի շուրջ է գտնվում, և ուրիշ բան է, երբ Ադրբեջանը միայնակ է այդ բանակցությունների սեղանի շուրջ,- «Դուպլեքս» մամուլի ակումբում հայտարարեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը։
Բնական հարց է առաջանում՝ եթե բանակցություններում Ադրբեջանն առանց Թուրքիայի բոլորովին այլ բան է, ապա ինչո՞ւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուրախությամբ ընդունեց, երբ  Ա. Գյուլն իր պատրաստակամությունն էր հայտնում օժանդակել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Ես ուրախությամբ ընդունեցի դա, որովհետև միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից»,- ասել էր Ս. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ցանկացած քայլ, որը կարող է օգնել Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ լուծելու այս հարցը, միայն ու միայն պետք է դրական գնահատել։
Երբ այսօր այս հարցն ուղղեցինք ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ա. Դավթյանին, նա զարմացած պատասխանեց.
-Իսկ մի՞թե սա օժանդակություն չէ։ Օժանդակությունը հասկանալն էր, որ Թուրքիան, որպես պետություն, իր շահերն ունի, իսկ Ադրբեջանը, որպես պետություն, ունի իր շահերը, և մեկի շահը չպետք է պայմանավորվի երկրորդի շահով։
Ավելին, բանը հասավ նրան, որ Ա. Դավթյանը նույնիսկ ողջունեց Ա. Գյուլին.
-Որպես ԱԺ պատգամավոր՝ ուղղակի ողջունում եմ պարոն Գյուլին, որ ինքն իրականում իր քայլերով նպաստել և նպաստում է, որպեսզի հայ-ադրբեջանական հարցի խաղաղ կարգավորումը լինի առավելագույնս արդարացի և միջազգային իրավունքի նորմային համապատասխան։
Եվ սա այն դեպքում, երբ իր խոսքի սկզբում Ա. Դավթյանը հրաժարվեց կանխատեսումներ անել, թե Թուրքիան երբ սահմանները կբացի և Հայաստանի հետ հարաբերություններ կհաստատի՝ պատճառաբանելով, որ դա մեծապես կախված է նաև այն բանից, թե արդյոք թուրք խորհրդարանականները նորից նախապայմաններ առաջ չե՞ն քաշի։
Հանրապետական պատգամավորը հրաժարվեց մեկնաբանել նաև Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբիի խոսքերը, թե հայկական ղեկավարությունը կգիտակցի, որ ղարաբաղյան հակամարտության ստատուս քվոն չի կարող ընդմիշտ շարունակվել, և որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգվում է անորոշ ժամանակով։
-Ես զերծ կմնամ այդ հայտարարության մեկնաբանությունից, որովհետև ինչպես յուրաքանչյուր մարդ, այնպես էլ Սեմնեբին իրավունք ունի կարծիքներ արտահայտելու, հաճախ՝ նաև իրարամերժ,- ասաց Ա. Դավթյանը՝ ավելացնելով,- հայտնելով իր տեսակետը՝ ժամանակի մեջ շատ հավանական է, որ տրամագծորեն ուրիշ կամ այլ տեսակետ ևս հայտնի։
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանը, ապա բացի նրանից, որ Ա. Դավթյանի խոսքերով՝ 21-րդ դարում փակ սահմաններ չպետք է լինեն, և ողջ աշխարհն է ցանկանում վերացնել Եվրոպայում վերջին փակ սահմանը, մեկ այլ հանգամանք էլ կա.
-Բնության և հասարակության մեջ կայուն հավասարակշռություն պահելու համար անհրաժեշտ է երեք հենարան։ Օրինակ՝ սովորական աթոռը, որպեսզի նորմալ կանգնի իր ոտքերի վրա, անհրաժեշտ է՝ նվազագույնը երեք ոտք ունենա։ Նույնը նաև պետությունը՝ հավասարակշռությունը պահելու համար անհրաժեշտ է՝ առնվազն երեք հենարան ունենա։ Հայաստանի պարագայում երրորդ հենարանը կարող է լինել Թուրքիայի հետ 320 կմ-ոց սահմանի բացումը, որտեղ առկա են բոլոր ենթակառուցվածքները։
Իսկ թե մյուս 4 հարևաններից որո՞նք են Հայաստանի մնացած «ոտքերը», Ա. Դավթյանն առաջարկեց, որ ինքներս ընտրենք։

В вопросе НК поддержка Турции в переговорах - оставить Азербайджан одного?
Полет мысли человека неограничен, а у некоторых представителей власти РА тем более. Во всяком случае, об этом свидетельствуют слова члена фракции РПА, председателя постоянной комиссии по вопросам науки, культуры и молодежи НС Артака Давтяна.
Прежде всего, он глубоко убежден, что ратификация армяно-турецких протоколов и установление дипломатических отношений между двумя странами  «помогут урегулированию карабахского вопроса». А объяснение следующее - поскольку Азербайджан свою жесткую позицию постоянно связывал с  Турцией по идеологии «одна нация, два государства», то ныне, когда Турция установит отношения с Арменией и откроет границу, без учета мнения Азербайджана, то это будет содействовать тому, чтобы азербайджанцы поняли, что интересы государств Азербайджана и Турции - это разные понятия.
«Естественно, совершенно иное, когда Азербайджан с Турцией находятся за столом переговоров, и другое, когда Азербайджан одинок за столом этих переговоров», - заявил в пресс-клубе «Дуплекс» депутат от РПА.
Возникает естественный вопрос - если в переговорах Азербайджан без Турции совершенно другое из себя представляет, то зачем президент РА с радостью воспринял то, что А.Гюль выражал свою готовность  содействовать урегулированию армяно-азербайджанских отношений.
«Я с радостью принял это, поскольку лишь ненормальный человек  может отказаться от поддержки», - сказал С.Саргсян, добавив, что любой шаг, который может помочь сопредседателям Минской группы ОБСЕ, чтобы решить этот вопрос, только и только можно положительно оценивать.
Когда сегодня мы направили депутату от РПА А.Давтяну этот вопрос, он удивленно ответил: «Но неужели, это  не поддержка? Понимание поддержки, что Турция, как государство, имеет свои интересы, а Азербайджан, как государство, имеет свои интересы и интересы одного не должен обуславливать интересом второго».
Более того, дело дошло до того, что даже А.Давтян приветствовал А.Гюля.
«Как депутат НС просто приветствую господина Гюля, что он на самом деле своими шагами содействовал и содействует, чтобы  мирное урегулирование армяно-азербайджанских вопросов было бы максимально справедливым и в соответствии с нормой международного права», - отметил он.
И это в том случае, когда в начале своего слова А.Давтян отказался делать прогнозы, когда Турция откроет границы и установит отношения с Арменией, мотивируя тем, что это в большой мере зависит также от того, что действительно ли турецкие парламентарии вновь не выдвинут предусловия?
Депутат-республиканец отказался комментировать слова специального представителя Евросоюза на Южном Кавказе   Питера Семнеби, что статус-кво карабахского конфликта не может вечно продолжаться, и что вопрос статуса Карабаха откладывается на неопределенное время.
«Я бы воздержался комментировать это заявление, поскольку как любой человек, так и Семнеби, имеет право выражать мнения, часто также противоречивые», - сказал А.Давтян, добавив свою точку зрения - «с течением времени весьма вероятно, что он может выразить диаметрально противоположную точку зрения».
Что касается установления отношений с Турцией, то кроме того, что, по словам А.Давтяна, в 21-м веке не должно быть закрытых границ и весь мир желает устранить последнюю закрытую границу в Европе, есть еще одно обстоятельство.
«Для того, чтобы удержать стабильное равновесие между природой и обществом необходимо три опоры. Например, обыкновенный стул, чтобы нормально стоял, необходимо, как минимум, чтобы были три ножки. То же самое и для удержания равновесия государства необходимо, чтобы, как минимум, оно имело три опоры. В случае с Арменией это может быть открытие 320-километровой границы, где наличествуют все инфраструктуры», - подчеркнул он.
А из других 4 соседей, какие являются остальными «ножками», А.Давтян предложил, чтобы мы сами это выбрали.