Հարցը, թե ինչի համար է օգտագործվել ԵՄ–ից ստացված դրամաշնորհը, չունի պատասխան
ՀՀ ԱԺ–ում շարունակվում է 2014թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումը։ Ինչպես հայտնել է գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, տարեվերջին արտարժույթի կտրուկ տատանումները բացասական ազդեցություն են ունեցել պարտատոմսերի վաճառքի վրա։
–Աննախադեպ իրավիճակ էր ստեղծվել, և գնումների ոչ մի հայտ չեղավ,- նշել է Ա. Ջանջուղազյանը:
Ինչ վերաբերում Եվրամիությունից ստացված 7.1 մլրդ դրամ դրամաշնորհին, ապա այդ գումարը ծախսվել է այնպես, ինչպես բյուջեի մնացած չնախատեսված մուտքերը։
–Դա ստացվել էր որպես ոչ նպատակային դրամաշնորհ: Այսինքն, հարցը, թե ինչի համար են օգտագործվել այս միջոցները, չունի պատասխան այնքանով, որ դրանք օգտագործվել են բյուջետային ծախսերի ֆինանսավորման համար։ Այն առանձնացված որևէ ծրագրի համար չի օգտագործվել,–ասել է Ա.Ջանջուղազյանը:

Вопрос, на что был потрачен полученный от ЕС грант, не имеет ответа
Колебания курсов на валютном рынке в конце прошлого года оказали негативное влияние на продажу гособлигаций. Об этом сегодня в ходе обсуждения в НС исполнения бюджета за 2014 год заявил замминистра финансов Армении, главный казначей страны Атом Джанджугазян.
«Сложилась беспрецедентная ситуация в истории рынка ценных бумаг Армении, когда не поступило ни одной заявки», – отметил он.
Что касается полученного от Евросоюза гранта в размере 7,1 млрд драмов, то эта сумма была потрачена точно так же, как и все остальные непредусмотренные бюджетные поступления.
«Это был нецелевой грант. То есть вопрос о том, на что были потрачены эти средства, не имеет конкретного ответа – они были использованы для финансирования бюджетных расходов. Грант не был использован для какой-то конкретной программы», – заявил Джанджугазян.