Դաչիչ. «Պետք է պարզել, թե ուր է գնում զենքը»
Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչը, ով մինչ այդ այցելել էր նաև Ադրբեջան, անդրադարձել է Մինսկի խմբի համանախագահների քանակն ընդլայնելու մասին ադրբեջանական կողմի առաջարկին։
Դաչիչը նախ նշել է, որ դա նոր առաջարկ չէ, հետո հավելել, որ այն ընդունելու համար մասնակից երկրների կոնսեսուսային որոշումն է պետք։
–Պետք է ուժեղացնենք խաղաղությունը, ամրապնդենք հրադադարի մասին վաղուց ստորագրված համաձայնագիրը,-ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում հավելել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու մասին հարցին, Դաչիչը պատասխանել է, որ կարևոր է՝ գործընթացի բոլոր մասնակիցները կատարեն իրենց ստանձնած պարտավորությունները, և կառուցողական մոտեցում ցուցաբերեն, աջակցեն խաղաղ գործընթացին:
Այնուհետև նա այդ և նմանատիպ խախտումների մասին տեղեկությունների հիմնավորվածությունն ուսումնասիրելու հանձնարարական է տվել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իր անձնական ներկայացուցչին և Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցչին։

Ивица Дачич: «Надо выяснить, куда идет оружие»
Находящийся в рамках регионального визита в Армении действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Сербии Ивица Дачич обратился к предложению Азербайджана о расширении состава сопредседателей Минской группы ОБСЕ по решению Карабахского конфликта.
Он отметил, что это предложение не ново, добавив, что для его принятия необходимо консенсусное решение всех стран-участниц процесса.
«Нужно укреплять мир, закрепить уже давно подписанное соглашение о перемирии», – заявил в ходе совместной с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции действующий председатель ОБСЕ.
Отвечая на вопрос о поставках российского вооружения Азербайджану, Дачич подчеркнул важность выполнения сторонами взятых на себя обязательств, проявления конструктивного подхода и поддержки мирного урегулирования.
По его словам, в этом смысле необходимо изучить озвученный вопрос, его обоснованность. Сделать это действующий председатель поручил личному представителю в зоне Карабахского конфликта и спецпредставителю на Южном Кавказе.
«Вопрос продажи оружия и боеприпасов надо изучить и выяснить, куда идет оружие», – заявил Ивица Дачич.