Օրերս հեռուստատեսությամբ մի քննարկում էր կազմակերպվել Հայաստանում գրանցված կուսակցությունների մասին։ Տարբեր տեսակետներ հնչեցին։ Սակայն բոլորի մոտ ընդհանուրն այն էր, որ մեզանում կուսակցական համակարգը կայացած չէ։ Դժվար է այդ ձևակերպման հետ չհամաձայնելը։ Իսկ թե ինչու է այդպես ստացվել, այլ խոսակցության թեմա է։
Կուսակցությունների հարցը շատ լուրջ է Հայաստանում։
Կա յոթանասունից ավելի կուսակցություն։ Խոսքս գրանցվածների մասին է։ Իրական կուսակցությունների քանակն ավելի շատ է։ Չգրանցվածների գործունեությունն, ի դեպ, շատ դեպքերում ավելի մասշտաբային է և ազդեցիկ, քան գրանցվածներինը։
Կուսակցությունների հիմնական խնդիրներից մեկը փողն է, ավելի ճիշտ՝ դրա ծագումը և հայթայթումը։
Որտեղի՞ց են գոյանում կուսակցությունների ֆինանսական ռեսուրսները հարցի պատասխանը գրեթե բոլորը գիտեն, բայց ոչ մեկը կոնկրետ բան չի կարողանում կամ չի ուզում ասել։
Ֆինանսավորման առումով կուսակցություններին կարելի է բաժանել երկու խմբի՝ փող ունեցողներ և չունեցողներ։ Ընդ որում՝ ունեցողների լեգիտիմությունն այդ մասով զրո է, քանզի պարզ չէ, թե, օրինակ, ՀՀԿ–ին որտեղի՞ց այդքան փող, որ այդպիսի կուսակցական գրասենյակ է պահում, ճոխ քարոզարշավներ է անցկացնում, ընտրակաշառք բաժանում...
Միամիտ չկա, իհարկե։ Բոլորն էլ գիտեն, թե որտեղից է առաջացել ՀՀԿ–ի ու դրա ղեկավարի փողը։ Խոսքս հարցի ձևական և փաստաթղթային կողմին է վերաբերում (սա այն դեպքն է, երբ փաստաթղթերով ոչ մի բան կարգին չէ)։
Բացի ՀՀԿ–ից՝ մյուսների փողն անհամեմատ քիչ է, կամ ընդհանրապես չկա։
Մինչև այս տարվա փետրվար ամիսը բոլոր կուսակցությունների մեջ ֆինանսական լեգիտիմություն ուներ միայն ԲՀԿ–ն, քանզի հայտնի էր, որ փողը տալիս է դրա ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, ով երբեք պետական պաշտոնյա չի եղել գործադիրում, ու փողը չի կուտակել պետական գանձարանի հաշվին։
Կարելի է, անշո՛ւշտ, կասկածի տակ առնել Ծառուկյանի փողերի ծագման լեգիտիմությունը, բայց այդ դեպքում պետք է կասկածի տակ առնվի բոլորինը՝ սկսած փոքր բիզնեսից մինչև խոշոր բիզնես, ապօրինի ավտոտնակ ունեցողից մինչև 10 հազար դոլարանոց ավտոմեքենա քշող միջին աշխատող։
Մինչփետրվարյան ԲՀԿ–ից բացի՝ մյուս կուսակցությունների փողի աղբյուրն ամբողջությամբ ստվերային է եղել, և կա։
Իշխանություններին, բնականաբար, դուր չէր գալիս, որ քաղաքական դաշտում այլընտրանքային ու անվերահսկելի փող կա, քանզի այդ փողն անկախ էր դարձնում նաև այլ կուսակցություններին և ուժերին, ինչն էլ իր հերթին կարող էր իշխանափոխության հնարավորություն ստեղծել։
Փետրվարից հետո ամեն ինչ «տեղն» է ընկել։ Այժմ իշխանական փողից բացի՝ այլ փող չի պտտվում քաղաքական դաշտում։ Փողն այդ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով վերահսկվում է, և գրանցված ու գրանցվելիք բոլոր կուսակցություններն ընդունել են այդ խաղի կանոնը կամ համակերպվել են այդ վիճակի հետ։ Գոնե այս պահին այդպես է։
Հենց իշխանական վերահսկողությունից դուրս փող հայտնվի քաղաքական գործընթացի մեջ, անմիջապես քաղաքական կյանքը կմտնի ակտիվ շրջան, և իրական հնարավորություն կստեղծվի իշխանափոխության համար։
Այս պահին Հայաստանում միայն մեկ կենտրոն կարող էիշխանության վերահսկողությունից դուրս փող մտցնել քաղաքական գործընթացի մեջ։ Տեղի կունենա՞ դա, թե՞ ոչ, հանրության համար պարզ կդառնա շատ շուտով։
Գաղափար, թիմ, առաջնորդ, փող և կազմակերպչական ունակություններ՝ սրանց համադրությունն է քաղաքական պայքարի հաջողության բանալին։ Նշված բաղադրիչներից որևէ մեկի բացակայությունը դեպի պարտություն տանող ճանապարհ է։ Մնացածը լոլոներ են։
Հ.Գ.։ Երբ Նապոլեոնին հարցնում են, թե ինչ է իրեն պետք այս կամ այն ճակատամարտը հաղթելու համար, նա պատասխանում է շատ կարճ՝ փող, փող և էլի փող։ Դե, իսկ գաղափարի պակաս Նապոլեոնը երբեք չի ունեցել։ Ինչպես որ հայաստանյան բոլոր կուսակցությունները։

На днях на телевидении было организовано обсуждение на тему зарегистрированных в Армении партий. Прозвучали различные мнения, однако все сошлись на том, что партийная система у нас не состоялась. Не согласиться с этой формулировкой трудно. Почему же так получилось, тема для отдельного разговора.
Партийный вопрос в Армении стоит очень остро.
У нас существует более 70 партий, и это только зарегистрированных. Реальное число партий намного выше. Кстати, деятельность незарегистрированных партий в своем большинстве более масштабна и влиятельна, чем в случае с зарегистрированными.
Одной из основных проблем партий являются деньги, вернее их происхождение и выискивание.
Ответ на вопрос о том, откуда у партий появляются финансовые ресурсы, знают практически все, но никто не может или не хочет говорить что-либо конкретного.
В финансовом отношении партии можно разделить на две группы – имеющих деньги и «безденежных». При этом у имеющих деньги легитимность по этой части нулевая, поскольку непонятно, откуда, например, у РПА столько денег на содержание подобного партийного офиса, на дорогостоящие агиткампании, раздачу предвыборных взяток…
Конечно же, наивных нет. Все знают, откуда у РПА и ее руководителя деньги. Речь в данном случае о формальной и документационной стороне вопроса (это тот случай, когда с документами не всё в порядке).
В отличие от РПА, у всех остальных денег несравнимо меньше, или нет вообще.
До февраля этого года из всех партий финансовой легитимностью обладала лишь ППА, так как было известно, что деньги дает ее руководитель Гагик Царукян, который никогда не был государственным чиновником и, тем самым, не копил денег за счет госбюджета.
Несомненно, легитимность источника происхождения денег Царукяна можно поставить под сомнение, но в этом случае под сомнением будут и все остальные – от малого до крупного бизнеса, от владельца нелегального гаража до работника средней руки, владеющего машиной за 10 тыс. долларов.
Кроме дофевральского ППА, происхождение денег всех остальных партий было и остается теневым.
Естественно, властям не нравилось, что на политическом поле были альтернативные и неподконтрольные им деньги, так как они делали независимыми другие партии и силы, что, в свою очередь, могло создать условия для смены власти.
После февраля все встало «на свои» места, и сейчас на политическом поле альтернативных властным денег нет. Деньги находятся под прямым или косвенным контролем, и все действующие и регистрирующиеся партии приняли это правило игры. По крайней мере, на данный момент.
Как только в политических процессах появятся неподконтрольные властям деньги, политическая жизнь сразу же войдет в активную фазу, создав реальный шанс для смены власти.
На данный момент лишь один неподконтрольный власти центр может влить деньги в политический процесс. Произойдет это или нет, общественности станет ясно очень скоро.
Идея, команда, лидер, деньги и организационные способности. Именно их сочетание и является ключом к успеху политической борьбы. Отсутствие какого-либо из компонентов – дорога, ведущая к поражению. Остальное – разглагольствования.
P.S. Когда Наполеона спросили, что ему нужно для победы в том или ином сражении, он ответил очень коротко: деньги, деньги и еще раз деньги. Нехватки же в идеях Наполеон никогда не испытывал. В отличие от всех действующих в Армении партий.