Դատարկության սիմֆոնիա
Թվում էր, թե Գագիկ Ծառուկյանի պարտադրված հեռացումից հետո քաղաքական դաշտի սկզբունքայինները, թունդ հեղափոխականները, հակաօլիգարխիստները, արևմտամետիստները, հակապուտինականները, սաստիկ քաղաքացիականները, բեսամթ դեմոկրատները և մյուսները պետք է սուպերակտիվություն դրսևորեն, իջնեն «Ֆեյսբուքի» էջերից ու գրավեն հրապարակները և փողոցները, սակայն տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը ։
Հիմա վերը նշված կոնտինգենտը հարկադիր պարապուրդի է մատնվել։
ԲՀԿ նախկին առաջնորդին հեռացնելով՝ Սերժ Սարգսյանը զուգահեռաբար «աշխատանքից» ազատել է բոլոր տիպի հաճախորդներին, քանզի նրանց կարիքն այլևս չկա։ Գոնե այս պահին չկա։ Ո՞ւմ են պետք ավելորդ ուտող բերանները։
Այ, հենց իշխանությունների համար իրական վտանգ ներկայացնող սուբյեկտ մտնի քաղաքական գործընթաց, բոլոր տիպի «դիշովկեքի» պահանջը կրկին կունենան նախագահական նստավայրում։ Եվ այդ ժամանակ մենք կրկին կտեսնենք բոցաշունչ ելույթներ, «թույն» ստատուսներ, շենշող ասուլիսներ և այլն։
Մինչ այդ, սակայն, դատարկություն է։ Հանրությանն այժմ դատարկության սիմֆոնիա է մատուցվում։ Բոլոր հաճախորդները ներդաշնակ ձևով լռում են ու սպասում նոր հրհանգի։
Կան, իհարկե, անհամբերներ, որոնք կրկին «1in.am» - ների հերո են դարձել, բայց, մեծ հաշվով, բոլորը լուռ են։։։։ Սպասում են՝ պայքար լինի, որ իրենք էլ իրենց փայը փախցնեն։ Բայց դա երկրորդական հարց է։

Казалось бы, после принужденного ухода Гагика Царукяна действующие на политическом поле принципиальные, ярые революционеры, антиолигархисты, прозападники, антипутиновцы, рьяные гражданственники, ревностные демократы и остальные должны были проявить суперактивность, сойти со страниц «Фейсбука» и захватить пощади и улицы, но имело место прямо противоположное.
Сейчас указанный выше контингент оказался в состоянии вынужденного простоя.
Устранив фактор бывшего лидера ППА, Серж Саргсян параллельно уволил с «работы» клиентов всех мастей, так как необходимости в них больше нет. По крайне мере, пока. Кому нужны лишние рты?
Вот как только на политическом поле появится представляющий для властей реальную угрозу субъект, в президентском дворце сразу же появится спрос на дешевок всех калибров. И тогда мы станем очевидцами пламенных речей, истовых статусов, блистательных пресс-конференций и др.
До этого, однако, будет царить пустота. Обществу преподносится симфония пустоты. Все клиенты власти молчат в один лад – в ожидании новых распоряжений.
Есть, конечно же, нетерпеливые, которые вновь стали героями сайтов вроде «1in.am», но, по большому счету, все молчат. Ждут зарождения борьбы, чтобы увести свой кусок. Но это уже – вопрос второстепенный.