Ֆրանցիսկոս պապը հրեշտակ–խաղաղարարի շքանշան է նվիրել Պուտինին
ՌԴ առաջնորդ Վլ. Պուտինի հանդիպումը Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հետ մոտ մեկ ժամ է տևել։ «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ բանակցությունների ավարտին Հռոմի պապը Պուտինին հրեշտակ–խաղաղարարի պատկերով շքանշան է նվիրել։
«Այս շքանշանը, որը ստեղծվել է նախորդ դարի նկարիչներից մեկի կողմից, պատկերում է հրեշտակ, որը և՛ խաղաղություն է բերում, և՛ արդարություն, և՛ համերաշխություն, և՛ պաշտպանություն։ Իսկ տեքստում մտքեր կան այն մասին, որ Ավետարանը լույս ու ուրախություն է բերում մեր կյանք, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական խորհրդածություններ մեր մասին ու մեր կյանքի մասին»,–ասել է պոնտիֆիկոսը՝ հանձնելով նվերը։
Իր հերթին ՌԴ առաջնորդը Հռոմի պապին է նվիրել պաննո՝ Քրիստոսի տաճարի պատկերով, ինչպես նաև Ուղղափառ հանրագիտարանի մի քանի հատոր։

Папа Римский наградил Путина медалью с ангелом-миротворцем
По окончании встречи папы Римского Франциска с президентом России Владимиром Путиным понтифик подарил российскому лидеру медаль с изображением ангела-миротворца, передает ТАСС
«Эта медаль, которая была произведена художником прошлого века, изображает ангела, который приносит и мир, и справедливость, и солидарность, и защищает. А также этот текст, в котором есть размышления о том, что Евангелие нам приносит свет в жизнь, и радость, и там есть геополитические размышления и о нас, и о нашей жизни», – сказал понтифик, вручая подарок.
В свою очередь российский лидер преподнес папе Римскому панно с изображением храма Христа Спасителя, а также несколько томов Православной энциклопедии.