Հայաստանում «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման մեխանիզմներն ու նպատակները սկսել են տեսանելի դառնալ հանրության ավելի լայն շրջանակներին։ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը դրա դրսևորումներից մեկն է։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսությունը» նշանակում է, որ շուկայում մնում է ոչ միայն մեկ վաճառող, և իր բարձր գներն ու վատ որակը թելադրում (մոնոպոլիա), այլ նաև նշանակում է մեկ գնորդի առկայություն (մոնոպսոնիա)։
Մոնոպսոնիան, ի դեպ, մոնոպոլիայից էլ վատ բան է։ Դա այն դեպքն է, երբ բոլոր գործարարներին ուղղակի կամ անուղղակի ձևով բանկրոտի են ենթարկում՝ ստիպելով հրաժարվել սեփականությունից, ընդ որում՝ շատ էժան գնով, քանզի համատարած անկումների համապատկերին շատ դժվար է վաճառել բիզնեսը։ Այդ բիզնեսը կարող է գնել միայն նա, ով քաղաքական ու տնտեսական մոնոպոլիա ունի, կամ դրան հասնելու ճանապարհին է։
Հայաստանում մոնոպսոնիա է ձևավորվում իշխանության վերին շերտի ու դրան կից բիզնես օղակի, այսինքն՝ իրական իշխանություն ունեցողների մասնակցությամբ, իսկ մնացածին վերապահված է ունեզրկվելու, «տակ տալու», հարկային տեռորի ենթարկվելու և, ի վերջո, երկիրը լքելու գործառույթը (պատահական չէ, որ վատ վիճակում են հայտնվել անգամ յուրային համարվող ՀՀԿ–ական գործարարները, քանզի նեոբոլշևիկների համար յուրայիններ չկան, ու ըստ սահմանման՝ չեն կարող լինել)։ Հենց իրական իշխանություն ունեցողներն էլ գնման գին են թելադրում վարկերի, հարկերի ու ոչ ֆորմալ ֆինանսական ճնշումների տակ գտնվող «յուրային» գործարարներին, ինչպես նաև աշխատաշուկայում իրենց միակ ռեսուրսը՝ աշխատուժն առաջարկող ՀՀ քաղաքացիներին։
Մոնոպսոնիայի մեխանիզմի մասին մի առիթով արտահայտվել էր տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանը՝ խոշոր բիզնեսմեններից մեկին առաջարկելով էժան վաճառել սեփական բիզնեսը, քանզի, միևնույն է, այն մի օր բանկրոտի է ենթարկվելու (օֆշորային սկանդալի հերոսը շատ լավ գիտեր, թե ինչ արդյունք է ապահովելու իր «բարեշրջումը»)։
Երբ շուկայում մոնոպոլ դիրք ունեցող կա, դա վատ է։ Կրկնակի վատ է, երբ կա նաև մոնոպսոնիա՝ մեկ գնորդ։ Դա նշանակնում է, որ երկիրն ունենում է առաջընթացի զրո շանս։
Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությունն այդպիսի զրոյական շանս է թողնում Հայաստանին։ Դա թույլ չտալը և հետընթացը կանգնեցնելը, բացի քաղաքականից, բարոյականից ու պատվից, նաև ՀՀ անվտանգության հարց է։

Механизмы и цели построения в Армении «Экономики одного олигарха» становятся обозримы всё более широким слоям общества. Повышение тарифа на электроэнергию – одно из ярких проявлений.
«Экономика одного олигарха» означает, что на рынке остается не только один продавец, который будет диктовать свои высокие цены и низкое качество (монополия), но и один покупатель (монопсония).
Кстати, монопсония – явление намного хуже монополии. Это тот случай, когда всех предпринимателей прямо или опосредованно подвергают банкроту, заставляя отказаться от собственности, причем за сущие копейки, так как на фоне повсеместного спада продать бизнес представляется крайне затруднительным. Этот бизнес может приобрести только тот, который обладает политической и экономической монополией или находится на пути к этому.
В Армении формируется монопсония с участием высшего звена власти и действующего при нем бизнеса, то есть обладающих реальной властью, а остальным отведена участь стать банкротами, нести убытки, подвергаться налоговому террору и, наконец, покинуть страну (неслучайно, что в незавидном положении оказались даже считающиеся «своими» предприниматели из РПА, так как для необольшевиков нет своих, и не может быть по определению). Именно обладающие реальной властью и диктуют покупную цену находящимся под кредитами, налогами и неформальным финансовым прессингом «своим» бизнесменам, а также предлагающим на рынке труда свой единственный ресурс – рабочую силу – гражданам РА.
О механизме монопсонии по одному из поводов как-то высказался печально известный Тигран Саркисян, предложив крупному бизнесмену задешево продать свой бизнес, так как в один день он все равно подвергнется банкроту (герой оффшорного скандала прекрасно знал, какой результат обеспечат его «реформы»).
Когда на рынке кто-то занимает монопольную позицию, это плохо. Вдвойне хуже, когда существует также монопсония – один покупатель. Это означает, что шансы на развитие страны равняются нулю.
Проводимая Сержем Саргсяном политика именно подобный нулевой шанс Армении и оставляет. Недопущение этого и прекращение отката, кроме политического вопроса и вопросов нравственности и чести, является также вопросом безопасности РА.