Երբ բացվում է Քրդստանը, խցանվում է Հայաստանը
Արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի Էրբիլ կատարած պատմական այցից հետո քրդական հարցի լուծման անխուսափելի բաղադրիչ հանդիսացող իրաքյան Քրդստանի հետ հարաբերություններն արդեն անդառնալի կետի են հանգել: Առանց առողջ և պարարտ հող նախապատրաստելու' Դավութօղլուն Էրբիլ չէր գնա, իրաքյան Քրդստանի դրոշի առջև բարեկամական հայտարարություններ չէր անի, ինչպես նաև չէր ասի' «Էրբիլում ինձ զգում եմ ինչպես տանը»: Իրաքի քրդական վարչակազմի ազդեցիկ դեմքերից Նեչիրվան Բարզանին մեր թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «վերադարձի» նախագիծը երկար ժամանակ մշակվում էր Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) հետ միասին: Եվ երբ փոփոխություն նկատվեց Թուրքիայի զինված ուժերի գործելաոճում, անգամ եթե դա զուտ խորհրդանշական բնույթ կրեր, այնուամենայնիվ, վերադարձը սկսվեց: Սակայն Քրդստանի բանվորական կուսակցության (PKK) և «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցության' թուրք հանրության դյուրազգացությունն աչքաթող անելու արդյունքում, վերադարձի հոսքը մի պահ դադարեց: Սակայն, ինչ վերաբերում է Մահմուր ճամբարում մեր քաղաքացիներին, նրանք շարունակելու են վերադառնալ: Թուրքիայի գործը հեշտացնելու համար մոտ ապագայում իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանը շատ հնարավոր է, որ իրաքյան քուրդ գրոհայինների, այդ թվում PKK-ականների վերադարձն ապահովելու համար, համաներման մի շարք օրինագծեր ընդունի: Բնականաբար, հեշտ գործ չէ PKK-ի զինաթափումը...
Դավութօղլուի առաջ բերած ողջ խանդավառության հետ մեկտեղ' չենք կարող ասել, որ փոխադարձ կասկածները լիովին վերացել են: 1999թ., Աբդուլլահ Օջալանի ձերբակալությունից հետո, իրաքյան քրդերի նկատմամբ ցուցաբերված վերաբերմունքի պատճառով առաջացավ վստահության ճգնաժամ:
Երբ Բաղդադի իշխանությունների կողմից կանաչ լույս վառվի, Էրբիլում թուրքական հյուպատոսություն կբացվի: Այնտեղ ներկայացուցիչ ունենալու դեպքում Թուրքիայի հետ հարաբերություններն այլևս կիրականացվեն ոչ թե ինչպես նախկինում էր' զինվորների և MIT-ի միջոցով, այլ' քաղաքացիական իշխանության: Իսկ դա ավելի առողջ և մնայուն հարաբերություններ կստեղծի:
Հայաստանը խցանվում է
Երբ իրաքյան քրդերի հետ հարաբերություններում սառույցը հալչում է, ցավոք, Հայաստանի հետ հարաբերությունները դոփում են նույն տեղում: Իսկ դրա հիմնական պատճառն այն է, որ եթե անգամ Հայաստանի հետ ստորագրված արձանագրություններում տեղ չի գտել ղարաբաղյան պայմանը, այնուամենայնիվ, այդ պայմանը որպես այդպիսին կա: Արդեն բոլորի համար պարզ է, որ խորհրդարանում հանգրվանած արձանագրությունները չեն վավերացվելու և կյանքի չեն կոչվելու, քանի դեռ Հայաստանը դուրս չի եկել «բռնազավթված» յոթ շրջանների գոնե մի հատվածից: Ըստ թուրքական դիվանագիտական աղբյուրների, Անկարան ակնկալում է, որ Հայաստանը «կօգտվի ընձեռված պատմական պատեհ առիթից»: Այսինքն' Հայաստանը դուրս գա այդ շրջաններից' առանց ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական լուծման, և դրա դիմաց որպես «մրցանակ» կստանա Թուրքիայի հետ հարաբերություններ և բաց սահմաններ: Նույն աղբյուրները հայտարարում են, թե անհրաժեշտ է, որպեսզի Երևանի վարչակազմն ուշքի գա, քանի որ Ադրբեջանն անընդհատ զինվում է, իսկ Հայաստանում շարունակվում է աղքատությունը, և արտագաղթի հետևանքով բնակչությունն աստիճանաբար նվազում է:
Մեր կարծիքով այդ տրամաբանությունը բավականին խնդրահարույց է:
1.    Հայաստանն այդ շրջանները «գրավել» է ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ' իր դիրքերն ուժեղացնելու համար: Եվ քանի դեռ չի լուծվել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, այդ հաղթաթուղթն իր ձեռքից վայր չի դնի (դա կարող են անել միայն Ռուսաստանի հավանությամբ): Ղարաբաղյան հարցը Հայաստանի համար, ցեղասպանությունից զատ, մեկ այլ ազգային դատ է: Ղարաբաղը ծախողը կզրկվի գլխից:
2.    Ադրբեջանը, ում Թուրքիան վստահեցրել է, թե Հայաստանի հետ սահմանը չի բացի, քանի դեռ վերջինս չի ազատել «գրավված» տարածքները, ինչո՞ւ պետք է ճկունություն ցուցաբերի ղարաբաղյան հակամարտության հարցում: Որոշ պնդումների համաձայն' դեռ ակտիվ զինվում է, ինչն էլ խոսում է նրա այլ ծրագրերի մասին:
3.    Բացառությամբ Ռուսաստանի' Հարավային Կովկասի համար  խաղաղության հաստատումն անիրականանալի երազանք է: Հավանաբար Վրաստանին վերջնականապես մեկուսացնելու համար Կրեմլին օգտակար կլինի հայ-թուրքական հաշտեցումը: Հայաստանի ենթակառուցվածքները վերահսկող Ռուսաստանը կշահի նաև առևտրի տեսանկյունից: Թուրքիայի և Հայաստանի տարածքներով ձգվող երկաթգիծը, էներգետիկ և ճանապարհային նախագծերը կարող են զարգացնել առևտուրը: Սակայն այս գործընթացում, հավանաբար, ավելի կարևոր հաղթաթուղթ ձեռք բերվեց. Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև սեպ խրվեց: Դժվար թե Օսեթիան և Աբխազիան ճանաչած, սակայն վարագույրի մյուս կողմում ճնշումները շարունակող Ռուսաստանն այդպես հեշտությամբ ճանապարհ տա Թուրքիային:
4.    Ադրբեջանը հասկացավ Թուրքիայի ուժը, բայց չտրվենք ռոմանտիզմին' կարծելով, թե ադրբեջանական ընդդիմությունը ոտքի է ելել հանուն Թուրքիայի: Ընդդիմությունը Թուրքիայի միջոցով ցանկանում է գոլ խփել Ալիևի դարպասին, ճիշտ այնպես, ինչպես Սարգսյանի նկատմամբ արեց հայաստանյան ընդդիմությունը: Նրանց և մեր պարոն Դենիզի միջև մեծ տարբերություն չկա:
Արդյունքում, ինչպես ի սկզբանե մեր վարչապետն է հայտարարել, քանի դեռ չի լուծվել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները չեն կարգավորվելու: Եվ այն էլ միայն, եթե Ադրբեջանը յոթ շրջանների դիմաց հրաժարվի Ղարաբաղից: Հուսով եմ' կողմերից մեկը վերջին պահին անակնկալ կմատուցի և մեզ կշփոթեցնի:

В то время как Курдистан открывается, Армения закупоривается
После исторического визита министра иностранных дел Турции Ахмеда Давутоглу в Эрбиль отношения с Иракским Курдистаном, выступающим неизбежной составляющей решения курдского вопроса, достигли необратимой точки. Без подготовки здоровой и благодатной почвы Давутоглу не поехал бы в Эрбиль, не сделал бы дружественных заявлений перед флагом Иракского Курдистана, а также не сказал бы, что в Эрбиле он чувствует себя, «как дома». В интервью нашей газете один из влиятельных лиц курдской администрации в Ираке Нечирван Барзани заявил, что проект «возвращения» долгое время разрабатывался вместе с Национальной разведывательной организацией Турции (MIT). И когда наметилась перемена в поведении вооруженных сил Турции, даже если это носило сугубо символический характер, тем не менее, возвращение началось. Но в результате того, что Курдская Рабочая партия (PKK) и партия «Демократическое общество», упустили из виду восприимчивость турецкого общества, поток возвращающихся лиц на какой-то момент прекратился. Однако, что касается наших граждан в лагере Махмур, они продолжат возвращаться. Чтобы упростить эту задачу для Турции, в ближайшем будущем парламент Иракского Курдистана весьма вероятно примет ряд законопроектов об амнистии для обеспечения возвращения иракских курдских боевиков, в том числе членов PKK.
Естественно, разоружение PKK - дело нелегкое. Существует фактор Джемиля Байыка и Ирана. Как писал один из наших авторов Лале Кемаль, PKK продолжает свое существование в Иране. Когда Соединенные Штаты, свернув в последний момент с неверного пути, прекратили возможное содействие партии «Свободная жизнь Курдистана» (PJAK), Байык с помощью PJAK перешел в Иран. «Помирился» с Ираном. Если Иран, с одной стороны сотрудничает с Турцией против PKK, то с другой стороны не хочет упускать из рук эту карту. Зыбучая почва в регионе, колеблющийся баланс создает подобные противоречия. Однако эти связи между Турцией и иракскими курдами, видимо, имеют под собой здоровую экономическую основу. Ярким доказательством тому является поездка Давутоглу вместе с группой бизнесменов в Ирак. Как заявил один из предпринимателей, Турция через курдов ведет торговлю с Ираком.
Несмотря на воодушевление Давутоглу, нельзя сказать, что взаимные подозрения полностью устранены. Из-за отношения к иракским курдам, проявленного в 1999г. после ареста Абдуллаха Оджалана, возник кризис доверия.
Когда власти Багдада зажгут «зеленый свет», в Эрбиле откроется турецкое консульство. В случае присутствия там своего представителя отношения с Турцией будут осуществляться уже не как прежде, через солдат и MIT, а через гражданскую власть. А это создаст более здоровые и постоянные отношения.
Армения закупоривается
В то время как лед в отношениях с иракскими курдами тает, отношения с Арменией, к сожалению, топчутся на месте. И основная причина этого заключается в том, что если даже в подписанных с Арменией протоколах условие по Карабаху не содержится, то, тем не менее, оно как таковое имеется. Уже всем ясно, что поступившие в парламент протоколы не будут ратифицированы и реализованы до тех пор, пока Армения не уйдет хотя бы с нескольких из семи оккупированных районов. Согласно турецким дипломатическим источникам, Анкара ждет, что Армения «воспользуется предоставленным ей историческим шансом». То есть Армения уйдет из этих районов без окончательного решения карабахской проблемы, а взамен в качестве «награды» получит отношения с Турцией и открытые границы. Те же источники заявляют, что ереванскому режиму необходимо очнутся, поскольку Азербайджан постоянно вооружается, а в Армении царит бедность, а численность населения вследствие миграции постепенно уменьшается.
С нашей точки зрения, эта логика довольно спорная.
1. Армения оккупировала эти районы во время карабахской войны для усиления своих позиций. И пока карабахская проблема не решена, она не упустит из рук этот козырь (она может сделать это только с одобрения России). Для Армении карабахский вопрос - еще один национальный суд, помимо геноцида. Тот, кто «продаст» Карабах, лишится головы.
2. Почему Азербайджан, кому Турция пообещала не открывать границу с Арменией, пока та не освободит оккупированные территории, должен проявлять гибкость в вопросе карабахского конфликта? Согласно некоторым утверждениям, он все еще активно вооружается, что говорит о том, что у него другие планы.
3. За исключением России, для Южного Кавказа установление мира - недостижимая мечта. Вероятно, армяно-турецкое примирение принесет пользу Кремлю в плане окончательной изоляции Грузии. Россия, контролирующая инфраструктуры Армении, выгадает и с точки зрения торговли. Железная дорога, пролегающая через территории Турции и Армении, энергетические и дорожные проекты могут привести к развитию торговли. Но в этом процессе приобретен, вероятно, более важный козырь: между Азербайджаном и Турцией вбит клин. Вряд ли Россия, признавшая Осетию и Абхазию, но продолжающая за кулисами оказывать давление, так легко предоставит дорогу Турции.
4. Азербайджан понял силу Турции, но не будем романтиками, считая, что азербайджанская оппозиция поднялась на ноги во имя Турции. Оппозиция с помощью Турции хочет забить гол в ворота Алиева, точно так, как эта сделала армянская оппозиция в отношении Саргсяна. Между ними и нашим господином Денизом большой разницы нет.
В результате, как изначально заявлял наш премьер-министр, пока карабахский вопрос не решится, отношения между Турцией и Арменией не будут урегулированы. И то только в случае, если Азербайджан в обмен на 7 районов откажется от Карабаха. Надеюсь, что одна из сторон в последний момент преподнесет сюрприз и собьет нас с толку.