Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ պայքարի այս փուլը կարելի է ավարտված համարել։ Հիմա ժամանակն է որոշակի գնահատականներ տալու և եզրահանգումներ անելու համար։
Նախքան առանձին կետերով թեմային ու դրա շուրջ առկա խնդիրներին անդրադառնալը՝ նշենք, որ դրական էր ճահճացած այս վիճակում նմանատիպ ակցիա կազմակերպելը և մասնավորապես «Բաղրամյանի» տաբուն ջարդելը։ Բացի այդ, փորձը ցույց տվեց, որ միշտ էլ կարելի է իշխանական «պրոյեկտին» այնպիսի ուղղություն տալ, որ խիարը թարս բուսնի։ Հունիսի 28–ին տեղի ունեցածն ասվածի վառ ապացույցն է (Բաղրամյան 26–ը որոշել էր ներդրված նեոկոմսոմոլների միջոցով Օպերա ուղարկել ժողովրդին, բայց չկարողացավ)։
Ճիշտ է, պայքարը, մեծ հաշվով, անարդյունք ավարտվեց կոնկրետ սակագնի մասով, սակայն տվեց մի շարք այլ արդյունքներ, և եթե ճիշտ հետևություններ արվեն, ապա այս փորձն ահագին օգտակար կլինի երիտասարդների համար։
1. Եթե անընդհատ փորձում ես քաղաքական նշանակության հարցն արհեստականորեն չքաղականացնել, ապա վերջում քեզ հավաքում են նստացույցի վայրից, ու «քյար» է մնում միայն գիշերները փողոցում քնելու ռոմանտիկ ակցիան։
Կուսակցականացումը պետք չէ շփոթել քաղաքականացման հետ։ Իշխանություններն «օրենքից դուրս» են հայտարարել «քաղաքականություն» բառը, քանզի վախենում են, որ այն կնույնականացվի իշխանափոխության հետ։ Եթե դու տեղավորվում ես իշխանությունների գծած խաղի կանոնների շրջանակներում, ապա վերջում քաղաքականությունն է զբաղվում քեզանով, ու դու հայտնվում ես խաղից դուրս վիճակում՝ դատարկության զգացումով։
2. Այս պայքարի արդյունքում, մեծ հաշվով, առաջ քաշված ոչ մի խնդիր չլուծվեց, քանզի սակագինը մնալու է թանկ, և իշխանությունները շարունակելու են թալանը։ Իսկ դա նշանակում է, որ առանց քաղաքական բովանդակություն պարունակող տեքստի՝ հնարավոր չէ հասնել հաջողության։
Էլեկտրաէներգիայի սակագինը թանկացնելու որոշումը չեղարկելու պահանջ ներկայացնելը, Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած «երկխոսության» (հիմա դրան աուդիտ են ասում) կոչը դրական գնահատելը և Բիբինի կամ Ռոբերտ Նազարյանի հրաժարականը պահանջելը նույնն է, ինչ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում Նալբանդյան Էդիկի հրաժարականը պահանջելը (պահանջողները հետագայում գնացին նույն Նալբանդյանի ենթակայության տակ աշխատելու և այսօր էլ պայքարում են Սերժ Սարգսյանի ցմահ իշխանությունն ապահովելու համար)։
Տպավորությունն այնպիսին էր, որ մի խումբ մարդիկ Մարսից նոր էին եկել Հայաստան, ու ոչ մի այլ խնդիր չէին տեսել՝ բացի հոսանքի գնի թանկացումից։ Դա մոտավորապես այն անեկդոտն է հիշեցնում, ըստ որի՝ մեկին ասում են՝ արա՛, այ ոչխարի լակո՛տ, արի՛ ստեղ, իսկ նա պատասխանում է, թե՝ ոչխարի լակոտը հասկացանք, բայց արա՛–ն ինչի համար էր։
Տղե՛րք, միայն հոսանքի գնի 6,93 դրամ թանկացո՞ւմը ձեզ հունից հանեց։ Գազի գինը, նվաստացուցիչ կարմիր կետագծերը, հարկային տեռորը, մսխված վարկերը, սարսափելի արտագաղթը, աղքատության աճի ֆոնին իշխանության վերին օղակների քեֆչի կյանքն ու մյուս բաները չե՞ք նկատում։ Իսկ եթե կարծում եք, որ միայն մեկ հարց է պետք դնել ու չքաղաքականացվել, ապա վերջում ստիպված եք լինելու հպարտանալ միայն Բաղրամյանի վրա արված «սելֆիներով» (լավագույն դեպքում)։
Ի դեպ, հունիսի 23–ին բռնության կիրառած ոստիկաններին պատժելու պահանջը Նալբանդյան Էդիկի հրաժարականի պահանջի պես մի բան է՝ անշառ և լղոզված։ Ո՞ւմ պարզ չէ, որ բռնություն կիրառելու «դաբրոն» Սերժ Սարգսյանն է տվել, իսկ հրամանը՝ Վովա Գասպարյանը։
3. Բաղրամյանում տեղի ունեցող հավաքների երկու շաբաթը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ ոստիկանության կողմից ուժի կիրառման բացառումը կամ ուժի կիրառման հավանականության նվազեցումը հնարավոր են միայն մարդաշատության ու հանրային լայն կոնսոլիդացիայի դեպքում։ Իսկ դրա համար պետք են քաղաքական տեքստ և քաղաքական պայքար։
Միայն, այսպես կոչված, քաղաքացիական պայքարով ոչնչի չես հասնի։ Ավելին՝ քաղաքացիական պայքարն, առանց քաղաքական բովանդակության, կարող է ծառայել իշխանությունների շահերին (օրինակ՝ նպաստել ՀԷՑ–ի վերասեփականաշնորհման գործընթացին ու այն ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի վրա «նաղդելուն»՝ թալանի պահպանման նախապայմանով)։
4. Քաղաքական բոլոր ուժերն էլ կուզենային տեր կանգնել Բաղրամյանում հավաքվածներին։ Նման փորձ արեցին ոչ միայն ֆորմալ առումով ընդդիմադիր համարվողները (դրանց մի մասը հայտնվել էր «կենդանաբանական պատում»), այլ նաև ՀՀԿ–ական Աշոտյանը։ Բայց բոլորն էլ, ըստ էության, արժանացան «սիկտիրի»։ Պարզապես Աշոտյանի բախտը չբերեց, ու նա ուղղակիորեն լսեց «սիկտի՛ր» հրահանգը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում առկա բոլոր խնդիրների լուծման համար պետք է բացառապես քաղաքական պայքար մղվի նոր քաղաքական ուժի միջոցով, քանզի գործողները չունեն անհրաժեշտ լեգիտիմության ու ռեսուրսային պաշարներ։
5. Փորձը ցույց տվեց, որ իշխանություններն ահագին անատամ են դարձել, քանզի սպառել են դրսի միջոցով ներսի հարցերը լուծելու և բիրտ ուժ կիրառելու հնարավորությունը։ Համենայնդեպս, ԱՄՆ–ի ու ՌԴ–ի կոշտ արձագանքը կապեց Սերժ Սարգսյանի ձեռքերն, ու նա ստիպված դարձավ «խաղաղության աղավնի»։ Դա էր պատճառը, որ Գասպարյան Վովան նյարդային էր դարձել, քանզի ուզում էր ուժ կիրառել, բայց տեսնում էր, որ շեֆը ռիսկ չի անում նման հրաման տալ։
6. Ցանկացած շարժում, նախաձեռնություն, համաժողովրդական ալիք պահանջում է թիմի և առաջնորդի առկայություն։ Նաև՝ գործողությունների ծրագրի ու քայլերի հաջորդականության հստակ ներկայացում։ Չկա այլ տարբերակ։ Քաղաքագիտության, կառավարման տեսության ու սոցիոլոգիայի մեջ «նոր խոսք» մի՛ փորձեք ասել։ Դա առնվազն ախմախություն է։ Չկառավարվող զանգվածը նման է հոտի։ Ինքնաբուխ «կայֆերն» այլ տեղեր կարող են օգտակար լինել, բայց ոչ հանրային գործընթացների ժամանակ։
«Ցանցային» ու «հորիզոնական» «լոլոները» միգուցե գեղեցիկ են հնչում, բայց բանի պիտանի չեն քաղաքական գործընթացների ժամանակ։ Հակառակ դեպքում կստացվեն ընդամենը ցանցառություն (որպես ցանցային կառավարման հետևանք) և պառկած վիճակ (որպես անառաջնորդ ու հորիզոնական հարաբերությունների հետևանք)։
Ինչ վերաբերում է հանրությանը, ապա այն պետք է հետևություն անի ու վերջնականապես հասկանա, որ չկան առանձին վերցրած էլեկտրաէներգիայի սակագնի հարց, ՀԷՑ–ի հարց, գազի թանկ գնի հարց և այլն։ Կա քաղաքական խնդիր, և այդ խնդիրը պետք է լուծել։ Մնացածը լիրիկայի ոլորտից է։

Нынешний этап борьбы с повышением тарифа на электроэнергию можно считать завершенным. Настало время дать этому определенные оценки и сделать некоторые выводы.
Прежде чем обратиться к теме попунктно и рассмотреть связанные с ней проблемы, отметим, что организация в условиях нынешнего застоя подобной акции и, в частности, снятие табу «Баграмяна», сами по себе были позитивными явлениями. Кроме того, опыт показывает, что властный проект всегда можно развернуть так, чтобы огурец взрос неправильно. Произошедшее 28 июня – яркое тому подтверждение (президентский решил посредством внедренных неокомсомольцев отправить народ к Опере, но не смог).
Правда, борьба в вопросе тарифа, по большому счету, завершилась безрезультатно, однако она принесла ряд других плодов, и в случае правильных выводов этот опыт будет для молодежи весьма полезным.
1. Если искусственно пытаешься не политизировать вопрос политического значения, то в конце тебя уводят с места проведения сидячей забастовки, и единственное, что остается, это романтические воспоминания о проведенных на улице ночах.
Не нужно путать политизацию с партизацией. Власти объявили «вне закона» слово «политика», так как боятся, что оно будет ассоциироваться со сменой власти. Если ты умещаешься в рамки установленных властями правил игры, то в конце политика занимается тобой, и ты оказываешься вне игры – с чувством опустошения.
2. В результате этой борьбы в целом не была решена ни одна из поставленных задач, поскольку тариф и дальше будет оставаться высоким, а власти продолжат свой грабеж. Это, в свою очередь, означает, что без содержащего политическую суть текста невозможно добиться успеха.
Выдвижение требования об отмене решения о повышении тарифа на электроэнергию, позитивная оценка призыва Сержа Саргсяна к «диалогу» (сейчас это называется аудитом) и требование отставки Бибина или Роберта Назаряна сродни требованию отставки Налбандян Эдика в период «футбольной» дипломатии (требовавшие впоследствии перешли на работу в подчинении того же Налбандяна).
Складывалось такое впечатление, что определенная группа людей только что спустилась с Марса и не знала никакой другой проблемы, кроме как подорожание электроэнергии. Это приблизительно напоминает тот анекдот, когда одного подзывают «Эй ты, козёл!», на что тот отвечает, мол, с козлом всё понятно, но зачем на ты.
Ребята, неужели только повышение тарифа на электроэнергию на 6,93 драма вывело вас из себя? Цены на газ, унизительные красные линии, налоговый террор, растраченные кредиты, ужасающие темпы эмиграции, преуспевающую жизнь высших звеньев власти на фоне роста бедности и другие вещи вы не замечаете? Если же считаете, что нужно поставить один вопрос и не политизировать его, то в конце вы будете вынуждены довольствоваться лишь сделанными на Баграмяна «селфи» (в лучшем случае).
Кстати, требование наказать применивших 23 июня чрезмерную силу полицейских тоже сродни требованию отставки Налбандян Эдика – безобидное и размытое. Кому не понятно, что «добро» на применение силы отдал Серж Саргсян, а приказ – Вова Гаспрян?
3. Две недели протестов на проспекте Баграмяна в очередной раз показали, что исключение применения силы или уменьшение вероятности этого возможно лишь в случае многолюдности и широкой общественной консолидации. А для этого нужны политический текст и политическая борьба.
Одной лишь так называемой гражданской борьбой ничего не добиться. Более того, гражданская борьба без политического содержания может служить интересам властей (например, поспособствовать процессу переприватизации ЭСА и его «втуления» российскому предпринимателю Самвелу Карапетяну с условием продолжения разграбления).
4. Все политические силы хотели бы встать во главе собравшихся на Баграмяна. Подобную попытку предприняли не только формально считающиеся оппозицией субъекты (часть из них оказалась в «зоологической стене»), но и член РПА Ашотян. Но все из них, по сути, удостоились «посыла». Просто Ашотяну не повезло, что он непосредственно услышал призыв «катиться». А это означает, что для решения всех имеющихся в Армении проблем нужно вести исключительно политическую борьбу – посредством новой политической силы, так как действующие не обладают легитимностью и достаточным запасом ресурсов.
5. Опыт показал, что власти стали довольно беззубы, так как исчерпали возможности по решению внутренних проблем посредством внешних сил и применению насилия. По крайней мере, жесткая реакция США и РФ связали Сержу Саргсяну руки, и он вынужденно стал «голубем мира». Именно поэтому Гаспарян Вова так нервничал, желая применить силу, но видя, что его шеф не рискует дать подобное распоряжение.
6. Любое движение, любая инициатива или общенародная волна требуют наличия команды и лидера. Кроме того, программы действий и четкого представления последовательности шагов. Иного варианта нет. Не пытайтесь изобретать велосипеда в политологии, теории управления и социологии. Это как минимум глупо. Неуправляемая масса подобна стаду. Спонтанные шаги могут быть полезны в других местах, но никак не в ходе общественных процессов.
Возможно, «сетевые» и «горизонтальные» байки и звучат красиво, но они абсолютно бесполезны в политических процессах. В противном случае придется довольствоваться клоунадой (как результатом сетевого управления) и лежачим положением (как следствием горизонтальных отношений без лидера).
Что касается общества, то оно должно сделать соответствующие выводы и окончательно осознать, что не существует отдельно взятых вопросов тарифа на электроэнергию, ЭСА, высокой цены на газ и др. Есть политическая проблема, и ее нужно решить. Остальное – из области лирики.