Օֆշորային դատավարություն
Մեկնարկել է օֆշորային սկանդալի գործով դատավարությունը: Սա այն դեպքերից է, երբ բոլորն ամեն ինչ գիտեն։ Գիտեն մեղավորի ու տուժողի անունները։ Գիտեն դրդողներին, կատարողներին, աջակիցներին ու զոհին։
Գիտեն նաև, որ արդար դատավարություն չի սպասվում։
Միակ մարդը, ով միամիտ է, ու դեռ կարծում է, թե այս իշխանությունների օրոք հնարավոր է վերականգնել կորուստները, օֆշորային մեքենայության զոհ Փայլակ Հայրապետյանն է։
Նա «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում որոշ փակագծեր է բացել։
Պատասխանելով հարցին՝ «Չե՞ք փորձել արդյոք մինչև դատական ատյաններին դիմելը ինքներդ պարզել, թե ինչ են եղել գումարները, Հայրապետյանը նշել է հետևյալը. «Ես մի օր հարցրեցի, ասեցի. «Աշո՛տ, ինչ որ է, մնացած գումարներն ի՞նչ ես արել»:–Ասեց. «Առաջինը՝ 6000 դոլար տվել եմ բիզնես ծրագրին»:–Գրել են, որ Աշոտ Սուքիասյանը Սիերա Լիոնեում ունի 110 հեկտար տարածք, որտեղ կա 9 մլն 600 000 կարատ ադամանդ: Սա ՀՀ «Ամերիաբանկի» կազմած բիզնես ծրագիրն է: Ի՞նչ հիմքերի վրա, ինչպե՞ս է կազմվել, սրա պատասխանը պետք է տան բանկի և՛ կառավարիչը, և՛ աշխատողները: Ասում եմ՝ լավ, հետո՞: Ասում է. «5% ատկատ եմ արել՝ 600 000 դոլարը»»:
Գործարարը նաև խոսել է տխրահռչակ զույգի՝ Նավասարդ Կճոյանի ու Տիգրան Սարգսյանի մասին։
«Գումարները փոխանցել են օֆշորային գոտի՝ 9 մլն դոլար. առաջին ձեռնարկությունում գրանցված է 7 մլն 200 հազար, երկրորդում՝ 350 հազար, երրորդում՝ 2 մլն 200 հազար: Հետո այս գումարները այստեղից փոխանցել է այնտեղ, այնտեղից՝ այստեղ, այսպես մի քանի անգամ, որպեսզի խաբի և՛ պետությանը, և՛ մեզ: ... «Ամերիայով»-ով գնացել է, «Ամերիայով»՝ եկել: Գումարը գնացել է էս երեքի հաշվի վրա (ցույց է տալիս Աշոտ Սուքիասյանի, Տիգրան Սարգսյանի և Նավասարդ արք. Կճոյանի լուսանկարները)՝ 9 մլն, հետ է եկել Հայաստանի Հանրապետություն, հանել են և օգտագործել իրենց կարիքների համար, հանել են, Կճոյանին են ավտոմեքենա առել, տուն են առել, ոսկի են առել: Ինչ արել են՝ ոչ մեկը ձայն չի հանել»,– մանրամասներ է ներկայացրել գործարարը։
Հայաստանում մարդ չկա, որ չհավատա Փ. Հայրապետյանի խոսքերին, քանզի հակառակ կողմում տեսնում են, թե ովքեր են, և գիտեն հայաստանյան բարքերը։
Սակայն դա կապ չունի։ Դատարանը Հայրապետյանին չհավատալու հրահանգ ունի, ու վերջում, ամենայն հավանականությամբ, հենց նրան են տուգանելու՝ զրպարտության մեղադրանքով, ինչպես որ Լիսկայի զոհ դարձած Բուդաղյան եղբայրներին են մեղավոր հանում՝ մեկին՝ հետմահու, երկուսին՝ ողջ վիճակում։
Խնդրի լուծումը տվյալ դեպքում քաղաքական դաշտում է։ Տիգրան Սարգսյանը դատարանում «կերգի» միայն իշխանափոխությունից հետո։ Պետք է այդ ուղղությամբ աշխատել, այլ ոչ թե պատրանքներ ունենալ։

Начался суд по делу об оффшорных махинациях. Это один из тех случаев, когда всем всё известно. Известны виновные и потерпевшие. Знают подстрекателей, исполнителей, пособников и жертву.
Знают также, что справедливого суда не будет.
Единственным наивным и считающим, что при действующих властях вернуть потери возможно, является жертва оффшорной махинации Пайлак Айрапетян.
В беседе с «ФактИнфо» он раскрыл некоторые скобки.
Отвечая на вопрос о том, не пытался ли он до обращения в судебные инстанции выяснить, что стало с деньгами, Айрапетян ответил: «Однажды я спросил: «Ашот, ладно, а что ты сделал с остальными суммами?» Он ответил: «6000 долларов отдал за бизнес-план». Было написано, что Ашот Сукиасян владеет в Сьерра-Леоне 110 га земли, где могут залегать до 9,6 млн карат алмазов. Это составленный «Америабанком» бизнес-план. На каком основании, как составлялся? Ответить на эти вопросы должны и управляющий банком, и его работники. Спрашиваю, мол, что стало остальными деньгами. На что он ответил: «5% (600 тыс. долларов) пошли на откат»».
Предприниматель рассказал о печально известной паре Навасард Кчоян-Тигран Саркисян.
«Суммы были перечислены в оффшорную зону. Из 9 млн долларов 7,2 млн были зарегистрированы на одну компанию, 350 тыс. долларов – на вторую, и 2,2 млн – на третью. Затем деньги неоднократно пересылались отсюда туда и обратно, чтобы обмануть и государство, и нас… Из «Америи» уходили, в «Америю» же возвращались. Суммы оседали на счетах этих троих (показывает на фотографию Ашота Сукиасяна, Тиграна Саркисяна и Навасарда Кчояна) – 9 млн долларов. Затем они возвращались в Армению, их снимали, тратили на собственные нужды. Кчояну купили машину, дом, золото. Что бы ни делали, никто не возражал», – представил подробности предприниматель.
В Армении нет того, кто не верил бы словам Айрапетяна, так как все знают, кто с противоположной стороны, и знакомы с царящими в стране нравами.
Однако это не имеет никакого значения. Суду дано распоряжение не верить Айрапетяну, и в конце, по всей видимости, оштрафовать его за клевету, как и в случае с Будагянами, когда ставших жертвами Лиски братьев выставили виновными – одного посмертно, а двух других – в здравии.
Решение проблемы в данном случае лежит в политической плоскости. Тигран Саркисян «запоет» в суде лишь после смены власти. Именно в этом направлении и нужно работать, а не тешить себя иллюзиями.