Ս. Սիդորսկի. «Որոշակի խնդիրներ է առաջ բերում ՀՀ–ի՝ ԵՏՄ–ի հետ ընդհանուր սահման չունենալը»
Հայաստանն այն պետություններից է, որը Եվրասիական տնտեսական միության հետ ընդհանուր սահման չունի։ Այս մասին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կազմակերպած արդյունաբերական համաժողովում ասել է ԵՏՄ արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության նախարար, կոլեգիայի անդամ Սերգեյ Սիդորսկին։
Ըստ նրա՝ դա որոշակի խնդիրներ է առաջ բերում, որոնք քննարկելու համար էլ ինքը ժամանել է Հայաստան։
Սիդորսկու խոսքերով՝ հարկավոր է Հայաստանի տնտեսությունը հասցնել ԵՏՄ տնտեսական պահանջներին:
–Օրինակ՝ ունեք լավ շինանյութեր. այսօր միության անդամ երկրներում օգտագործվում է մեծ ծավալի շինանյութ: Կարծում եմ՝ այս ճյուղը Հայաստանի համար հեռանկարային է, իսկ այդ շինանյութը հիմա ներկրվում է ոչ միության անդամ երկրներից: Պետք է դա փոխարինենք հայկական արտադրանքով, –նշել է ռուս պաշտոնյան։
Բացի այդ, ըստ նրա, հեռանկարային են նաև հայկական կոշկի արտադրանքը, տրիկոտաժը, որոնք պետք է զարգացնել և ԵՏՄ շուկաներ հանել:
–Արդեն քննարկվել է նաև գյուղատնտեսության ոլորտի համագործակցության մասին: Այս ոլորտի զարգացման համար ձեզ պետք է տեխնիկա, մեքենաներ, տրակտորներ, կոմբայններ, ուղղակի դրանք ավելի երկարաժամկետ ծրագրերի համար են։
Ինչ վերաբերում է ԵՏՄ-ում տնտեսական անկմանը՝ Սիդորսկին նկատել է, որ բացասական միտումները միայն ԵՏՄ-ի համար չեն. խնդիրը գլոբալ է։ Իսկ ԵՏՄ ընդհանուր տնտեսական աճը 1-2%-ով կապահովի միության անդամ երկրներից Ղազախստանը, քանի որ Բելառուսն ու ՌԴ-ն անկում ունեն։

Отсутствие общей границы Армении и ЕАЭС порождает определенные проблемы – Сидорский
Армения является тем государством, у которого нет общей границы с Евразийским экономическим союзом. Об этом в ходе созванной в министерстве экономики Армении промышленной конференции сказал министр по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Сергей Сидорский.
По его словам, это порождает определенные проблемы, для решения которых он и приехал в Армению.
Сидорский подчеркнул, что необходимо довести экономику Армении до экономических требований ЕАЭС.
«Например, у вас есть хорошие стройматериалы, а в странах-членах Союза сегодня используется много стройматериалов. Я считаю, что данная отрасль для Армении является перспективной. Стройматериалы сегодня импортируются из стран, не являющихся членами союза, и, таким образом, они должны быть заменены армянской продукцией, что, думаю, будет сделано в короткий период времени», – сказал он.
Кроме того, Сидорский назвал перспективными производство армянской обуви и трикотаж, которые надо развивать и поставлять на рынки ЕАЭС.
«Уже было обсуждено сотрудничество в сфере сельского хозяйства. Для развития данной отрасли вам необходимы машины, тракторы, комбайнеры, просто они для долгосрочных программ», – сказал он.
Что касается общего экономического спада в ЕАЭС, то министр по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии отметил, что негативные тенденции имеются не только в ЕАЭС – проблема глобальная. А в целом экономический рост среди стран-членов обеспечит Казахстан – на 1-2%, так как в Беларуси и Россия спад.