Փորձագետը Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը սադրանք է անվանել
Լեռնային Ղարաբաղի անկախության վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը սադրանք է, որը բանակցային գործընթացին դրական լիցք չի հաղորդում։ Այս մասին հայտարարել է  Բրյուսելում տեղակայնված Եվրոպական քաղաքական կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլը։
«Ակնհայտ է, որ Սարգսյանի հայտարարությունը ներքին սպառման համար է արվել, և, ցավոք, դա ընդամենը խոչընդոտում է ԼՂ-ի հետ կապված խաղաղ գործընթացը և ավելացնում լարվածությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում»,-ասել է նա։
Հարկ է նշել, որ միջազգային տարբեր «փորձագետներ» ոչ մի ձևով չեն արձագանքում Ադրբեջանի տարբեր՝ հատկապես ռազմատենչ հայտարարություններին՝ կենտրոնանալով Արցախի արդեն վաղուց ամրագրված անկախության փաստի վիճարկման վրա։

Эксперт назвала заявление Сержа Саргсяна провокацией
Заявление президента РА Сержа Саргсяна о независимости НКР - провокация, которая не добавляет позитива в переговорный процесс. Об этом заявила политический аналитик в Европейском политическом центре в Брюсселе, эксперт по странам Южного Кавказа Аманда Пол.
«Очевидно, что заявление Саргсяна было сделано для внутреннего потребления, и, к сожалению, это лишь подрывает мирный процесс по Нагорному Карабаху и увеличивает напряженность в отношениях Армении и Азербайджана», - считает эксперт.
Следует отметить, что различные международные «эксперты»  никак не откликнулись на разного рода воинственные заявления Азербайджана, сосредоточив внимание на оспаривании давно известного всем  факта независимости НКР.