Սերգեյ Լավրով. «Նախկին սահմաններով Վրաստան այլևս չկա»
Ինչպես հաղորդում է «RIAN» գործակալությունը, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ գագաթնաժողվի ժամանակ լրագրողներին հայտարարել է, որ Վրաստանը, Աբխազիան և Հարավային Օսիան իրավահավասար են մասնակցում Ռուսաստանի, Եվրամիության, ԱՄՆ-ի, ԵԱՀԿ-ի և ՄԱԿ-ի միջնորդությամբ ընթացող Ժնևյան բանակցություններին, և որ նախկին սահմաներով Վրաստան այլևս գոյություն չունի։
Նախարարի խոսքերով՝ այն փաստը, որ Աբխազիան և Հարավային Օսիան բանակցային գործընթացում են, նշանակում է, որ նրանք անկախ պետություններ են։
-Վրաստանի՝ նախկին սահմաներով տարածքային ամբողջականության մասին խոսք անգամ լինել չի կարող,-նշել է Լավրովը։
Նա նաև հայտարարել է, թե Ռուսաստանը չի աջակցի ԵԱՀԿ-ում ընդունված այնպիսի փաստաթղթի, որտեղ կխոսվի «Վրաստանում առկա հակամարտության» մասին։

Лавров: «Ни о какой территориальной целостности Грузии в прежних границах речи быть не может»
В  рамках проходящего в Астане саммита ОБСЕ министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил журналистам, что Грузия, Абхазия и Южная Осетия принимают равноправное участие в Женевских дискуссиях, и Грузии в прежних границах больше не существует, сообщает «РИА Новости».
По словам министра, факт полноправного участия Абхазии и Южной Осетии в переговорном процессе подтверждает их статус независимых государств.
«Ни о какой территориальной целостности Грузии в прежних границах речи быть не может», - заявил Лавров.
Он добавил также, что Россия не поддержит формулировки итоговых документов саммита ОБСЕ в Астане, в которых будет идти речь о «конфликте в Грузии».