«Վերին Լարս» անցակետի բացման մասին պաշտոնական հայտարարություն չկա
Այսօր  տեղեկատվություն էր տարածվել, որ Վրաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում որոշվել է բացել «Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետը։
«Վրաստանը չպետք է կորցնի տարանցիկ լինելու իր կարգավիճակը, տարածաշրջանի երկրների համար՝ իր նշանակությունն ու ներուժը, և որ ամենակարևորն է՝ մեր երկիրն այդ ճանապարհի միջոցով Ռուսաստանով երրորդ երկրներ սեփական բեռների տարանցման հնարավորություն կստանա»,- այդ նիստի ժամանակ հայտարարել էր Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն էլ նշել էր, որ փորձում են այնպես անել, որ պաշտպանված լինեն ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Հայաստանի շահերը։
Հայկական կողմը, սակայն, այս կապակցությամբ առայժմ մեկնաբանություններ չի արել։ Նշվում է, որ «Վերին Լարս» անցակետի բացման մասին դեռևս պաշտոնական հայտարարություն չի եղել։
Իսկ ՀՀ ԱԳ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Տիգրան Բալայանը «7օր»-ին ասել է, որ Հայաստանն իհարկե կողջունի, եթե Վրաստանն ու Ռուսաստանը համաձայնության գան։

Официального заявление об открытии КПП «Верхний Ларс» нет
Сегодня была распространена информация о том, что на заседании Совета национальной безопасности Грузии было принято решение об открытии КПП «Верхний Ларс»
«Грузия не должна терять свой транзитный статус, значение и потенциал для стран региона, и самое главное, наша страна получает возможность по этой дороге осуществлять транзит собственных грузов через территорию России в третьи страны», - заявил президент Грузии во время заседания.
В свою очередь секретарь Совета Безопасности Грузии Эка Ткешелашвили заявила, что они пытаются сделать так, чтобы были защищены интересы как Грузии, так и Армении.
Однако армянская сторона пока не дала комментариев в связи с этим. Отмечается, что пока еще не было официального заявления об открытии «Верхнего Ларса».
А пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян сказал «7or», что Армения, конечно, одобрит если Грузия и Россия достигнут соглашения.