Լավրով. «ԱՄՆ–ի պատրաստած չափավոր ընդդիմությունը հայտնվել է ծայրահեղականների շարքերում» (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը լրագրողներին ներկայացրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ իր բանակցությունների արդյունքները։ Նրա խոսքերով՝ Քերրիի դիրքորոշումը սիրիացի զինյալներին աջակցելու հարցում չի փոխվել. Մոսկվայի և Վաշինգտոնի տեսակետներն այդ հարցում առաջվա նման չեն համընկնում։
«Մենք մեր ամերիկացի գործընկերներին ասել ենք, որ ամենագլխավորն այն է, որ մինչ այժմ հարևան երկրներում ամերիկացի հրահանգիչների կողմից զինյալների պատրաստման օրինակները, որոնց անվանում են, այսպես կոչված, չափավոր ընդդիմություն, վերջացել են նրանով, որ այդ զինյալների ճնշող մեծամասնությունը հայտնվել է ծայրահեղականների շարքերում»,– «Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Լավրովը։
Այդ հարցում ՌԴ դիրքորոշումը, նրա խոսքերով, շատ հստակ է։
Լավրովը հավելել է, որ Ռուսաստանը Դամասկոսին ռազմա–տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերում ԻՊ դեմ պայքարելու համար։
«Այո, մենք ռազմա–տեխնիկական օժանդակություն ենք ցուցաբերում սիրիական կառավարությանը այդ սպառնալիքի դեմ պայքարելու համար ճիշտ այնպես, ինչպես աջակցում ենք Իրանին նույն «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար»,–ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
«Մենք հիմքեր ունենք ենթադրելու, որ առանց այդ աջակցության ահաբեկչական այդ խմբավորման կողմից գրավված տարածքներն ավելի մեծ թիվ կկազմեին՝ հարյուրավոր և հազարավոր քառակուսի կիլոմետրեր»,–հավելել է Լավրովը։
Ռուս դիվանագետը հայտարարել է, որ իր երկիրը կոչ է անում անմիջապես դադարեցնել արտաքին միջամտությունը սիրիական խնդրում։

Подготовленная США умеренная оппозиция оказалась на стороне экстремистов – Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции в Дохе прокомментировал итоги переговоров с госсекретарем США Джоном Керри. По его словам, позиция Керри относительно поддержки сирийских боевиков вряд ли изменилась, мнения Москвы и Вашингтоне в этом вопросе по-прежнему расходятся.
«Мы сказали нашим американским коллегам, что самое главное заключается в том, что до сих пор все примеры подготовки на территории соседних государств американскими инструкторами боевиков, так называемой умеренной оппозиции, заканчивались тем, что подавляющее большинство из таких боевиков оказывались на стороне экстремистов», – цитирует Лаврова «Vesti.ru».
Лавров также сообщил, что Россия оказывает Дамаску военно-техническую поддержку для борьбы с ИГ. «Да, мы оказываем военно-техническую поддержку сирийскому правительству для борьбы с этой угрозой, точно так же, как мы предоставляем военно-техническую поддержку правительству Ирана для борьбы с тем же самым «Исламским государством»», – сказал глава МИД России.
«У нас есть все основания полагать, что без этой поддержки захваченные этим террористическим образованием территории исчислялись бы гораздо большим: сотнями и тысячами квадратных километров», – добавил он.
Лавров заявил на пресс-конференции, что Россия выступает за немедленное прекращение внешнего вмешательства в сирийский вопрос и решение кризиса через переговоры всех сторон.