Փաստաբան. «Առաջին հերթին պետք է փոխվի իշխանությունը, ոչ թե Սահմանադրությունը»
Շուրջ 20 փաստաբանից բաղկացած խումբ է ստեղծվել, որը պետք է հասարակությանն իրազեկի սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի թերությունների մասին։ Ինչպես այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնել է փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը, իրենք չեն պատրաստվում առաջարկություններով հանդես գալ. միայն թերություններն են մատնանշելու և առաջիկայում դրանք զեկույցի տեսքով հրապարակելու են, իրազեկող բրոշյուրներ են բաժանելու բնակչությանը։
Սահմանադրության այս նոր նախագծի ընդունումը լուրջ վտանգներ է պարունակում,–ասել է Գ.Գյոզալյանը։
Փաստաբան Տիգրան Եգորյանն էլ հավելել է, որ սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնվել են իշխանությունը չկորցնելու համար։
Սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովն ամբողջությամբ բացահայտեց իրական գերնպատակը՝ պահել իշխանությունը։ Եվ այդ նպատակից իշխանությունը չի շեղվում,- նշել է Տ.Եգորյանը՝ հավելելով,–Հայաստանում իշխանությունները լեգիտիմ չեն. ընտրությունների միջոցով հնարավոր չի լինում իշխանություն փոխել։ Սա նշանակում է, որ սահմանադրական փոփոխությունների հարց բարձրացնելու լեգիտիմություն իշխանությունները չունեն։ Եթե իշխանությունը չի կարողանում արդյունավետ կառավարել, առաջին հերթին պետք է փոխվի հենց այդ իշխանությո՛ւնը, այլ ոչ թե Սահմանադրությունը։

Юрист: «В первую очередь нужно сменить власть, а не Конституцию»
В Армении создана группа из более 20 адвокатов, целью которой является осведомление общества о недостатках конституционных изменений. Как сообщил в ходе пресс-конференции адвокат Геворг Гёзалян, они не готовятся выступать с предложениями, а всего лишь укажут на недостатки, которые в ближайшее время будет опубликованы в виде доклада и розданы населению в брошюрах.
«Принятие нового проекта Конституции содержит серьезные угрозы», – подчеркнул Гёзалян.
Адвокат Тигран Егорян, в свою очередь, добавил, что конституционные изменения инициированы для того, чтобы не потерять власть.
«Профессиональная комиссия по конституционным изменениям полностью раскрыла реальную сверхцель – удержание власти. И от этой цели власть не отвлекается. – отметил Егорян, добавив: В Армении власти нелегитимны – посредством выборов сменить власти невозможно. Это означает, что власти не обладают легитимностью на поднятие вопроса конституционных изменений. Если власть не в состоянии эффективно управлять, в первую очередь нужно сменить эту власть, а не Конституцию».