Վերլուծաբան. «Ղարաբաղն ընդամենն առիթ է գործընթացը ձգձգելու համար»
-Ըստ երևույթին Թուրքիան հետաքրքրված չէ ղարաբաղյան հարցով։ Հիմա Թուրքիային հարկավոր է կանգնեցնել Հայաստանի հետ գործընթացը,- «Դե ֆակտո» ակումբում նշել է Իգոր Մուրադյանը։
Արձանագրությունների վավերացմանն անդրադառնալով՝ նա հավելել է, որ Թուրքիայի կողմից ձգձգում է նկատվում, և Ղարաբաղն ընդամենն առիթ է գործընթացը երկարաձգելու համար։ Արձանագրությունները վավերացնելով՝ Թուրքիան ընկնում է ԱՄՆ-ի ազդեցության տակ, ինչում նա հետաքրքրված չէ։
Գնահատելով Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքականութունը՝ Իգոր Մուրադյանն ասել է.
-Հավանաբար մարդը շրջապատված է որոշակի կերպար ունեցող անձնավորություններով, որոնցից ոմանց մենք տեսնում ենք, ոմանց՝ ոչ։ Կարծում եմ՝ այդ մարդիկ տրամադրված են ուղղակի լողալ հոսանքով։ Ես ոչ մի նախաձեռնություն չեմ տեսնում։ Այցելություններ, հայտարարություններ, բանակցություններ, բայց նախաձեռնություն չկա։ Ի՞նչ ենք մենք անում այս իրավիճակում, ի՞նչ ենք առաջ քաշում։

Аналитик: «Карабах является всего лишь поводом для затягивания процесса»
«По-видимому, Турция не заинтересована карабахским вопросом. Для Турции сейчас важно остановить процесс с Арменией», - в клубе «Де-факто» отметил Игорь Мурадян.
Касаясь ратификации протоколов, он сказал, что со стороны Турции наблюдается затягивание процесса, и Карабах является всего лишь поводом для этого. Ратифицировав протоколы, Турция попадает под влияние США, в чем она не заинтересована.
Оценивая инициативную политику Сержа Саргсяна, Игорь Мурадян сказал:
«Наверное, человек окружен неким типажом людей, часть которых мы видим, а часть - нет. Думаю, что эти люди настроены попросту плыть по течению. Я не вижу никакой инициативы. Визиты, заявления, переговоры, но инициативы нет. Что мы делаем в этой ситуации, что продвигаем?»