Ո՞վ է արժանի գրական մրցանակի
-Հայաստանում  ավելի շատ մրցանակներ կան, քան տվյալ տարվա ընթացքում լույս տեսնող որակյալ գրքերի թիվն է։ Շատ լավ  է, որ մրցանակները շատ են, և շատ լավ կլինի, որ այդ մրցանակներն  արժանիորեն հասնեն իրենց տերերին։ Դժբախտաբար, սակայն, միշտ չէ, որ այդպես է լինում,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով Հայաստանում գրական ասպարեզում տրվող մրցանակների մասին՝ ասել է գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը։
Նա նշել է, որ գրողի գործը ստեղծագործությամբ ապրելն է, և երբ գնահատվում ես, հաճելի է, բայց, ըստ գրականագետի, արդեն օրինաչափություն է դարձել պլանային համակարգի մեջ լինելը։
-Այս տարի նախագահի մրցանակ է ստանում գիրքը, մյուս տարի՝ պետական, նախորդ տարի՝ Գրողների միության։ Այդպես չի կարելի. պետք է շրջանակը լայնացնել։ Երբեմն հանձնաժողովների անդամների անունները լսելիս մտածում ես՝ գիրքդ արժե՞, որ ներկայացնես մրցույթին։ Պետք է այդ հանձնաժողովը լրացվի, թարմացվի։ Հանձնաժողովներում կան մարդիկ, որոնց ներկայությունը փակում է ճիշտ գրքի ճանապարհը,-նշել է նա։
Իսկ բանաստեղծ, գրականագետ Վահե Արսենն էլ ասել է, որ, ընդհանուր առմամբ, ըստ իր դիտանկյունի, շնորհվել են արժանավոր մարդկանց։
-Սովետական Միության ժամանակաշրջանում շատ արժանավոր մարդիկ մրցանակի չարժանացան՝ դուրս գալով այդ համակարգից, հիմա մարդիկ, բացը լրացնելու, ոչ թե գրքի այլ վաստակի համար են տալիս մրցանակ,-ասել է նա։
Դավիթ Գասպարյանն էլ հակադարձել է, որ վաստակ գնահատելը վատ բան չէ, բայց պետք է գնահատվի արժանավոր մարդու վաստակը։

Кто достоин литературной премии?
«В Армении больше премий, чем качественных книг, изданных в этом году. Очень хорошо, что премий много и будет очень хорошо, чтобы эти премии достойно достигли своих адресатов. К сожалению, однако, так бывает не всегда», - сказал литературовед  Давид Гаспарян во время встречи с журналистами.
Он отметил, что дело писателя - жить творчеством и когда ты оценен, то приятно, но, по мнению, литературоведа, уже стало закономерностью быть в плановой системе.
«В этом году книга получает премию президента, в следующем - государственную, в прошлом - Союза писателей. Так нельзя - нужно расширить рамки. Иногда слушая имена членов комиссий, думаешь, а стоит ли представлять свою книгу на конкурс. Нужно эту комиссию пополнить, освежить. В комиссиях есть люди, присутствие которых закрывает дорогу правильной книге», - отметил он.
В свою очередь, поэт, литературовед Ваге Арсен сказал, что в целом, с его точки зрения, были награждены достойные люди.
«В период Советского союза очень многие достойные люди не удостоились премии, выйдя из этой системы, люди дают премию, чтобы заполнить эту пустоту: не за книгу, а за заслугу», - сказал он.
А Давид Гаспарян противопоставил, что оценивать заслугу неплохо, но нужно оценивать заслугу достойных людей.