ՍԴՀԿ անդամը պարզել է, որ Էդվարդ Նալբանդյանի նշած եզը բազմաթիվ հորթեր ունի
Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանը երկար է մտածել ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այն խորհրդի մասին, որ պետք չէ եզան տակ հորթ փնտրել, ու պարզել է, որ իրականում հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա կարգավորման «եզան» տակ առնվազն 7 «հորթ» կա.
1.     Ցեղասպանության ճանաչման ձախողում
2.     Կարսի պայմանագրի ճանաչում
3.     Արցախյան խնդիրն Ադրբեջանի օգտին կարգավորում
4.     Հայաստան-Ռուսաստան «խոպանի» ուղղության փոփոխում դեպի Թուրքիա
5.     Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունից Հայաստանի ազատում
6.     Հայաստան-Իրան հարաբերությունների հնարավորինս սահմանափակում
7.     Անկարա-Գյումրի-Երևան-Նախիջևան-Մեղրի-Բաքու երկաթուղային կապի անխափան գործունեության ապահովում։
-Շատ բեղմնավոր եզ է, և հնարավոր է, որ հետագայում էլի մենք հորթեր ունենանք այդ եզից,- Մամուլի ազգային ակումբում հայտարարել է Վ. Շիրխանյանը։

Член СДГП прояснил, что указанный Эдвардом Налбандяном бык имеет множество телят
Представитель Социально-демократической гнчакской партии Ваан Ширханян долго думал о совете министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна о том, что «не нужно под быком искать теленка»,  и прояснил, что в действительности под «быком» нынешнего урегулирования армяно-турецких отношений есть по меньшей мере 7 «телят»:
1. Провал процесса признания Геноцида
2. Признание Карского договора
3. Урегулирование Карабахского конфликта в пользу Азербайджана
4. Изменение направления «сезонных заработков» Армения- Россия в сторону Турции
5. Освобождение Армении от военного присутствия России
6. Ограничение отношений между Арменией и Ираном
7. Обеспечение бесперебойной деятельности железнодорожной связи Анкара-Гюмри-Ереван-Нахиджеван-Мегри-Баку.
«Очень плодовитый бык и возможно, что в последующем мы получим от этого быка новых телят», - заявил В. Ширханян в Национальном пресс-клубе.