«Խմբագրված» Տեր-Պետրոսյանը, «սևերես» Անժիկը, Պիտեր «Լեբլեբին» ու «պռոստո» Մարիան
Սեպտեմբերի 17-ի հանրահավաքի անոնսը  լևոնականներն անում էին էժանագին հեռուստասերիալների «ռասկրուտկային» հարիր ոճով: «Տեր-Պետրոսյանի ելույթում սպասեք անակնկալների»,- հայտարարում էին նրանք։ Դե ուրիշ ձև չկա մարդկանց «տաք» պահելու ու ստիպված անակնկալ-մանակնկալի մասին են խոսում, որ մարդ հավաքվի։
Լևոնենց գործն էլ մի բան չէ ու նրանց պետք չէ նախանձել։ Հա՛մ պետք է շարքերին խաբեն, թե' հեսա արտահերթ ընտրություն է լինելու ու Տեր-Պետրոսյանը դառնալու է նախագահ («Հաղթելո՛ւ ենք»), հա՛մ էլ 2008-ից մնացած իներցիան պետք է պահեն ու մի կերպ հասնեն մինչև հերթական խորհրդարանական ընտրություն, իսկ դրանից հետո «էջմիածնական միաբանություն» կամ գեղամյանություն անելու նոր հորիզոններ կարող են բացվել։ Ահա այդ ծրագրերի շրջանակներում էլ ծնվում են անոնսային հեքիաթները։ Իսկ բուն հանրահավաքի ժամանակ անակնկալներ չեղան ու չէին կարող լինել։
Եթե լևոնենք իրոք ուզում են անակնկալ մատուցել, ապա շատ որոշակի բաներ կան, որոնց մասին խոսելով՝ կարելի է անակնկալի բերել հանրությանն ու մասնավորապես՝ ինձ։
Անակնկալն այն կլիներ, որ ՀԱԿ առաջնորդը հայտարարեր, թե իր քաղաքական հայացքները վերանայել է, քանի որ Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, ինչին ինքը երկու ոտքով ու նույնքան ձեռքերով կողմ  է եղել, ցույց տվեց քիրվայական գաղափարախոսության սնանկ ու հակապետական լինելը։ Տեր-Պետրոսյանը եթե ընդունի, որ Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» ֆիասկոն նաև իրենն է, ապա ողջունելի քայլ կլինի ու անակնկալ բոլորիս համար։
Անակնկալ կլիներ նաև այն, որ Տեր-Պետրոսյանը խոստովաներ իր կառավարման տարիների կոպիտ սխալները, ընտրակեղծիքների հիմնադիր նախագահ լինելը, կեղծված հանրաքվեով միապետական սահմանադրության  «ընդունել» տալը և հայտարարեր, թե հեռանում է քաղաքականությունից, քանի որ բոլոր առումներով պարտվել է, և ստեղծված վիճակի մեջ զգում է իր մեղավորությունը։
Բայց այդ ամենը սեպտեմբերի 17-ին տեղի չունեցավ, ու մենք ընդամենն ականատես եղանք մի քանի «անակնկալների»։
Առաջին «անակնկալը»
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սկսել է «խմբագրվել», «սրբագրվել» ու ինքն իրենից մեջբերումներ անել։ Դա մի փոքր այլ բանի մասին է վկայում, բայց մենք կանդրադառնանք խնդրո առարկայի քաղաքական նրբերանգներին։
Պարզվում է, որ բազմաչարչար հայ ժողովրդի մի մասը, որի մեջ են մտնում նաև «վկաները», այնքան էլ լավ չէին ըմբռնել Լևոնի ելույթի իմաստը, որը նա հնչեցրել էր ՀՀՇ-ի համագումարում։ Ավելի ճիշտ՝ Տեր-Պետրոսյանն  էր այդպես համարել, որ  իրեն լավ չեն հասկացել, ու ստիպված էր որոշ մեկնաբանություններ ներկայացնել։
«Առանց ղարաբաղյան հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի»,-ՀՀՇ-ի համագումարի սեփական ելույթից մեջբերում արեց «հիմնադիրը» և սկսեց իսկական դեմագոգիան, թե բա ո՞վ է ասել՝ Ղարաբաղը զիջենք, որ Հայաստանը զարգանա, թե բա ես ասում եմ՝ լուծենք, ո՛չ թե զիջենք։
«Ո՞վ է ձեզ ստիպում որևէ բան զիջել, ո՞վ է պահանջում տարածքներ վերադարձնել»,-«հայրենասիրություն» էր խաղում ՀԱԿ առաջնորդը՝ «մոռանալով», որ իր պատկերացրած փոխզիջումը 1997թ. ներկայացրած փուլային լուծման տարբերակն էր, որով ազատագրված տարածքները հանձնվում էին Ադրբեջանին, նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքը «դե յուրե» մնում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, բնականաբար, ընդհանրապես չէր քննարկվում, իսկ Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ապահովվում էր անորոշ մեխանիզմով։ Թե սրա ինչն էր փոխզիջում, որն ուզում էր կյանքի կոչել Տեր-Պետրոսյանն իր նախագահ եղած ժամանակ, թողնում ենք գիտակից (կրկնեմ՝ գիտակից) ընթերցողների դատին։
Ի դեպ, Տեր-Պետրոսյանը մինչև հիմա էլ պնդում է, թե փուլային տարբերակը լավագույն լուծումն էր, որն այլևս անհնար է ստանալ։ Դե, եթե փուլայինից լավն այլև չի լինելու, ապա մնում է միայն Սյունիքի հարցը քննարկել ադրբեջանցիների հետ, քանի որ, ինչպես նշեցինք, փուլայինով Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում էր մնալու։ Հետևաբար՝ «Ո՞վ է ձեզ ստիպում որևէ բան զիջել, ո՞վ է պահանջում տարածքներ վերադարձնել» տերպետրոսյանական ձևակերպումը կա՛մ քաղաքական անմեղսունակության, կա՛մ դեմագոգիայի դրսևորում է։
Ի դեպ, Տեր-Պետրոսյանի «ֆինտուֆլյուշկան» «լուծել, ոչ թե զիջել» մասով շատ նման էր Սերժ Սարգսյանի ու իր սազանդարների այն դեմագոգիային, թե իրենք հայ-թուրքական արձանագրություններով Հայոց ցեղասպանությունն առևտրի առարկա չեն դարձրել թուրքերի հետ բանակցություններում։ «Ո՞վ է ասում, թե հայ և թուրք պատմաբանների ենթահանձնաժողովը խոչընդոտելու է Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը։ Ընդհակառակը՝ այդ հանձնաժողովի միջոցով թուրքերն ավելի շուտ են ճանաչելու Ցեղասպանությունը»,- իրենց համապատասխան շնչավորի տեղը դրած՝ հայտարարում էին «ֆուտբոլային» դիվանագիտության քարոզիչները՝ շատ լավ հասկանալով, որ դա այդպես չէ։ Հիմա Լևոնն է նույն բանն անում Ղարաբաղի հարցը «լուծելու» առումով՝ փորձելով բառախաղերով սրբագրվել։ Մի խոսքով՝ միմյանց արժանի «ախոյանների» հետ գործ ունենք. մեկը ցեղասպանությունը չի «ուրանում», մյուսը՝ Ղարաբաղը։ Մեկը մեկից քիրվա։
Հա, չմոռանանք նշել, որ նախկինում արված պնդումները  Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքի մասնակիցներին մի փոքր մոնտաժված ներկայացրեց։ ՀՀՇ-ի համագումարի սեփական ելույթից մեջբերված «Առանց ղարաբաղյան հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի» խոսքն ավարտվել էր «..., անկախ այն հանգա­մանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը» նախադասությամբ, որը «պատահաբար» դուրս էր մնացել ՀԱԿ առաջնորդի սեպտեմբերի 17-ի  հանրահավաքային տեքստից, ինչը հասկանալի էր. հանրահավաքի մասնակիցների մեջ շատ էին զոմբիները, ովքեր հազիվ թե լսած կամ կարդացած լինեին Լևոնի նախորդ ելույթը, ու հեշտությամբ կարելի էր նրանց մի փոքր այլ ձևով ներկայացնել սեփական մտքերը ու հանգստացնել ոմանց։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ ՀՀՇ-ի համագումարում արտասանած մտքերը շատ բացասական է ընկալվել անգամ յուրայինների կողմից և Տեր-Պետրոսյանի այդ ելույթի արձագանքները շողուլից մի թեթև գցել էին նույնիսկ «վկայի» կարգավիճակ ունեցող տերպետրոսյանականներին։ Ըստ այդմ՝ խնդիր էր դրված «հետ բերել» նրանց և այդ խնդիրը փորձ արվեց լուծել դեմագոգիայի ու կեղծ հայրենասիրության օգնությամբ։ Տեր-Պետրոսյանի հանրահավաքային ելույթից հետո, երևի, զոմբիներից շատերը կսկսեն վրա տալ, թե բա. «Ո՞վ ա ասում, որ Լևոնը հայտարարել ա, թե ով էլ լինի իշխանության, մեկ ա՝ լավ չի լինելու, մինչև Ղարաբաղի հարցը չլուծվի։ Հետո էլ ասում եք, թե ինքը տենց բաներ ա ասել։ Ես լսա, տենց բան չասեց»։
Երկրորդ «անակնկալը»
Պարզվեց, որ «համաժողովրդական» շարժման հոգեզավակ Հայ ազգային կոնգրեսը «կոշտացնում» է իր դիրքորոշումը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքական հարցերում։
Արտաքին քաղաքականության  մասով Տեր-Պետրոսյանը մասնավորապես նշեց. «...Մենք նույն վճռականությամբ դեմ ենք լինելու նաև հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը, քանի դեռ նրանցից չի հանվել հայ և թուրք պատմաբաններից կազմված միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծմանը վերաբերող դրույթը»։
Պա՛հ, պա՛հ, պա՛հ։ Դիրքորոշման ինչպիսի՜ «կոշտացում», «հայրենասիրական» ինչպիսի՜ պոռթկում։
Լևոնի այս հայտարարությունից հետո, ասում են, Էրդողանը անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարել, Օբաման վերանայել է ԱՄՆ դիրքորոշումը Կովկասի մասով, Սարկոզին փորձել է կապվել կնոջ հետ, բայց ապարդյուն, նավթի միջազգային գները կտրուկ անկում են ապրել, Անժիկ տոտան (կներեք՝ Անջելինա Ջոլին)  հերթական սևամորթին է որդեգրել, դե, իսկ Սերժ Սարգսյանը սկսել է ափալ-թափալ ուսումնասիրել Եղիազար Այնթապցու կենսագրության որոշ մանրամասներ։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա սա հերթական դեմագոգիան էր, որը  մենք տեսանք ՀՀ առաջին նախագահի կատարմամբ։ Սա ընդամենը վկայում է, որ ինչպես Սերժ Սարգսյանը, այնպես էլ Տեր-Պետրոսյանը հասկացել են, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը խայտառակ ավարտ է ունեցել մեզ համար, ուստի երկուսն էլ փորձում են տարանջատվել «նախաձեռնողականությունից» ու հետին թվով «հայրենասիրություն» խաղալ։ Նման դեպքերում «հայրենասիրությունը» դառնում է քիրվաների վերջին հանգրվանը, և նրանք գործի են անցնում՝ «կոշտացնելով»  դիրքորոշումներն իրենց փայ «Եղիազարների» հանդեպ։ Սերժ Սարգսյանը «ֆուտբոլից» փորձում է մաքրվել Դեյր Զորի անապատներում ելույթ ունենալով ու հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցնելով, իսկ Տեր-Պետրոսյանի «հայրենասիրական» նոպան բռնում է պատմաբանների հանձնաժողովի պահով։ Նրանց ուրիշ բան չի մնում անելու։
Տեր-Պետրոսյանը հիմա «մոռացել» է, որ Սերժ Սարգսյանի քիրվայական փուլում ամեն կերպ ձգտում էր նրանից առաջ ընկնել և դարդ անել միայն Նոբելյան մրցանակի հասցեատիրոջ մասով՝  դրական տարրեր տեսնելով հայ-թուրքական գործընթացում։
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար»,-հայ-թուրքական գործընթացի լավ կողմերն էր ներկայացնում Տեր-Պետրոսյանը 2009թ. մայիսի 1-ի հանրահավաքում։
Ի՞նչ է, այն ժամանակ Ցեղասպանության ուսումնասիրման պատմաբանների հանձնաժողովի մասին խոսք չկա՞ր։ Իհարկե՝ կար։ Սերժ Սարգսյանը, Գյուլին հրավիրելիս, «էն գլխից» հայտարարել էր, որ կողմ կլինի պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու թուրքական վաղեմի նախապայմանին, միայն թե թուրք նախագահը գա Երևան ու Սարգսյանի հետ միասին հիանա մերոնց կերած գոլերով։ Բա ու՞ր էիք այն ժամանակ, հարգելի՛ «հիմնադիր»։ Բա էն ժամանակ ինչու՞ հանրահավաքը հետաձգեցիք ու «պետական շահի» մասին հիշեցիք։ «Կակռազ» հանրահավաք անեիք ու ասեիք, թե դեմ եք պատմաբաններին։ Թե՞ ուզում էիք Սերժի ձեռքերով քիրվայությունը գլուխ բերել ու հետո կոկորդիլոսի արցունքներով իջնել  հրապարակ։ Չստացվե՞ց։
Այս ամենը շատ հստակ բացատրություն ունի։ Այն ժամանակ քիրվայության փուլ էր ու Լևոնը տարերքի մեջ էր, իսկ հիմա, երբ Ղարաբաղ ծախելը «փոզմիշ» եղավ և թուրքերն էլ համապատասխան վայր ուղարկեցին Հայոց աշխարհի քիրվաներին (Լևոնից մինչև Սերժ), արդեն կարելի է «դոշ տալ» ու «հայրենասեր» երևալ մի փաստաթղթի հետ կապված, որն արդեն աղբանացում է։
Ինչ վերաբերում է ներքին կյանքին առնչվող հարցերում «հիմնադիրի» դիրքորոշման «կոշտացմանը», ապա այստեղ էլ մոտավորապես նույն պատկերն է, ինչ արտաքին մասով։
Տեսնելով, որ «Եղիազարը» չի ընդունում «էջմիածնական միաբանների» աղաչանք-պաղատանքները «երկխոսության» ու նյու-գեղամյանություն անելու մասով, կոնգրեսականները ստիպված «կոշտացնում» են իրենց դիրքորոշումը։ Ավելի ճիշտ, Տեր-Պետրոսյանն է որոշում, որ հիմա «կոշտացման» փուլ է ու շարքերն այդ ռեժիմով են սկսում ապրել, թե չէ կոնգրեսականները երբեք էլ բան չեն որոշել. իրենց ասել են գնացե՛ք տուն՝ գնացել են, ասել են ելե՛ք փողոց՝ ելել են, իսկ հիմա ասում են «կոշտացե՛ք»՝ մարդիկ սուս ու փուս «կոշտանում» են։
«Իշխանությունների հետ երկխոսության համար անհրաժեշտ նախկին պայմանին՝ քաղբանտարկյալների անհապաղ ազատարձակմանը, մենք այժմ ավելացնում ենք ևս մեկը՝ մարտի 1-ի տասը սպանությունների բացահայտումը և դրանց պատասխանատուների դատական հետապնդումը»,- սաստիկ «կոշտ» հայտարարություն արեց Տեր-Պետրոսյանը։ Այս խոսքերից հետո, ասում են, Եղիազար Այնթապցին իր գերեզմանում մի երկու «կռուգ» շուռ է եկել, Պիտեր Լեբլեբին (կներեք՝ Սեմնեբին) փոխել է իր նստավայրը, Սամվել Ալեքսանյանը վերանայել է շաքարի գները, Սերժ Սարգսյանը դադարեցրել է Գագիկ Ծառուկյանի դեմ քարոզարշավում օգտագործել «ընդդիմադիր» թերթերը, դե, իսկ Արևիկ Պետրոսյանը շտապել է հրաժարական տալ ու դառնալ «պռոստո» Մարիա (կներեք՝ շարքային պատգամավոր)։
Պատկերացնել կարելի է, թե հաջորդ հանրահավաքում ինչ նոր նախապայման է առաջ քաշելու Տեր-Պետրոսյանը, որպեսզի միայն դրանց կատարումից հետո երկխոսի իշխանությունների հետ։ Այդ տեմպերով շարունակելու դեպքում՝ մինչև 2012 թվականը «հիմնադիրի» նախապայմանների թիվը կարող է հասնել մի քանի տասնյակի և իշխանությունները ստիպված կգնան հերթական ընտրությունների («Մաքրելու՛ ենք»)։
Իսկ իրականությունն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ վարվում է ճիշտ այնպես, ինչպես Էրդողանն իր հետ։
Ինչպես հայտնի է՝ և՛ Սարգսյանը, և՛ Տեր-Պետրոսյանը «նախաձեռնողականություն» ցուցաբերեցին՝ մեկը Էրդողանի, մյուսը՝ Սարգսյանի հանդեպ, ու ստացանք նույն պատկերը. քծնող կողմն է՛լ ավելի արհամարվեց։ Եվ ի՞նչ էր մնում անել Սարգսյանին ու Տեր-Պետրոսյանին։ Ճիշտ է՝ «քցվելուց» ու արհամարվելուց հետո «կոշտացնել» իրենց դիրքորոշումն ու ճոռոմ-ճոռոմ խոսել, թե բա հեսա կտենաք ձեր հալը։ Սերժը ստիպված կասեցրեց արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, բայց դա արեց ստիպված քանի որ թուրքերը, ոգևորվելով ՀՀ նախագահի «նախաձեռնողականությունից», Ղարաբաղն ուզեցին։
Տեր-Պետրոսյանն էլ է հիմա  Սերժի հոգեվիճակում հայտնվել։ ՀՀԿ «ճկուն» առաջնորդը  մերժեց «միաբան» դառնալու «հիմնադիրի» առաջարկը և հիմա Տեր-Պետրոսյանը նախապայման նախապայմանի հետևից է դեմ տալիս։ Բա ուրիշ ի՞նչ անի։
Ահա ձեզ դիրքորոշման «կոշտացման» ողջ անատոմիան, որոնք արձանագրվել են ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական «գետնին վրա»։
Երրորդ «անակնկալը»
Այն, որ լևոնական գաղափարախոսությունը թրքաբոլշևիկյան է, մենք գիտեինք շատ վաղուց, բայց հետաքրքիր էր լսել այդ մասով արված ինքնախոստովանական ցուցմունքը։ Ճիշտ է, թրքաբոլշևիկների գաղափարական ժառանգներին հիմա մի փոքր այլ՝ թրքալիբերալի բնորոշումն է սազում, բայց դրանից քիրվայության  էությունը չի փոխվում։
Արդեն երկար ժամանակ է՝ մեռանք որոշ մարդկանց բացատրելով, որ լևոնենք նեոբոլշևիկներ են, թրքալիբերալներ ու ոչնչով չեն տարբերվում 1920թ. մայիսյան ապստամբություն բարձրացրած հայ թրքաբոլշևիկներից, ովքեր նպաստեցին Կարսի հանձնմանը, բայց ոմանք դժվարանում էին մեր ասածներն ընկալել։ Սեպտեմբերի 17-ի հանրահավաքում Տեր-Պետրոսյանը հաստատեց այդ թեզը, ինչի համար շնորհակալ ենք նրանից։ Այստեղ անակնկալն այն չէր, որ հաստատվեց լևոնենց թրքաբոլշևիզմը։ «Անակնկալ» էր թրքաբոլշևիկների՛ շուրթերից լսել այդ ամենը։
Խոսելով Ղարաբաղի հարցից և գործող իշխանությունների այժմյան պահվածքից՝ «հիմնադիրը» հայտարարեց հետևյալը. «Իշխանությունն ամեն գնով պահպանելու պետական պատասխանատուների մարմաջը մեր երկիրը նորից կանգնեցնում է կործանման կամ առնվազն ազգային աղետի եզրին։ Դաշնակցական գործիչներից ոմանք իրենք էլ հետին թվով խոստովանել են, որ եթե 1920թ. մայիսին իշխանությունը հանձնեին բոլշևիկներին, ապա Հայաստանը չէր կորցնի Ղարսը, Արդահանը, Սուրմալուն ու Նախիջևանը, և այդ դեպքում գուցե բոլորովին այլ լուծում ստանար նաև Ղարաբաղի հարցը։ Դա անելու փոխարեն, սակայն, նրանք անխնա կոտորեցին մայիսյան ապստամբության առաջնորդներին և հարյուրավոր ապստամբների բանտերը նետեցին, մեղմ ասած, անխոհեմաբար հարուցելով Ռուսաստանի անհաշտ թշնամանքն ու հայրենիքի հաշվին դառնագույնս հատուցելով այդ անխոհեմության համար»։ Ինչպես ասում են, մեկնաբանություններն ավելորդ են։
Միայն մեկ դիտարկում. աչքի է զարնում Տեր-Պետրոսյանի՝ պատմական դեպքերին գոնե ժամանակագրության առումով չտիրապետելը։ Հետևաբար՝ տարածված այն առասպելը, թե նա փայլուն պատմագետ է ու խորաթափանց գիտնական, պարզապես փուչիկ է, և ահա թե ինչու։ Բանն այն է, որ հայ բոլշևիկների մայիսյան ապստամբությունից հետո դաշնակցական իշխանությունները նորմալ բանակցություններ են վարել բոլշևիկյան  իշխանության հետ և, հետևաբար, մայիսյան ապստամբությունը ճնշելով՝ նրանք չէին  հարուցել Ռուսաստանի անհաշտ թշնամանքն ու հայրենիքի հաշվին դառնագույնս հատուցել այդ անխոհեմության համար։ Դաշնակցականների հանդեպ Ռուսաստանի թշնամանքն ավելացավ Սևրի դաշնագրի ստորագրումից հետո, քանի որ դա իր բնույթով հակասովետական  փաստաթուղթ էր։ Ասել է թե՝ Տեր-Պետրոսյանը լավագույն դեպքում խեղաթյուրում է պատմական փաստերը և կամայականորե՛ն մեկնաբանում դրանք, կամ էլ լավ չի տիրապետում իրադարձություններին։
Ի դեպ, հայ բոլշևիկների մայիսյան ապստամբությունը դաշնակցական իշխանությունների կողմից ճնշելն ու Ղարսի անկումը դրանով պայմանավորելը սովետական պատմագրության «շտամպն» է, որը, փաստորեն, հիմք է ընդունում  իրեն անկախական ու հակասովետական մտածողության տեր ներկայացնող Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Այսինքն՝ հակադաշնակցական քարոզչությունն իրականացնելիս՝ ՀՀ առաջին նախագահն օգտվում է սովետական ագիտպրոպի զինանոցից։ Սովետական տարիներին նման դատողություններով ու գնահատականներով աչքի էին ընկնում միայն մոլի հակաանկախականները, որոնց շարքում իր հաստատուն տեղը զբաղեցնելու հայտ է ներկայացնում նաև «հիմնադիրը»։
Ահա սրանք էին այն «անակնկալները», որոնց մենք ականատես եղանք սեպտեմբերի 17-ին։ Սպասենք նոր «անակնկալների»։ Պայքա՛ր, պայքա՛ր, մինչև Սերժ ...

«Отредактированный» Тер-Петросян, «черноликая» Анжик, Питер «Леблеби» и просто Мария
Анонс митинга 17-го сентября левоновцы делали в стиле «раскрутки» дешевого сериала. «Ждите в выступлении Тер-Петросяна сюрпризов», - заявляли они. У них нет другого способа поддерживать активность людей и они вынуждены говорить о сюрпризах, чтобы привлечь людей.
Занятие левоновцев не из легких, и им не позавидуешь. Нужно и ряды обманывать, что, мол, скоро будут внеочередные выборы и Тер-Петросян станет президентом, и нужно инерцию, оставшуюся от 2008-го сохранить и как-то продержаться до очередных парламентских выборов, а после этого могут открыться новые горизонты для превращения в «эчмиадзинских монахов» или для занятий гегамянством. Вот в рамках этих программ и рождаются сказочные анонсы. А во время самого митинга сюрпризов так и не было и не могло и быть.
Если левоновцы действительно хотят сделать сюрприз, то есть определенные вещи, говоря о которых, можно удивить общество и, в частности, меня.
Сюрпризом было бы заявление лидера АНК о том, что он пересмотрел свои политические взгляды, поскольку «футбольная» дипломатия Сержа Саргсяна, которую он поддерживал двумя ногами и обеими руками, показала банкротство и антигосударственную сущность «кирваякановской» идеологии. Если Тер-Петросян признает, что фиаско «инициативности» Сержа Саргсяна является и его фиаско, то это будет похвальным шагом и сюрпризом для всех нас.
Сюрпризом было бы также и то, что Тер-Петросян признал бы грубые ошибки периода своего президентства, признал, что он является президентом-основателем фальсификаций выборов, «принявшим» монархическую конституцию по результатам сфальсифицированного референдума и объявил, что уходит из политики, поскольку потерпел поражение на всех фронтах и чувствует свою вину за сложившуюся ситуацию.
Но ничего из этого 17-го сентября не было и мы стали свидетелями всего нескольких «сюрпризов»
Первый «сюрприз»
Левон Тер-Петросян начал «редактироваться», «корректироваться» и цитировать самого же себя. Это свидетельствует немного о другом, но мы рассмотрим политические оттенки данного вопроса.
Выясняется, что часть многострадального армянского народа, в которую входят также и его «свидетели», не так уж и хорошо поняла смысл выступления Левона, который он озвучил на съезде АОД. Точнее, Тер-Петросян посчитал, что его плохо поняли и был вынужден представить некоторые комментарии.
«Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии», - привел цитату «основатель» из своего же выступления на съезде АОД и начал настоящую демагогию, мол, а кто говорил уступить, чтобы Армения развивалась? Я говорил, давайте решим, а не уступим.
«Кто заставляет вас уступать что-либо? Кто требует сдать территории?», - лидер АНК играл в «патриотизм», «забыв», что представляемый им компромисс является вариантом поэтапного решения, представленного в 1997 году, по которому освобожденные территории сдавались Азербайджану, территория бывшего НКАО «де-юре» оставалась в рамках территориальной целостности Азербайджана, вопрос статуса Карабаха, естественно, вообще не обсуждался, а безопасность населения Карабаха обеспечивалась неопределенным механизмом. Вопрос о том, в чем там был компромисс, который Тер-Петросян хотел претворить в жизнь в годы своего президентства, оставим на суд сознательного читателя (повторяю, сознательного).
Кстати, Тер-Петросян до сих пор настаивает, что поэтапный вариант был наилучшим решением, которое уже невозможно получить. Ну, если лучше поэтапного уже не будет, то остается лишь обсуждать с азербайджанцами вопрос Сюника, поскольку, как мы отметили, в результате поэтапного решения Карабах остался бы в составе Азербайджана. Следовательно, тер-петросяновская формулировка «Кто заставляет вас уступать что-либо? Кто требует сдать территории?» является либо проявлением политической невменяемости, либо демагогии.
К слову, «финтифлюшка» Тер-Петросяна по части «решить, а не уступить» очень похожа на демагогию Сержа Саргсяна и его сазандаров о том, что армяно-турецкими протоколами они не превратили вопрос Геноцида армян в предмет торга в переговорах с турками. «Кто говорит, что подкомиссия армянских и турецких историков будет препятствовать международному признанию Геноцида. Напротив, посредством этой комиссии турки раньше признают Геноцид», - притворившись «шлангами», заявляли пропагандисты «футбольной» дипломатии, очень хорошо понимая, что это не так. Сейчас Левон делает то же самое в плане решения Карабахского вопроса, пытаясь откорректироваться при помощи игры слов. Словом, мы имеем дела с достойными друг друга «противниками»: один Геноцид не «предает», другой - Карабах. «Кирваяканы» один больше другого.
Не забудем отметить, что сделанные в прошлом утверждения Тер-Петросян представил участникам митинга немного смонтажированными. Во время митинга Левон Тер-Петросян процитировал сказанные им же во время съезда АОД слова: «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии». Однако во время съезда это предложение заканчивалось словами «...независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти», которые «случайно» выпали из текста лидера АНК во время митинга 17-го сентября, что понятно: среди участников митинга было много «зомби», которые вряд ли слышали или читали предыдущее выступление Левона, а потому можно было с легкостью представить собственные слова немного иным способом и успокоить некоторых. Все это показывает, что высказанные на съезде АОД мысли были очень негативно восприняты даже своими и реакции на это выступление Тер-Петросяна немного вывели из колеи даже тер-петросяновцев, имеющих статус «свидетелей». В соответствии с этим, была поставлена задача «вернуть» их и была сделана попытка решить эту задачу при помощи демагогии и псевдопатриотизма. После выступления Тер-Петросяна на митинге, наверное, многие из «зомби» начнут наезжать, говоря: «Кто сказал, что Левон заявил, что кто бы ни был у власти, то все равно хорошо не будет, пока Карабахский вопрос не решится? Потом говорите, что он говорил такое. Я слышал, он такого не говорил».
Второй «сюрприз»
Выяснилось, что приемный сын «общенационального» движения Армянский национальный конгресс «ужесточает» свою позицию, как во внутриполитических, так и во внешнеполитических вопросах.
По части внешней политики Тер-Петросян, в частности, отметил: «...так же категорично мы будем против ратификации армяно-турецких протоколов, пока из документа не исключено положение, касающееся создания межправительственной комиссии, состоящей из армянских и турецких историков».
Ой, ой, ой! Какое «ужесточение» позиции, какой  «патриотический» порыв!
Говорят, что после этого заявления Левона, Эрдоган созвал заседание Совета безопасности, Обама пересмотрел позицию США по части Кавказа, Саркози попытался связаться с женой, но безрезультатно, международные цены на нефть пережили резкий спад, тетя Анжик (извините, Анжелина Джоли) усыновила очередного чернокожего ребенка, ну, а Серж Саргсян начал впопыхах изучать некоторые детали биографии Егиазара Айнтапци.
А если серьезнее, то это было очередной демагогией, которую мы не раз видели в исполнении первого президента РА. Это всего лишь свидетельствует, что как Серж Саргсян, так и Тер-Петросян поняли, что «футбольная» дипломатия имела позорный для нас конец, поэтому оба пытаются дистанцироваться от «инициативности» и задним числом играть в «патриотизм».
В подобных случаях «патриотизм» становится последним пристанищем «кирваяканов» и они приступают к делу, ужесточая позиции по отношению к своим «Егиазарам». Серж Саргсян пытается очиститься от футбола, выступая в пустыне Дэйр-Зор и приостанавливая процесс ратификации армяно-турецких протоколов, а у Тер-Петросяна приступ «патриотизма» наступает по части комиссии историков. Ничего другого им не остается.
Тер-Петросян сейчас «забыл», что на этапе «кирваютюна» Сержа Саргсяна он любым способом стремился обойти его и беспокоился лишь по вопросу адресата Нобелевской премии, видя в армяно-турецком процессе положительные элементы. «Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным итогом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой - обусловленность этого урегулирования ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта», - говорил Тер-Петросян о хороших сторонах армяно-турецкого процесса во время митинга 1-го мая 2009 года.
Разве тогда речь не шла о комиссии историков по изучению Геноцида? Конечно, шла. Приглашая Гюля, Серж Саргсян изначально заявил, что выступит в поддержку давнего турецкого предусловия о создании комиссии историков, лишь бы только турецкий президент приехал в Ереван и вместе с Саргсяном восхищался голами, забитыми в наши ворота. А где вы тогда были, уважаемый «основатель»? Почему вы тогда отсрочили митинг и вспомнили о «государственном интересе»? Как раз, провели бы митинг и сказали, что вы против историков. Или вы хотели сделать «кирваютюн» руками Сержа, а затем выйти на площадь с крокодиловыми слезами? Не вышло?
У всего этого есть конкретное объяснение. Тогда был этап «кирваютюна и Левон был в своей стихии, а сейчас, когда разговоры о продаже Карабаха набили всем оскомину и турки послали в соответствующее место «кирваяканов» Армении (от Левона до Сержа), то уже можно «бить себя в грудь» и строить из себя «патриота» в связи с документом, который уже находится на свалке.
Что касается «ужесточения» позиции «основателя» в вопросах связанных с внутренней жизнью, то здесь тоже примерно та же картина, что и по части внешней.
Видя, что «Егиазар» не принимает мольбы-предложения «эчмиадзинских монахов» по части «диалога» и нью-гегамянства, «конгрессовцы вынужденно «ужесточают» свою позицию. Точнее, Тер-Петросян решает, что сейчас настал этап «ужесточения» и ряды начинают жить в этом режиме, а так конгрессовцы никогда ничего не решали: им говорили, чтобы они шли домой и они шли, говорили, чтобы вышли на улицы - они выходили, а сейчас говорят «ужесточить» и люди безропотно «ужесточают».
«Однако для диалога к прежнему условию о немедленном освобождении политзаключенных, теперь мы добавляем еще одно - раскрытие 10 убийств, совершенных 1 марта, и судебное преследование лиц,  ответственных за них», - такое чересчур «жесткое» заявление сделал Тер-Петросян. Говорят, что после этих слов Егиазар Айнтапци несколько раз перевернулся в своем гробу, Питер Леблеби (извините, Семнеби) изменил свою резиденцию, Самвел Алексанян пересмотрел цены на сахар, Серж Саргсян перестал использовать в информационной войне против Гагика Царукяна «оппозиционные» газеты, ну, а вице-спикер Национального собрания РА Аревик Петросян поспешила подать в отставку и стать просто Марией (извините, рядовым депутатом).
Можно лишь представить, какое новое предусловие выдвинет Тер-Петросян во время следующего митинга, чтобы только после его выполнения вступить в диалог с властями. В случае продолжения подобными темпами до 2012 года, число предусловий «основателя» может достичь нескольких десятков и власти вынужденно пойдут на очередные выборы.
Действительность же в том, что Серж Саргсян ведет себя с Левоном Тер-Петросяном точно так, как Эрдоган с ним.
Как известно, и Саргсян, и Тер-Петросян проявили инициативность: один к Эрдогану, другой - к Саргсяну, и мы получили такую же картину, а льстящая сторона была еще более проигнорирована. И что оставалось делать Саргсяну и Тер-Петросяну? Правильно - ужесточить свои позиции после того, как они «льстили» и были проигнорированы и с важным видом обещать показать, где раки зимуют. Серж приостановил процесс ратификации протоколов, но сделал это вынужденно, поскольку турки, воодушевившись «инициативностью» президента РА, захотели Карабах.
Тер-Петросян тоже оказался сейчас в психологическом состоянии Сержа. «Гибкий» лидер РПА отверг предложение «основателя» стать «монахом» и сейчас Тер-Петросян выдвигает предусловие за предусловием. А что он еще может сделать?
Вот вам вся анатомия «ужесточения» позиции, которая была зафиксирована на внутриполитической и внешнеполитической «почве».
Третий «сюрприз»
То, что левоновская идеология является туркобольшевисткой, мы знали давно, но было интересно услышать признательные показания по этой части. Правда, идейным наследникам туркобольшевиков сейчас больше подходит определение «турколибералы», но от этого суть «кирваютюна» не меняется.
Уже долгое время мы замучались объяснять некоторым людям, что левоновцы являются необольшевиками, турколибералами и ничем не отличаются от поднявших майское восстание 1920 года армянских туркобольшевиков, которые способствовали сдаче Карса, но некоторые затруднялись понять наши слова. На митинге 17-го сентября Тер-Петросян подтвердил этот тезис, за что мы ему благодарны. Здесь сюрпризом было не то, что подтвердился туркобольшевизм Левона. «Сюрпризом» было слышать все это из уст самих туркобольшевиков.
Говоря о Карабахском вопросе и о нынешнем поведении действующих властей, «основатель» заявил следующее: «Зудящее желание государственных руководителей любой ценой сохранить власть вновь ставит нашу страну на грань гибели или, как минимум, национальной катастрофы. Некоторые дашнакские деятели, да и те задним числом, признались, что если бы в мае 1920 года они сдали власть большевикам, то Армения не потеряла бы Карса, Ардагана, Сурмалу и Нахиджевана, и тогда, быть может, Карабахский вопрос был бы решен совершенно иначе. Вместо того, чтобы сделать это, они нещадно вырезали лидеров майского восстания и бросили в тюрьмы сотни революционеров, мягко говоря, безрассудно породив непримиримую вражду со стороны России и жестоко заплатив за эту безрассудность за счет родины». Как говорится, комментарии излишни.
Лишь одно наблюдение: бросается в глаза то, что Тер-Петросян не владеет историческими событиями, по крайней мере, в плане хронологии. Следовательно, распространенная легенда о том, что он является блестящим историком и проницательным ученым, всего лишь «пузырь» и вот почему. Дело в том, что после майского восстания армянских большевиков дашнакские власти вели с большевистскими властями нормальные переговоры и, следовательно, подавив майское восстание, они не пробудили непримиримую вражду России и не заплатили за счет родины за эту ошибку. Враждебность России по отношению к дашнакам возросла после подписания Севрского договора, поскольку по своему характеру это был антисоветский документ. Иными словами, в лучшем случае Тер-Петросян искажает исторические факты и своевольно интерпретирует их, или же плохо владеет фактами.
Кстати, подавление майского восстания армянских большевиков дашнакскими властями и объяснение этим падения Карса является штампом советской историографии, который, фактически,  принимает в качестве основы преподносящий себя носителем независимого и антисоветского мышления Левон Тер-Петросян. То есть, проводя антидашнакскую пропаганду, первый президент РА пользуется арсеналом советского агитпропа. В Советские годы подобными суждениями и оценками отличались лишь ярые противники независимости, а сейчас «основатель» подает заявку на то, чтобы занять свое твердое место в рядах последних.
Вот те «сюрпризы», которые мы увидели 17-го сентября. Подождем новых «сюрпризов». Борьба, борьба, до Сержа...