Կասպրշիկի հետ քննարկվել է հակառակորդի կողմից մեծ տրամաչափի զինատեսակների օգտագործման խնդիրը
Ս.թ. սեպտեմբերի 2-ի երեկոյան ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը դեսպանին ներկայացրեց շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի մանրամասները: Պարոն Դ.Տոնոյանն ու դեսպան Ա.Կասպչշիկը մտահոգություն հայտնեցին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախակիացման, մեծ տրամաչափի զինատեսակների օգտագործման կապակցությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը դեսպանին տեղեկացրեց նաև ս.թ. սեպտեմերի 3-ից 6-ը անցկացվելիք «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների, դրանց նպատակի և շրջանակների մասին:

С Каспшиком обсудили применение ВС Азербайджана крупнокалиберного оружия
Вечером 2 сентября состоялась встреча первого заместителя министра обороны Армении Давида Тонояна с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком.
Обсуждалась ситуация последних дней на армяно-азербайджанской и карабахско-азербайджанской границе. Собеседники выразили озабоченность в связи с интенсификацией нарушений режима прекращения огня, с применением крупнокалиберного оружия.
Тоноян уведомил посла о том, что 3-6 сентября в Армении состоятся стратегические командно-штабные учения «Шант 2015».