Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Նեոբոլշևիզմին «Ժառանգությունը» դեմ է»
Այսօր հրավիրված ասուլիսում «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ներկայացրել է կուսակցության պաշտոնական տեսակետը։
–Թունավոր ծառից բարի պտուղ չի կարող ստացվել. այս իշխանությունը՝ Սերժ Սարգսյանից սկսկած, լեգիտիմ չէ։ Պետական հանցագործությամբ ժողովրդի քվեն գողացվել է, խախտվել Սահմանադրությունը։ Այն վարչակարգը, որը խախտում է Սահմանադրությունը, չի՛ կարող ներկայացնել «երազանքային» Սահմանադրություն,–ասել է Ր.Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ սահմանադրական այս փոփոխությունները ոչ միայն ծխածածկույթի ներքո մեկ մարդու իշխանությունը երկարաձգելու, այլև, բառի բուն իմաստով, նեոբոլշևիկյան նպատակ ունեն.
–Նեոբոլշևիզմին «Ժառանգությունը» դեմ է։ Սահմանադրական այս փոփոխությունների հետին նպատակն ակնհայտ է՝ ստրկացնել հասարակությանը, մի կուսակցության ստրուկը դարձնել։
Անդրադառնալով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանի հանդիպմանը սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաձողովի անդամների հետ այն դեպքում, երբ կուսակցությունը մերժել էր Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման հրավերը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդունել է, որ «Ժառանգություն»–ում կարգապահական խնդիրներ կան։
«Ժառանգության» անդամներից նա, ով սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ կուսակցության տեսակետից տարբերվող տեսակետ կներկայացնի, կլինի անձնական տեսակետ: Չեմ կարծում, որ հետագայում խմբակցության ղեկավարը կրկին հանդիպի սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներին, բայց եթե նման հանդիպում լինի, ապա այդ հանդիպումն ընդամենն անձնական բնույթ կկրի,–միաժամանակ ընդգծել է Ր. Հովհաննիսյանը։

«Раффи Ованнисян: ««Наследие» против необольшевизма»
В ходе сегодняшней пресс-конференции председатель «Наследия» Раффи Ованнисян представил официальную позицию партии в связи с конституционными изменениями.
«От ядовитого дерева хороших плодов не бывает – эти власти, начиная от Сержа Саргсяна, нелегитимны. Преступлением на уровне государства был украден голос народа, нарушена Конституция. Этот режим, нарушающий Конституцию, не может представить обществу «Конституцию мечты»», – отметил Ованнисян, подчеркнув, что эти конституционные изменения «нацелены не только на продление власти одного человека, но и преследуют необольшевистскую цель в прямом смысле этого слова».
«Партия «Наследие» против необольшевизма. Скрытая цель этих конституционных изменений очевидна – поработить общество, превратив его в прислужника одной партии» – заявил он.
Касаясь встречи руководителя парламентской фракции «Наследие» Рубена Акопяна с членами профессиональной комиссии по конституционным изменениям в условиях, когда партия отклонила предложение о встрече с Сержем Саргсяном, Раффи Ованнисян констатировал, что в «Наследии» имеются определенные дисциплинарные проблемы.
«Тот член «Наследия», который представит относительно конституционных изменений отличающееся от позиции партии мнение, будет выражать свое личное мнение. Не думаю, что руководитель фракции в последующем вновь встретится с членами профессиональной комиссии, но если это произойдет, эта встреча будет носить сугубо личный характер», – добавил Ованнисян.