Ստեփան Դանիելյան. «Երկպալատանի խորհրդարանը հերթական անհեթեթ գաղափարն է»
ՀՀ խորհրդարանը երկպալատանի դարձնելու վերաբերյալ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հայտարարությունը «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Ստեփան Դանիելյանը «շատ փայլուն» է գնահատել.
-Ինչո՞ւ՝ որովհետև դա լրացուցիչ բիզնեսի աղբյուր է, և պատկերացրեք՝ պատգամավոր դառնալն ինչ արժե Հայաստանում։ Եթե դրան գումարվի արդեն սփյուռքից պատգամավորներ, գները կբարձրանան։ Եվ երկրորդը՝ վերահսկողության մեխանիզմներ չի լինի։ Բավական եկամտաբեր գաղափար է,-ասել է նա և հավելել, թե պետության մասին այսպես թե այնպես ոչ ոք չի մտածում, խորհրդարանն էլ, միևնույն է, պետության հետ որևէ առնչություն չունի, ու ամեն մեկն իր մասին է մտածում։
Երբ ամբողջ քաղաքականությունը ձախողվում է, ամեն անգամ մի որևէ անհեթեթ գաղափար է մտցվում շուկա՝ Հայաստան աշխարհ, Դիլիջանը բիզնես կենտրոն, բանկային կենտրոն.
-Հիմա սա հերթական այդպիսի գաղափարն է հասարակության ուշադրությունը շեղելու համար։ Իհարկե, դա անհեթեթություն է։
Ընտրությունների հետ այս հայտարարությունը, ըստ նրա, կապել հարկավոր չէ, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ այս իշխանությունների քայլերի մեջ խոր պատճառներ փնտրել հարկավոր չէ։
-Դա շատ կենցաղային, պահի տակ որոշում է, որովհետև որևէ որոշման քննարկման, մշակման և ընդունման մեխանիզմ Հյաստանում գոյություն չունի, ինչ-որ մեկն ինչ-որ բան է ցանկանում, հետո ինչ-որ մեկը դա բարձրաձայն ասում է։ Ընդամենը,-ասել է նա։

Степан Даниелян: «Двухпалатный парламент – очередная абсурдная идея»
Заявление министра Диаспоры РА Грануш Акопян о превращении парламента Армении в двухпалатный председатель о/о «Сотрудничество во имя развития» Степан Даниелян оценил как «блестящее».
«Дело в том, что это источник дополнительного бизнеса и, представьте себе, чего стоит стать депутатом в Армении. Если к этому прибавить еще депутатов  из Диаспоры, то цены поднимутся. Во-вторых, не будет механизмов осуществления контроля. Эта идея принесет довольно много прибыли», - отметил Даниелян, добавив, что так или иначе никто не думает о государстве: парламент все равно не имеет никакого отношения к государству, и каждый думает о себе.
Когда вся политика проваливается, каждый раз появляется какая-то нелепая идея, например, превратить Дилижан в бизнес-центр или город с многочисленными банками, создать «Армянский мир».
«Это очередная подобная идея, направленная на то, чтобы отвлечь внимание общества. Безусловно, это абсурд!», - отметил он.
По мнению Даниеляна, не следует связывать это заявление с выборами, поскольку опыт показывает, что не надо искать причины в шагах этих властей.
«Это было довольно бытовое решение, принятое между делом, так как в Армении не существует механизм обсуждения, разработки и принятия какого-либо решения. Кто-то что-то желает, а затем другой во всеуслышание заявляет об этом. Да и только!», - подчеркнул Степан Даниелян.