Ռուսաստանը պատրաստ է ընդունել փախստականներին Սիրիայից և Լիբիայից
Ռուսաստանը պատրաստ է ընդունել սիրիացի և լիբիացի փախստականներին, սակայն նրանք ավելի շատ հետաքրքրված են Արևմտյան Եվրոպայի երկրներով։ Այս մասին հայտարարել է Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին։
Նրա խոսքով՝ 2015թ. Ռուսաստանից Եվրոպա է տեղափոխվել 182 սիրիացի։ Ավելին՝ նրանք ՌԴ–ում գտնվել են միջինը 255 օր։
«Այդ մարդկանց մոտ Ռուսաստանում «խարիսխ գցելու», արմատավորվելու ցանկություն պարզապես չկա»,–Ռոմոդանովսկիի խոսքերն է մեջբերում «ТАСС»–ը։
Նա նաև հավելել է, որ բոլոր այդ սիրիացիները Ռուսաստանում գտնվելու ժամանակ տեղի օրենքները չեն խախտել. նրանց հանդեպ որևէ բողոք չկա։
«Ով կցանկանա մնալ Ռուսաստանում՝ անկասկած, մենք կքննենք նրանց գործերը։ Ավելին ասեմ՝ մենք շատ մարդասիրական մոտեցում ենք ցուցաբերում. հասկանալով, որ այնտեղ պատերազմական գործողություններ են՝ ամեն կերպ կօգնենք»,–ընդգծել է Ռոմոդանովսկին։
Վերջինը նշել է, որ Ռուսաստանը փախստականների հիմնական հոսքից այնկողմ է գտնվում, քանի որ Սիրիայից և Լիբիայից փախստականներն օգտագործում են երկու ճանապարհ՝ մի կողմից՝ Թուրքիա, Մակեդոնիա, Հունգարիա, Սերբիա, մյուս կողմից՝ Իտալիա։

Россия готова принять сирийских и ливийских беженцев
Россия готова принять беженцев из Сирии и Ливии, однако они больше заинтересованы в странах Западной Европы. Об этом заявил глава Федеральной миграционной службы Константин Ромодановский.
По словам главы ФМС, в 2015 году через Россию в Европу последовали 182 сирийца, причем в среднем они находились в стране 255 дней. По его мнению, у этих людей просто нет желания «заякорить», бросить корни в России.
«Никто из них чистым транзитом Россию не проезжал, все они находились в РФ длительное время: 182 человека в среднем 255 дней каждый», – цитирует ТАСС Ромодановского.
Он сообщил, что все сирийцы, находившиеся в России, не нарушали местное законодательство, никаких претензий к ним не возникало.
«Кто пожелает остаться в Российской Федерации, безусловно, ФМС рассмотрит их материалы. Скажу более того, мы весьма гуманно относимся, понимая, что там военные действия, всячески будем помогать», – отметил Ромодановский.
Также он отметил, что Россия лежит в стороне от основных потоков движения беженцев. По его мнению, беженцы из Сирии и Ливии используют два пути: с одной стороны, Турция, Македония, Венгрия, Сербия, с другой – Италия.