Սթոլթենբերգը մտահոգված է Սիրիայում ՌԴ ռազմական ներկայության մեծացման մասին լուրերով
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ մտահոգված է Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության մեծացման մասին տեղեկատվությամբ։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը։
«Դա չի նպաստի հակամարտության լուծմանը»,–ասել է Սթոլթենբերգը։
Միևնույն ժամանակ, նա նկատել է, որ հարկավոր է աջակցել սիրիական հակամարտությունը քաղաքական ճանապարհով լուծելու համար ձեռնարկվող բոլոր ջանքերը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ զինված ուժերում «Reuters»–ի աղբյուրը հաղորդել էր, որ ՌԴ–ն երկու դեսանտային նավ և լրացուցիչ օդանավ է ուղարկել Սիրիա։
Զինվորականների խոսքերով՝ վերջին օրերին Սիրիայում ռուսական փոքրաքանակ ծովային հետևակայիններ են տեղակայվել։ Զինվորականները չգիտեն ՌԴ զինված ուժերի հետապնդած նպատակները Սիրիայում։
Վարկածներից մեկի համաձայն՝ ռուսական ուժերը պատրաստվում են սիրիական կառավարական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող նավահանգստային Լաթաքիա քաղաքի մոտ վայրէջքագոտի ստեղծել։
Թեև Կրեմլից հայտնել են, որ ՌԴ–ն աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիային, բայց հրաժարվել են հստակեցնել Դամասկոսին տրվող օգնության բնույթի հնարավոր փոփոխությունները։

Генсек НАТО озабочен сообщениями об увеличении военного присутствия России в Сирии
Генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что озабочен сообщениями об увеличении военного присутствия России в Сирии, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Reuters».
«Я озабочен сообщениями об увеличении военного присутствия России в Сирии. Это не будет способствовать решению конфликта», – сказал Столтенберг.
При этом он отметил, что, по его мнению, важно поддерживать все усилия по поиску политического решения сирийского конфликта.
Ранее источники «Reuters» в вооруженных силах США заявляли, что Россия отправила в Сирию два десантных корабля и дополнительное авиасудно. По словам военных, в течение последних суток в Сирии высадилось небольшое количество российских морских пехотинцев.
Военные не знают, каковы цели российских вооруженных сил в Сирии. По одной из версий, их задачей является подготовка посадочной полосы рядом с портовым городом Латакия, контролируемым правительственными силами.
Между тем в Кремле подтвердили, что Россия оказывает Сирии поддержку, но конкретизировать возможные изменения в поддержке Дамаска не стали.