ՀԷՑ-ը գնող ընկերության հիմնադիրն աշխատում է Սամվել Կարապետյանին պատկանող բանկում (տեսանյութ)
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» գնող օֆշորային «Liormand Holdings Limited» ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Սինան Բոդմերը, աշխատում է ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Фора-банк»-ում: Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»–ը։
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Կիպրոսում գրանցված «Liormand Holdings Limited»-ը պատկանում է մեկ այլ՝ «Marcuard Heritage» ընկերությանը: Դրա պաշտոնական կայքէջում Սինան Բոդմերը (Sinan Bodmer) նշված է որպես ընկերության համահիմնադիր:
Իր հերթին «Фора-банк»-ը Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Ташир» ընկերությունների խմբի ստորաբաժանումներից մեկն է, և բանկի պաշտոնական կայքէջում նշված է, որ 2003 թվականից «Marcuard Heritage» ընկերության մոսկովյան գրասենյակի ղեկավար Սինան Բոդմերը 2007-ից միաժամանակ հանդիսանում է նաև «Фора-банк»-ի տնօրենների խորհրդի անդամ:
Երկու օր է՝ «Ташир» ընկերությունների խմբի մամուլի ծառայությունը չի պատասխանում «Ազատության» հարցմանը՝ արդյոք Սամվել Կարապետյա՞նն է ՀԷՑ-ի գնորդը, ով «Forbes»-ի ներկայացմամբ՝ 2015-ին Ռուսաստանի 26-րդ հարուստ անձնավորությունն է՝ իր 4 միլիարդ դոլար կապիտալով:
Դիմեցինք ռուսաստանաբնակ գործարարի եղբորը՝ ԱԺ հանրապետական պատգամավոր Կարեն Կարապետյանին՝ արձագանքելու վերոհիշյալ տեղեկություններին: Պատգամավորը ոչ հաստատեց, ոչ էլ հերքեց, որ ՀԷՑ-ի գնորդն իր եղբայրն է:
«Ես «Տաշիր գրուփ»-ի մամուլի քարտուղարը չեմ, լավ կլինի՝ իրեն դիմեք, ինքը բոլոր հարցերի պատասխանը սպառիչ կտա։ Ես պատգամավոր եմ և իմ գործերով եմ զբաղվում»,- ասաց Կարապետյանը։
Երկրորդ օրն է, ինչ հայտնի է դարձել, որ ռուսաստանյան «Интер РАО»-ն մտադիր է վաճառել ՀԷՑ-ը օֆշորային ընկերության, սակայն հայտնի չէ, թե ով է կանգնած այդ ընկերության հետևում. Կառավարության անդամները, որ պետք է մոտ մեկ շաբաթից իրենց եզրակացությունը տան՝ թույլատրե՞լ գործարքը, թե՞ ոչ, երեկ «Ազատությանն» ասացին, որ մանրամասների չեն տիրապետում:
«Интер РАО»-ի մամուլի ծառայությունը ևս որևէ հստակ տեղեկություն չի հայտնում: Երեկ «Ազատության» հետ զրույցում ընկերության մամուլի քարտուղար Նիկոլայ Գորելովը ոչ հաստատեց, ոչ էլ հերքեց տեղեկությունը, որ ՀԷՑ-ի գնորդը Սամվել Կարապետյանն է: Դիմել ենք նաև ՀԷՑ-ը գնող կիպրոսյան ընկերությանը, արձագանք դեռ չկա:

Основатель компании, приобретающей ЭСА, работает в банке, принадлежащем Самвелу Карапетяну (видео)
Один из основателей оффшорной компании «Liormand Holdings Limited», которая приобретает «Электрические сети Армении» (ЭСА), Синан Бодмер, работает в «Фора-банке», принадлежащем проживающему в России бизнесмену Самвелу Карапетяну. Об этом сообщает радио «Азатутюн».
Отмечается, что накануне стало известно, что зарегистрированная на Кипре компания «Liormand Holdings Limited» принадлежит другой компании – «Marcuard Heritage». На официальном сайте Синан Бодмер отмечен как один из ее основателей. В свою очередь «Фора-банк» принадлежит группе компаний «Ташир», принадлежащей Самвелу Карапетяну. На официальном сайте банка отмечено, что Синан Бодмер, с 2003 года являющийся руководителем московского офиса компании «Marcuard Heritage», с 2007 года одновременно является также членом совета директоров «Фора-банка».
Уже два дня пресс-служба группы компаний «Ташир» не отвечает на запрос радио «Азатутюн» о том, является ли Самвел Карапетян покупателем «Электрических сетей Армении». Самвел Карапатян, согласно «Forbes», является одним из 26 самых богатых людей в России с капиталом в 4 миллиарда долларов.
Издание обратилось к брату бизнесмена, депутату Национального собрания Карену Карапетяну. Он не подтвердил, но и не опроверг информацию о том, что приобретателем ЭСА является его брат.
«Я не пресс-секретарь «Ташир», обратитесь туда, и там дадут исчерпывающие ответы на все вопросы. Я депутат и занимаюсь своими делами», – сказал Карапетян.
Уже второй день, как стало известно, что российская компания «Интер РАО ЕЭС» намерена продать «Электрические сети Армении» оффшорной компании, однако не ясно, кто стоит за этой компанией. Члены правительства, которые примерно через неделю должны дать свое заключение по части одобрения этой сделки, вчера сказали радио «Азатутюн», что не знают о деталях.
Пресс служба «Интер РАО ЕЭС» также не сообщает конкретной информации. Накануне в беседе с изданием пресс-секретарь компании Николай Горелов не подтвердил, но и не опроверг информацию о том, что покупателем является Самвел Карапетян.