Բերդավանում 1992թ. հետո այսպիսի ուժգին հրետակոծություն չէին տեսել (տեսանյութ)
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչները շվարած են։ 1992 թվականից հետո այսպիսի ուժգին հրետակոծություն չէին տեսել։ Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»–ը։
Գյուղացիները պատմում են, որ անցած տարիներին իրենց տներից ընդամենը 1-2 կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող սահմանին լսվող կրակոցներն արդեն սովորական էին դարձել։ Այդ ձայների տակ դպրոց են գնացել, այգի մշակել ու հարսանիք արել։ Բայց երեկ երեկոյան գյուղի հրետակոծությունն աննախադեպ էր վերջին ավելի քան երկու տասնամյակների ընթացքում։
«Մինամյոտով-բանով խփում են, հա, բայց դե, զոհ չի էլել։ Էս արդեն սարսափելի ա, էլի»,- ասում է գյուղացիներից մեկը։
Գնդակոծվել է նաև գյուղի կենտրոնը, որտեղ գործում են մշակույթի տունը, երաժշտական դպրոցն ու կենցաղի տունը։ Կոտրվել են ապակիներ, վնասվել են պատերն ու վերջերս վերանորոգված մշակույթի տան աստիճանահարթակը։
1992 թվականից ի վեր՝ Բերդավանում երբևէ ուսումնական ժամին չէին կողպել դպրոցի դռները։ Մոտ 400 աշակերտ ունեցող դպրոցում այսօր միայն ուսուցիչներն են եղել. ոչ մի երեխա դպրոց ոտք չի դրել։ Ստիպված են եղել փակել դպրոցի դռներն ու տուն գնալ։
Բազմազավակ ընտանիքների տների դռները ևս կողպված էին։ Գյուղացիներն ասացին, որ տարհանել են երեխաներին՝ վտանգից խուսափելու համար։
«Հա, ասում ենք, մնանք, մեր գյուղը պահենք, բայց մինչև ե՞րբ։ Մենք արդեն մեծ մարդիկ ենք, մեզ սպանեն էլ՝ կարևոր չի, բայց երեխեքը կրակոցի տակ, ինչ սթրեսի վիճակում են գտնվում։ Նախագահը գնում ա մանկապարտեզներ՝ միջոցառումների, էս ա անում, էն ա անում, բայց մտածում ա՞ ստեղի երեխեքի մասին, թե ինչ պտի անեն», - դժգոհում են գյուղացիները։

В Бердаване не помнят столь интенсивных обстрелов с 1992 года (видео)
Жители приграничного села Бердаван Тавушского марза ошеломлены: такого интенсивного обстрела они не помнят с 1992 года. Сегодня в селе скорбят по двум односельчанам – 94-летней Шушан Асатрян и 41-летней Соне Ревазян, погибшим накануне от пуль противника. Об этом сообщает радио «Азатутюн».
Сельчане рассказывают, что за прошедшие годы звуки выстрелов на границе, находящейся всего в 1-2 километрах от их домов, стали для них уже привычными. Под эти звуки они ходили в школу, обрабатывали сады и играли свадьбы. Но вчерашний обстрел села стал за последние два десятилетия беспрецедентным.
«Стреляют из минометов, но жертв раньше не было. Это уже становится ужасно», – говорит один из жителей села.
Был обстрелян также центр села, где действуют дом культуры, музыкальная школа и дом быта. Были выбиты стекла, повреждены стены и лестничная площадка недавно отремонтированного дома культуры.
С 1992 в Бердаване двери школы в учебные часы никогда не запирались. В школе, в которой обучаются около 400 учеников, сегодня находились лишь учителя, ни один ученик не переступил порог школы. Они были вынуждены закрыть двери школы и пойти по домам.
Двери домов многодетных семей тоже были закрыты. Сельчане рассказали, что эвакуировали детей во избежание опасности.
«Да, мы говорим, что останемся, сохраним наше село, но до каких пор? Мы уже взрослые, даже если нас убьют, это неважно, но дети, под выстрелами, в состоянии какого стресса они находятся. Президент идет в детские сады на мероприятия, делает то и это, но думает ли он о местных детях, что они должны делать?» – сетовали сельчане.