Հայկական արտադրանքն ու Արցախի «սիմվոլիկ» քարտեզը
Վերջերս Երևանի փողոցներում հայտնվել են հայկական արտադրանքը գովազդող «Գնի՛ր հայկականը», «Պատրաստված է Հայաստանում», «Մեր ստեղծածն է» կարգախոսներով պաստառներ։ Պաստառներում ԼՂՀ քարտեզը ներկայացված է ոչ ամբողջական, քանի որ ներառված են ոչ բոլոր շրջանները։ Սրանով խախտվում է ԼՂՀ Սահմանադրությունը, որի 142-րդ հոդվածում նված է. «Մինչև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական տարածքի ամբողջականության վերականգնումը և սահմանների ճշգրտումը` հանրային իշխանությունն իրականացվում է այն տարածքում, որը փաստացի գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավազորության ներքո»։  Ինչո՞ւ է խախտվում ԼՂՀ Սահմանադրությունը։ Ովքե՞ր են պատասխանատու դրա համար։ Ինչպե՞ս են պատժվելու մեղավորները։ Մենք փորձել ենք գտնել այս հարցերի պատասխանները։
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանն ասել է, որ այդ պաստառների պատվիրատուին նախ և առաջ վարչական տուգանք է հասնում։ Նրա խոսքերով՝  Հայաստանի կադաստրի կողմից տպված ատլասներ կան, որոնք պաշտոնական փաստաթղթեր են համարվում, և պետք է հիմնվել այդ քարտեզների վրա։ Լարիսա Ալավերդյանը նաև հաղորդել էր, որ ԼՂՀ ԱԺ-ն քննարկման նախաձեռնություն է ներկայացրել՝ ըստ որի Արցախի հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը ոտնահարողները դատապարտվելու են։
-Ինչո՞ւ են ցույց տալիս այդ քարտեզը։ Դա մեր ազգային ամոթն է, որ տեր չենք կանգնում մեր ձեռք բերածին,-նշել է նա։
«7օր»-ը փորձել է նաև ճշտել, թե արդյոք այս պաստառները ՀՀ կառավարության պատվերո՞վ են պատրաստվել։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, սակայն,  տեղեկացրել են, որ ՀՀ կառավարությունն այդ պաստառների հետ որևէ առնչություն չունի։ Սակայն «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան» ծրագրից մեզ տեղեկացրել են, որ իրենք իրականացնում են «Գնի՛ր հայկականը» համազգային արշավը, և այդ նախաձեռնությունը ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունն ու հովանավորությունը:
Հարցի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու համար մենք դիմել  ենք նաև Երևանի քաղաքապետարան։ Ո՞վ է պատվիրատուն, և ինչո՞ւ է խախտվում ԼՂՀ Սահմանադրությունը։
Մեր հարցերին ի պատասխան՝ Երևանի քաղաքապետարանից   տեղեկացրել են.
««Գնի՛ր հայկականը» կարգախոսով  պաստառների պատվիրատուն «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան» ծրագիրն է, որի կողմից Երևանի քաղաքապետարան է դիմել «ԷԳԱ» ՍՊԸ-ն: Նույն ընկերությունն էլ ներկայացրել է արտաքին գովազդային վահանակների հաստատված ուրվանկարների «էսքիզների» օրինակները: Մինչ արտաքին գովազդային նյութի տեղադրումը, ըստ կարգի, պատվիրատուն դիմում է տվյալ վարչական շրջանի աշխատակազմ, վճարում սահմանված տեղական տուրքը և ստանում արտաքին գովազդի տեղադրման (տեղաբաշխման) թույլտվություն: «Գնի՛ր հայկականը»  պաստառներում տեղ գտած  կոպիտ խախտման համար քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության գլխավոր մասնագետին նկատողություն է տրվելու, իսկ վահանակներն այս պահին ապամոնտաժվում են (վահանակների նախկին հասցեներն էին՝ Խանջյան, Հերացի, Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցները, Բաղրամյան, Կոմիտասի պողոտաները): Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմը շնորհակալություն է հայտնում լրագրողներին ուշադրության համար, և հույս հայտնում, որ այս հարցով նրանք հետևողական կլինեն նաև պատվիրատուի՝ «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան» ծրագրի նկատմամբ»։
Մի՞թե հսկայական պաստառները, որոնք գրավել են Երևանի կենտրոնական փողոցների ամենաբանուկ մասերը, այդքան աննկատ էին մնացել, ու միայն լրագրողների զգուշացումից հետո պիտի տեսնեին այդ կոպիտ խախտումը։ Ինչևէ, սխալն արդեն թույլ է տրված, և ինչպես քաղաքապետարանից էին տեղեկացրել, այդ պաստառների պատվիրատուն «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստանն» էր։ Լավ է, որ գոնե ուշացումով, բայց քաղաքապետարանը որոշել է ապամոնտաժել այդ պաստառները։
Ի պատասխան մեր հարցման, թե ինչո՞ւ է խախտվում ԼՂՀ Սահմանադրությունը՝ «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան»-ի համակարգման ղեկավար Էսթեր Հակոբյանը տեղեկացրել է հետևյալը.
«Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագիրը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ծրագրեր չի իրականացնում և որպես այդպիսին՝ ծրագրային կամ իրավական պարտավորվածություն չուներ իր կողմից նախաձեռնված «Գնի՛ր հայկականը» արշավի լոգոյի վրա արտացոլել ԼՂՀ տարածքը: Այդուհանդերձ, ելնելով որոշակի քաղաքացիական դիրքորոշումից, որոշում է կայացվել խորհրդանշական լուծում տալ այս հարցին, որի մասին և տեղեկացրել ենք ցուցապաստառների դիզայներին: ՀՄՀ-Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում հետևյալն է. «Ինչպես Հայաստանի քարտեզի վրա տեղադրված միրգն ու բանջարեղենը չեն արտացոլում այն հանգամանքը, որ տվյալ մշակաբույսերը աճում են Հայաստանի տվյալ մարզում, նույն ձևով էլ Ղարաբաղի խորհրդանշական արտապատկերումը ցուցապաստառի վրա չունի որևէ քաղաքական նշանակություն»։
«Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան»-ում կարծում էին, որ սա Սև PR է մեր  կողմից։  Ծրագրի նախաձեռնողները երևի չգիտեին, որ պետական քարտեզները չեն կարող ուղղակի խորհրդանշական լինել. դրանք  ընկալվում են որպես պետական փաստաթղթեր։ Հազարամյակցիները, փաստորեն, լավ գիտեն, թե ինչ է «սև» PR–ը, բայց դեռ չեն հասցրել յուրացնել հայկական քարտեզները։ Ոչինչ, երևի կսովորեն։ Հայաստանում ստեղծված այժմյան «ֆուտբոլային» մթնոլորտը, հավանաբար, ազդել է շատերի վրա, այդ թվում՝ ՀՄՀ–Հայաստանի վրա։

Армянская продукция и «символическая» карта Арцаха
Недавно на улицах Еревана появились рекламирующие армянскую продукцию рекламные плакаты со слоганами «Покупай армянское», «Изготовлено в Армении», «Созданное нами». На плакатах карта НКР представлена не полностью, так как изображены не все районы. Этим нарушается Конституция НКР, в 142-ой статье которой отмечается: «До полного восстановления государственной территории НКР и уточнения границ публичная власть осуществляется на тех территориях, которые фактически находятся под правомочием НКР». Почему нарушается Конституция НКР? Кто ответственен за это? Как будут наказаны виновные? Мы попытались найти ответы на эти вопросы.
Секретарь парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян сказала, что заказчиков этих плакатов, прежде всего, можно подвергнуть административному штрафу. По ее словам, есть напечатанные Кадастром Армении атласы, которые считаются официальными документами, и надо основываться на этих картах. Лариса Алавердян также сообщила, что НС НКР  представило инициативу для обсуждения, согласно которой посягающие на территориальную целостность Арцаха будут осуждены.
«Зачем демонстрируют эту карты? Это наш национальный позор, что мы не отстаиваем наши завоевания», - отметила она.
«7or» попытался также уточнить, на самом ли деле эти плакаты были подготовлены по заказу правительства РА. Из министерства экономики РА, однако, сообщили, что правительство не имеет никакого отношения к этим плакатам. Однако из офиса программы «Фонд вызовы тысячелетия - Армения» нам сказали, что общенациональную кампанию «Покупай армянское» проводят они, и эта инициатива получила одобрение и спонсорство правительства РА.
Для получения разъяснений в  связи с этим вопросом мы обратились и в мэрию Еревана. Кто ответственен, и почему нарушается Конституция НКР?
В ответ на наши вопросы из мэрии Еревана нам сообщили:
«Заказчиком плакатов с надписями «Покупай армянское» является программа  «Фонд вызовы тысячелетия - Армения», от которой в мэрию Еревана обратилось ООО «ЭГА». Та же компания представила варианты утвержденных эскизов плакатов для наружных рекламных щитов. До размещения наружного рекламного материала, согласно порядку, заказчик подает заявление в администрацию данного округа, делает определенные выплаты и получает разрешение на размещение наружной рекламы. За допущенное на плакатах «Покупай армянское»   грубое нарушение главному специалисту управления наружного оформления и рекламы администрации мэрии было сделано замечание, а плакаты на данный момент демонтируются (они были размещены на улицах Ханджяна, Гераци, Григора Лусаворича, проспектах Баграмяна, Комитаса). Администрация мэрии Еревана выражает благодарность журналистам за внимательность и надеется, что в этом вопросе они будут последовательны и в отношении заказчика - программы «Фонд вызовы тысячелетия - Армения».
Неужели огромные плакаты, которые заняли самые оживленные части центральных улиц Еревана, остались настолько незамеченными, и только после предупреждения журналистов должны были увидеть это грубое нарушение? Как бы то ни было, ошибка уже допущена, и, как сообщили из мэрии, заказчиком этих плакатов был «Фонд вызовы тысячелетия - Армения». Хорошо, что хотя бы с опозданием, но мэрия решила  демонтировать эти плакаты.
В ответ на наш вопрос о том, почему нарушается Конституция НКР, координационный руководитель  «Фонда вызовы тысячелетия - Армения» Эстер Акопян сказал следующее:
«Вызовы тысячелетия» не осуществляет программ в НКР, и, как таковая, не имела программных или правовых обязательств по отображению на логотипе кампании «Покупай армянское» территории НКР. Тем не менее, исходя из определенной гражданской позиции, было принято решение дать этому вопросу символическое решение, о чем мы проинформировали дизайнера плакатов. Позиция ФВТ-Армения в этом вопросе следующая: «Как и изображенные на плакатах фрукты и овощи не отражают того обстоятельства, что  данные растительные культуры растут в этих марзах Армении, так и символическое изображение Карабаха на плакате не имеет политического значения».
В  «Фонде вызовы тысячелетия - Армения» считали, что с нашей стороны это был «черный» PR.   Инициаторы программы, наверное, не знали, что государственные карты не могут быть просто символическими, они воспринимаются как государственные документы. Тысячелетники, фактически, хорошо знают, что такое «черный» PR, но пока не успели усвоить армянские карты. Ничего, наверное, выучат. Сложившаяся в Армении сегодняшняя «футбольная» атмосфера, вероятно, повлияла  на многих, в том числе, на ФВТ-Армению.