Ինչու և ինչպես է Բ26–ը քարոզչական պատերազմ մղում Արա Աբրահամյանի դեմ
Սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելով՝ խնդիր դրվեց ներդնել պետական կառավարման այնպիսի մոդել, որի պայմաններում իշխանության բոլոր ճյուղերը պետք է պատերազմեն իրար դեմ (խոսքը զսպումների և հակակշիռների ժողովրդավարական մեխանիզմների մասին չէ) և հնարավորություն տան խորհրդարանական կայուն մեծամասնությանը տիրապետող ուժի ղեկավարին իրավարարի դեր ստանձնել։
«Զրո պատասխանատվություն և լիքը ստվերային իշխանություն «գենսեկի» համար». ահա՛ այն կարգախոսը, որը դրված է նոր Սահմանադրության հիմքում։
Գործող Սահմանադրության վերացմամբ՝ նաև խնդիր է դրվել հաղթահարել 50րդ հոդվածի այն խոչընդոտը, ըստ որի՝ նույն անձը չի կարող երեք անգամ անընդմեջ զբաղեցնել ՀՀ նախագահի պաշտոնը։ Հիմա ուզում են այնպես անել, որ ոչ միայն երեք անգամ անընդմեջ, այլև ցմահ իշխելու հնարավորություն ստեղծվի «մարդակենտրոն» անձի համար։
Սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ՝ Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց անապատացնել քաղաքական դաշտը. մեծ մասը դարձավ հաճախորդ՝ կտրուկ վերանայելով իր տեսակետները սահմանադրական փոփոխությունների մասով։
Թվում էր, թե փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո Բաղրամյան 26–ում այլևս հանգիստ կարող էին կանխավայելել խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունն իրենց անձնական շահերին ծառայեցնելու հեռանկարը, սակայն ամեն ինչ այդքան միանշանակ չէ։
Առաջացած քաղաքական վակուումը լցնելու պոտենցյալ ունեցող սուբյեկտներ կան, որոնք իշխող նեղ խմբի անհանգստության պատճառն են դառնում։
Եթե անգամ սահմանադրական հանրաքվեի տոկոսները «խփվեն», ապա ամեն ինչ անամպ չի լինելու իշխանությունների համար 2017ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։
Նախ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը հայտարարեց, որ ոչ մի բան չի խանգարում երկրորդ նախագահին՝ մասնակցելու ԱԺ գալիք ընտրություններին և իր գլխավորած ցուցակով վերցնելու իշխանությունը։
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ցանկության մասին խոսեց նաև Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը։
Պատահական չէ, որ հենց այս երկու գործիչների հանդեպ Սերժ Սարգսյանի շահերը սպասարկող «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան հիստերիկ պահվածք է ցուցաբերում։
Եթե Ռ. Քոչարյանի դեմ քարոզչական աշխատանքը Բ26–ն իրականացրել է 2008ից սկսած, ապա Աբրահամյանի թեման վերջերս է բացվել։ Վերջինիս պահով պատճառը պարզ է՝ ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանն ունի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու ռեսուրսային բազա, ոչ մի ձևով ներգրավված չի եղել ընտրակեղծարար համակարգում, ունի հսկայական արտաքին կապեր, ֆինանսապես անկախ է գործող իշխանություններից և հանրության շրջանում ընկալվում է որպես «Պուտինի մարդ»։
Աբրահամյանի ահա այս քաղաքական «ֆիշկաներն» են, որ հունից հանել են ՀՀԿ ղեկավարին ու իր նեղ շրջապատին և դրդել անգամ կեղտոտ տեխնոլոգիաների կիրառման, որոնք սակայն հակառակ արդյունքն են տալիս։
Ինչպես
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի հիմնական թիրախները Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արա Աբրահամյանն են։ Դա տեսանելի է անգամ անզեն աչքերով։
ՀՀ երկրորդ նախագահի դեմ կիրառվող տեխնոլոգիաները հայտնի են ու գրեթե զրոյական արդյունք են տալիս։ Համապատասխան աշխատանքի դեպքում դրանք ամբողջությամբ կչեզոքանան և կսկսեն աշխատել «սև» տեխնոլոգիաները կիրառողների դեմ։ Բ26ին չեն օգնի անգամ բազմակի օգտագործման հաճախորդների ծղրտոցները, ժամկետանց գործիչների հուսահատ քայլերը, ինչպես նաև պատանդի կարգավիճակ ունեցող որոշ ՀՀԿ–ականների վայրահաչոցները։
Ինչ վերաբերում է Արա Աբրահամյանին, ապա նրա դեմ Բ26–ը կիրառում է հետևյալ քարոզչահնարքը՝ հաճախորդ լրատվամիջոցներին երկու հակառակ շրջաբերականներ են իջեցվել։ Մի մասին հանձնարարել են գրել, թե, իբր, Արա Աբրահամյանն ամբողջությամբ գտնվում է Սերժ Սարգսյանի վերահսկողության տակ և վերջինիս «դաբրոյով» է գործում, ասել է թե՝ ՌՀՄ նախագահը իշխանությունների խաղն է խաղում։ Մյուսներին էլ հանձնարարել են գրել, թե շուտով Արա Աբրահամյանին Սերժ Սարգսյանը քաղաքական գործընթացներից հայտնի տարբերակով դուրս կթողնի, ասել է թե՝ Արա Աբրահամյանն ամենևին էլ չի սպասարկում Սարգսյանի շահերը։
Եթե ի մի բերենք այս երկու շրջաբերականները, ապա ստացվում է, որ Արա Աբրահամյանը Սերժ Սարգսյանի «դաբրոյով» է մտնելու ընտրապայքարի մեջ, և, միևնույն ժամանակ, ՌՀՄ նախագահն այնքան անցանկալի գործիչ է ՀՀԿ ղեկավարի համար, որ շուտով նրա դեմ հարձակումներ են սկսվելու։ Այս իրարամերժ տեսակետները տարածելով՝ Բ26–ը փորձում է «մուտիլովկայական» դաշտ ստեղծել, բայց դե, «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի հիստերիկ պահվածքով մատնում է ինքն իրեն և ցույց տալիս, թե ինչն ինչոց է։
Ակնհայտ է մեկ բան՝ Արա Աբրահամյանն ունի հրաշալի հնարավորություն՝ քաղաքական դաշտում լուրջ ակտոր դառնալու համար։ Կկարողանա՞ ճիշտ օգտագործել այդ հնարավորությունը՝ կերևա առաջիկա ամիսների ընթացքում։

Почему и как Б26 ведет пропагандистскую войну против Ара Абрамяна?
Инициированием конституционных изменений была поставлена задача внедрить такую модель государственного управления, в условиях которой все ветви власти воевали бы друг с другом (речь не о демократических механизмах сдержек и противовесов) и предоставляли бы руководителю обладающей прочным парламентским большинством силы выполнять функцию арбитра.
«Полное отсутствие ответственности и неограниченная теневая власть «генсека»» – таков лозунг, заложенный в основе новой Конституции.
Ликвидацией действующей Конституции поставлена также задача преодолеть ограничение 50-й статьи, согласно которой одно и то же лицо не может занимать пост президента РА более двух сроков подряд. Сейчас хотят сделать так, чтобы «ориентированная на человека» личность правила не только три и более сроков подряд, но и пожизненно.
В преддверии конституционного референдума Сержу Саргсяну удалось опустошить политическое поле – многие из его представителей стали клиентами власти, резко пересмотрев свои позиции по части конституционных изменений.
Казалось бы, после известных февральских событий на Баграмяна 26 (Б26) могут спокойно предвкушать перспективу постановки прочного парламентского большинства на службу личным интересам, однако не всё так однозначно.
Есть обладающие потенциалом по заполнению образовавшегося политического вакуума субъекты, которые становятся причиной беспокойства узкой правящей верхушки.
Если даже необходимые на референдуме проценты будут «набраны», то на парламентских выборах 2017 года для властей не всё будет так уж безоблачно.
Во-первых, руководитель офиса Роберта Кочаряна заявил, что второму президенту ничего не мешает принять участие в предстоящих выборах НС и прийти к власти во главе своего списка.
О желании принять участие в парламентских выборах заявил также председатель Союза армян России Ара Абрамян.
Неслучайно, что обслуживающий интересы Сержа Саргсяна «геббельский» агитпроп именно против этих двух деятелей и ополчился.
Если пропагандистскую деятельность против Кочаряна президентский дворец ведет с 2008 года, то тема Абрамяна открылась лишь недавно. По части последнего причина очевидна – председатель САР Ара Абрамян обладает ресурсной базой по принятию самостоятельных решений, он не был вовлечен в систему по фальсификации выборов, имеет большие внешние связи, финансово независим от действующих властей и воспринимается обществом как «человек Путина».
Именно эти политические «фишки» Абрамяна и вывели из себя руководителя РПА и его узкое окружение, подтолкнув на применение грязных технологий, которые, однако, приносят обратный эффект.
Как?
Основными мишенями «геббельского» агитпропа являются Роберт Кочарян и Ара Абрамян. Это заметно даже невооруженным глазом.
Применяемые против второго президента РА технологии известны и приносят практически нулевой эффект. При соответствующей работе они полностью обнулятся и начнут работать против применяющих «черный» пиар. Президентскому дворцу тогда не помогут ни стрекот клиентов власти многоразового использования, ни отчаянные шаги просроченных деятелей и даже ни лай некоторых РПА-евцев, пребывающих в статусе заложников.
Что касается Ара Абрамяна, то против него президентский дворец применяет следующий пропагандистский прием: клиентским СМИ спустили два противоположных циркуляра. Одной части дано распоряжение писать, что Ара Абрамян якобы полностью находится под контролем Сержа Саргсяна, действуя с его разрешения, то есть председатель САР играет игру властей. Другим распорядились писать, что Серж Саргсян очень скоро оставит Ара Абрамяна вне политических процессов – по известному варианту, то есть Абрамян не обслуживает интересов Саргсяна.
Если свести воедино эти два кода, то получится, что Ара Абрамян войдет в избирательную гонку с данного Сержем Саргсяном «добра» и в то же время председатель САР настолько нежелательный для руководителя РПА деятель, что скоро на него начнутся нападки. Распространяя эти два противоположных мнения, президентский дворец пытается сформировать поле для «мутиловок», но своим истеричным поведением «геббельский» агитпроп с головой выдает, что к чему.
Одно очевидно: у Ара Абрамяна есть прекрасная возможность стать серьезным актором на политическом поле. Сможет ли он правильно использовать этот шанс, станет ясно в ближайшие месяцы.