Բարոյական հաղթանակ–2
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում իշխանություններն ու նրանց կցված «քաղաքացիականները» բարոյական հաղթանակներ տարան։
Նախ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշեց, որ չի կարելի սահմանափակել թուրք ազգայնական Փերինչեքի արտահայտվելու իրավունքը։ Իշխանական քարոզչամեքենան դա ներկայացրեց որպես հայկական կողմի բարոյական հաղթանակ, իսկ բուն պարտվող հռչակեց շվեյցարական դատական համակարգին։
Հիշեցնենք, որ Փերինչեքը Հայոց ցեղասպանությունը որակել էր որպես «միջազգային կեղծիք»։
Մյուս բարոյական հաղթանակը ՀԷՑ–ի տնօրեն Բիբինի հեռացումն էր։ Նոր սեփականատերը նրա փոխարեն մեկ այլ մարդու է նշանակել։
Եթե հիշում եք, «հեղափոխական» այն օրերին «թունդ քաղաքացիականները» հոսանքի գնի թանկացման համար պահանջում էին Բիբինի հրաժարականը՝ մոռանալով, որ իրական «Բիբինը», այսինքն՝ հոսանքի գինը թանկացնողն ու այդ թանկացումից օգտվողը, լրիվ այլ տեղ է աշխատում ու լրիվ այլ մարդ է՝ ազգությամբ հայ։
Քաղաքական հարցը չքաղականացնել սիրող զանգվածը, սակայն, չէր ուզում շեղվել իր «քաղաքացիական» ուղուց և պահանջում էր չար Բիբինի հրաժարականը։
Բիբինն այժմ հեռացել է, և ի՞նչ։ Հոսանքի գինն իջա՞վ, թալանը կա՞նգ է առել, ծառայությունների որակը բարելավվե՞լ է։
Նման հարցերը, բնականաբար, «քաղաքացիականներին» չեն հետաքրքրում, քանզի կարևորը Բիբինի հեռացումն էր. ջհանդամ, թե հոսանքի գնի փոփոխություն չեղավ, և պետպատվերով «աուդիտն» էլ հաստատեց, որ դեռ մի բան էլ ՀԷՑ–ն ու Նազարյան Ռոբերտի գլխավորած ձրիակեր հանձնաժողովը մարդասիրական մոտեցում են ցուցաբերել՝ շատ ավելի մեծ չափով չավելացնելով էլեկտրաէներգիայի սակագինը։

Моральная победа – 2
За последние несколько дней власти и закрепленные за ними «гражданственники» одержали несколько моральных побед.
Во-первых, Европейский суд по правам человека решил, что нельзя ограничивать право турецкого националиста Перинчека на свободное выражение мнения. Властный агитпроп преподнес это в качестве моральной победы армянской стороны, а проигравшей стороной была объявлена швейцарская судебная система.
Напомним, что Перинчек называл Геноцид армян «международной фальсификацией».
Другой моральной победой было увольнение директора «Электросетей Армении» Бибина. Новый собственник назначил на его место нового человека.
Если помните, то в те «революционные» дни «ярые гражданственники» требовали из-за повышения тарифа на электроэнергию отставки Бибина, позабыв, что реальный «Бибин», то есть главный ответственный за повышение и пожинатель плодов подорожания, работает в другом месте и является по национальности армянином.
Однако не любящая политизировать политические вопросы масса не хотела отклоняться от своей «гражданской» линии и требовала отставки злого Бибина.
Сейчас Бибин ушел, и что из этого? Снизилась ли цена на электричество, прекратилось ли разграбление, улучшилось ли качество предоставляемых услуг?
Естественно, подобные вопросы «гражданствеников» не интересуют, так как важным было отстранение Бибина, и подумаешь, что изменений в тарифе не произошло, а «аудит» по госзаказу подтвердил, что это еще ЭСА и комиссия нахлебников во главе с Робертом Назаряном проявила гуманный подход, в разы больше не повысив тариф на электроэнергию.