Չգրված կանոններ՝ ըստ նոր Սահմանադրության
«Պետպատվերով» աշխատած Գագիկ Հարությունյանի հանձնաժողովը հանրությանն է ներկայացրել Սահմանադրության մի նախագիծ, որի կյանքի կոչման դեպքում Հայաստանում պետական կառավարման քաոս է առաջանալու քաղաքական և իրավական առումներով։
Առաջարկվող նոր Սահմանադրության հիմքում դրված է ոչ թե իշխանությունների զսպման և հակակշիռների ժողովրդավարական մեխանիզմը, այլ «փորթափոցին»։
Նախատեսված է, որ իշխանության ներսում բոլորը պետք է պայքարեն բոլորի դեմ ու մտածեն ոչ թե պետական խնդիրների լուծման, այլ բացառապես սեփական դիրքերի պահպանման մասին, ինչն էլ հնարավորություն կտա խորհրդարանական կայուն մեծամասնությանը տիրապետող «գենսեկին» ստվերային իշխանություն ունենալ՝ զրո պատասխանատվությամբ։
Թե գործնականում ինչ կստացվի, ոչ ոք չի կարող ասել։ Սա մի էքսպերիմենտ է, որը կարող է շատ թանկ նստել պետության վրա։
Ինչ վերաբերում է նոր Սահմանադրության մեջ առկա դրույթներին, ապա դրանք ավելի քիչ նշանակություն ունեն, քան չգրված կանոնները, որոնք բխում են առաջարկվող տեքստի փիլիսոփայությունից։
Ներկայացնենք այդ չգրված կանոններից մի քանիսը։
1. Եթե ԱԺ ընտրությունների առաջին փուլում չի հաջողվում «խփել» այնքան տոկոս, որ հնարավոր լինի խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն ձևավորել, ապա դա պետք է անել երկրորդ փուլում։
2. Պետությունը կարելի է կառավարել Մելիք–Ադամյան փողոցից. ոչ մի պատասխանատվություն և լիքը լիազորություններ։
3. Կարելի է այնպիսի օրենք ընդունել, որ խորհրդարանական կայուն մեծամասնության ղեկավար «գենսեկը» հնարավորություն ստանա ազդել ուժային կառույցների վրա Անվտանգության խորհրդի միջոցով, խորհուրդ, որի գործունեության կարգը պետք է գաղտնի պահվի, մինչև համապատասխան օրենքի ընդունումը։
4. Եթե պատերազմ սկսվի, ապա կարելի է պատասխանատվությունը դնել ռազմական առումով «բանից բեխաբար» վարչապետի վրա ու ձեռքերը հանգիստ լվանալ։
5. Եթե Ղարաբաղի հարցով բացասական զարգացումներ լինեն, ապա դրա պատասխանատվությունը կարելի է դնել խորհրդարանական կայուն մեծամասնության վրա և ձեռքերը հանգիստ լվանալ։
6. Եթե չստացվի այն, ինչ ծրագրվել է, ապա՝ ինձանից հետո թեկուզ նոր Սահմանադրություն։
Սա՛ էր այն չգրված կանոնների ոչ ամբողջական ցանկը, որն առաջարկվում է հանրությանը։ Բնականաբար, այս ամենին պետք է «ոչ» ասել։

Неписаные правила новой Конституции
Проработавшая по «госзаказу» комиссия Гагика Арутюняна представила обществу проект Конституции, в случае реализации которого в политическом и правовом плане в Армении возникнет хаос в системе государственного управления.
В основе предлагаемой новой Конституции заложен механизм не сдержек и противовесов различных ветвей власти, а «вспарывания животов».
Предусматривается, что внутри власти все должны будут бороться со всеми и думать не о решении государственных проблем, а исключительно о сохранении своих позиций, что, в свою очередь, предоставит распоряжающемуся прочным парламентским большинством «генсеку» всю полноту теневой власти при отсутствии какой-либо ответственности.
Что выйдет из всего этого на деле, сказать никто не может. Это эксперимент, который может обойтись государству очень дорого.
Что касается прописанных в новой Конституции положений, то они имеют намного меньшее значение, чем неписаные правила, которые вытекают из философии предлагаемого текста.
Представим несколько из этих неписанных правил.
1. Если в первом туре парламентских выборов не удается «набрать» необходимые для формирования прочного парламентского большинства проценты, то это нужно будет сделать во втором туре.
2. Государством можно управлять с улицы Мелик-Адамянаникакой ответственности и уйма полномочий.
3. Можно принимать такие законы, чтобы руководящий прочным парламентским большинством «генсек» получил возможность влиять на силовые структуры через Совет безопасности, порядок деятельности которого должен будет держаться в секрете – до принятия соответствующего закона.
4. Если возобновится война, ответственность можно будет возложить на неискушенного в военном деле премьера, и спокойно умыть руки.
5. В случае негативных развитий в вопросе Карабаха ответственность можно возложить на прочное парламентское большинство, и спокойно умыть руки.
6. Если запланированное не получится, то «после меня хоть новая Конституция».
Таков неполный список предлагаемых обществу неписаных правил. Естественно, всему этому нужно сказать «нет».