ՄԱԿ-ի օրվա առթիվ ուղերձով հարդես է եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը:
Նա ասել է, որ ազգային դրոշները հպարտության ու հայրենասիրության խորհրդանիշ են աշխարհի ցանկացած երկրում, բայց աշպարհում կա միայն մեկ դրոշ, որը պատկանում է բոլորին:
Բան Կի Մունի ուղերձում ասվում է. «Միավորված ազգերի կազմակերպության կապույտ դրոշը հույսի փարոս էր ինձ համար դեռ այն ժամանակ, երբ մեծանում էի պատերազմական Կորեայում: 70 տարի անց էլ ՄԱԿ-ը շարունակում է փարոս լինել ողջ մարդկության համար:
Ամեն օր Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կերակրում է քաղցածներին ու ապաստան տրամադրում անօթևաններին, պատվաստում երեխաներին, պաշտպանում բոլորի իրավուքնները՝ անկախ ռասայական, կրոնական, ազգային, գենդերային կամ սեռական պատկանելությունից:
ՄԱԿ-ի խաղաղապահները մարտերի առաջին գծում են, իսկ պատերազմող կողմերը ՄԱԿ-ի միջնորդների ջանքերով են նստում խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջ:
ՄԱԿ-ն աշխատում է յոթ միլիարդ մարդուց բաղկացած մի ընտանիքի համար և հոգ տանում Երկիր մոլորակի մասին:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի բազմազան ու տաղանդավոր աշխատակազմն է, որ նպաստում է կյանքի կոչել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը:
ՄԱԿ-ի 70-րդ տարեդարձը աշխատակազմի անձնվիրությունը գնահատելու առիթն է, ինչպես նաև՝ հարգանքի տուրք մատուցելու այն բազմաթիվ մարդկանց, որոնք իրենց պարտականությունները կատարելիս զոհել են իրենց կյանքը:
Աշխարհը կանգնած է բազում ճգնաժամերի դիմաց, իսկ մենք պետք է շարունակենք առաջնորդվել ՄԱԿ-ի կանոնադրության հավերժական արժեքներով»:
Բան Կի Մունն ասել է, որ ՄԱԿ-ի 70-րդ տարեդարձի առթիվ աշխարհում բազմաթիվ շենքեր ու հուշարձաններ կլուսավորվեն ՄԱԿ-ի դրոշի կապույտ գույնով: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վստահեցրել է, որ ՄԱԿ-ն ավելի պայծառ ապագա է ստեղծելու:
Նշենք, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը՝ ՄԱԿ միջկառավարական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է միջազգային անվտանգության և խաղաղության պահպանման, երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար։
Կառույցի գործունեության հիմքերը և կառուցվածքը մշակվել են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ հակահիտլերյան կոալիցիայի առաջատար անդամների կողմից։ «Միացյալ ազգեր» անվանումը առաջին անգամ օգտագործվել է 1942 թվականի հունվարի 1-ին ստորագրված Միացյալ Ազգերի հռչակագրում։
ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը հաստատվել է Սան Ֆրանցիսկոյի կոնֆերանսում, որը տևել է 1945 թվականի ապրիլից մինչև հունիս, և ստորագրվել 1945թ. հունիսի 26-ին` 51 պետությունների ներկայացուցիչների կողմից։ Կանոնադրության ուժի մեջ մտնելու տարեթիվը (հոկտեմբերի 24) նշվում է որպես Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության օր։ Ներկայումս ՄԱԿ-ին անդամակցում են 193 երկիր։ Գլխավոր կենտրոնակայանը գտնվում է Միացյալ Նահանգների Նյու Յորք քաղաքում։

24 октября - День Организации Объединенных Наций
Ежегодно 24 октября отмечается День Организации Объединенных Наций (ООН). Этот праздник был учрежден 24 октября 1947 года на Генеральной Ассамблее ООН и приурочен к годовщине вступления в силу в 1945 году Устава ООН.
Название «Объединенные Нации» было предложено президентом США Франклином Рузвельтом и было впервые использовано в Декларации Объединенных Наций в 1942 году, когда во время Второй мировой войны представители 26 государств обязались от имени своих правительств продолжать совместную борьбу против стран нацистского блока.
30 октября 1943 года в декларации, подписанной в Москве, правительства СССР, Великобритании и США призвали к скорейшему созданию международной организации для поддержания мира и безопасности. Эта цель была позднее подтверждена на встрече в Тегеране 1 декабря 1943 года.
Первые контуры ООН были очерчены на конференции в особняке «Думбартон-Оукс» в Вашингтоне. На двух сессиях заседаний, проходивших с 21 сентября по 7 октября 1944 года, США, Великобритания, Китай и СССР договорились о целях, структуре и функциях всемирной организации. Повторная встреча состоялась в феврале 1945 года в Ялте.
25 апреля 1945 года делегаты от 50 стран собрались в Сан-Франциско на Конференцию Объединенных Наций по вопросу о создании международной организации. Делегаты подготовили Устав из 111 статей, который был единогласно принят 25 июня 1945 года. На следующий день делегаты его подписали.
Целями ООН, закрепленными в Уставе, являются поддержание международного мира и безопасности, предотвращение и устранение угрозы миру и подавление актов агрессии, улаживание или разрешение мирными средствами международных споров, развитие дружественных отношений между нациями на основе уважения принципа равноправия и самоопределения народов; осуществление международного сотрудничества в экономических, социальных, культурных и гуманитарных областях, поощрение и развитие уважения к правам человека и основным свободам для всех, без различия расы, пола, языка и религии.