«Ե՛վ, և՛»–ային շրջագայություններ
Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխությունները պատրաստելուց ազատ ժամանակ մեկնում է Ռուսաստան, ԱՄՆ, Իսպանիա և այլ երկրներ։
Նրա արտասահմանյան այցերին տրվում է պաշտոնական տեսք։ «Զվարթնոց» օդակայան գնալիս ու գալիս փակվում են համապատասխան փողոցները, ոստիկանները անհանգիստ գոռգոռում են վարորդների վրա ու բացում ՀՀԿ նախագահի ավտոշարասյան ճանապարհը, մի խոսքով՝ «շուխուր» է առաջանում, ու բոլորն իմանում են, որ Սերժ Սարգսյանը մեկնում է արտերկիր, կամ որ արդեն գալիս է։
Սարգսյանի մեկնելու և ժամանելու մասին բոլորն իմանում են, բայց այդպես էլ անհայտ է մնում, թե ինչ պետական խնդիրներ են լուծվում այդ այցերի ժամանակ։
Դե, իսկ անհայտ են մնում Սերժ Սարգսյանի այցերի արդյունքներն այն պարզ պատճառով, որ դրանք պարզապես չկան։ Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ հայտնի են դառնում այցերի բացասական արդյունքները։ Ասել է թե՝ Սարգսյանի այցերը կարելի է բաժանել երկու խմբի՝ 1. Հայաստանի համար ոչ նպաստավոր տնտեսական ու քաղաքական արդյունքներով այցեր և 2. Հայաստանի համար ոչ նպաստավոր տնտեսական արդյունքներով այցեր։
Առաջին խմբին կարելի է դասել բոլոր այն այցերը, որոնք տեղի էին ունենում «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության շրջանակներում։ Հայաստանն այդ ամենի հետևանքով դարձավ Ֆուտբոլի գնդակ և հայտնվեց Կրեմլի «պադվալում»։
Երկրորդ խմբին են պատկանում բոլոր այն այցերը, որոնք Սերժ Սարգսյանն իրականացնում է որպես զբոսաշրջիկ։ Իհարկե, ՀՀԿ ղեկավարի իրավունքն է զբոսաշրջիկի կարգավիճակով այցելել ԱՄՆ, Իսպանիա և այլ վայրեր, բայց խնդիրն այն է, որ դա արվում է պետական բյուջեի կամ ստվերային ծախսարարների հաշվին, ինչը չի կարող տնտեսապես չվնասել ՀՀ–ին։
Փաստորեն, ստացվում է, որ Սարգսյանը տանը մնալիս սկսում է Սահմանադրությունը «բզբզել», իսկ դուրս գնալիս՝ մեր ֆինանսական ռեսուրսները քամուն տալ։ Երկու դեպքում էլ տուժողը Հայաստանն է ու ՀՀ քաղաքացին։

Турне в стиле «и, и»
В свободное от подготовки конституционных изменений время Серж Саргсян отправляется в Россию, США, Испанию и другие страны.
Его заграничным визитам придается официальный вид. При поездке в аэропорт «Звартноц» и возвращении оттуда перекрываются соответствующие улицы, полицейские беспокойно кричат на водителей и расчищают дорогу кортежу руководителя РПА. Словом, поднимается шумиха, и все узнают, что Серж Саргсян отбывает за границу или прилетает.
О вылетах и прилетах Саргсяна узнают все, но неизвестным остается то, какие государственные задачи решаются в ходе этих визитов.
Неведомы же остаются итоги визитов Сержа Саргсяна по той простой причине, что их элементарно нет. Исключение составляют те случаи, когда известны становятся негативные результаты. Иными словами, визиты Сержа Саргсяна можно разделить на 2 группы: а) с не выгодными Армении экономическими политическими итогами и б) с не выгодными Армении экономическими последствиями.
К первой группе можно причислить все те визиты, которые происходят в рамках «инициативной» внешней политики. Армения вследствие всего этого стала «футбольным мячом» и оказалась в «подвале» Кремля.
Ко второй группе относятся все те визиты, которые Серж Саргсян проводит как турист. Конечно же, руководитель РПА имеет право посещать США, Испанию и другие страны в статусе туриста, но вся проблема в том, что делается это за счет госбюджета или теневых затрат, что не может не вредить РА экономически.
Фактически, получается, что, оставаясь дома, Саргсян начинает «ковырять» Конституцию, а отбывая из страны – пускать по ветру наши финансовые ресурсы. В обоих случаях страдают Армения и её граждане.