Արա Աբրահամյանի քաղաքական հայտը և «պատահական» մարդկանց արձագանքը
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը վերջին քսանօրյակում մեկ ասուլիս է տվել ու մեկ հարցազրույց։ Դրանից հետո «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան ամեն օր անդրադառնում է նրան՝ բացասական շեշտադրումներով։
Դժվար չէ կռահել, թե ինչն է դարձել ոմանց անհանգստության պատճառը և հոգեխանգարմունքի աղբյուրը։ Չէ՞ որ ցանկացած ինքնուրույն մարդ, ով նաև հնարավորություններ, ռեսուրսներ, կապեր և կամք ունի, արդեն իսկ լուրջ վտանգ է ներկայացնում հայաստանյան իշխանությունների համար։ Առավել ևս՝ անհանգստության պատճառ է դառնում այն սուբյեկտը, ով թեկուզ տեսականորեն կարող է մրցակցային միջավայր ձևավորել։
Հարկ է նկատել, որ Արա Աբրահամյանի քաղաքական հայտն ահագին աշխատանքային «ֆրոնտ» է բացել շատերի համար։ Քարոզչամեքենան գիշեր ու ցերեկ աշխատում է նրա դեմ. պատվերի պակաս չկա։
Ուշագրավն այն է, որ դեռ երեկ Արան շատ դրական էր ներկայացվում նույն շրջանակների կողմից, իսկ ահա այսօր նա դարձել է վատը, քանզի հայտ է ուզում ներկայացնել առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների համար։
Թե ինչպիսին կլինի այդ հայտը, ժամանակը ցույց կտա, և դեռ վաղ է գնահատականներ հնչեցնելը, սակայն այս պահին արդեն կարող ենք ասել, որ իշխանություններն ու նրանց կցվածներն անհանգստացած են։ Այնքան են անհանգստացած, որ կորցրել են համարժեքությունը և ակամայից աշխատում են նրա օգտին։
Սրանք նստել մտածել են ու գտել, որ արժե գրել, թե Արա Աբրահամյանը պատահական մարդ է, ու ինչի հասել է՝ պատահաբար է հասել, քանզի հանդուգն է։ Իրենց կարճ խելքով «թույն» բան են գտել ու դրել շրջանառության մեջ։
Եթե դրանց տրամաբանությամբ առաջնորդվենք, ապա ստացվում է, որ Արա Աբրահամյանը պատահաբար ու իր հանդգնությամբ է դարձել UNESCO–ի Բարի կամքի դեսպան:
Իսկ միգուցե պատահաբա՞ր է Արա Աբրահամյանը ստացել Ռուսաստանի, Հարավային Կորեայի, Արգենտինայի պետական բարձրագույն շքանշանները, «Սուրբ Կոնստանտին Մեծի» ասպետի կոչումը, «Անձնվեր զոհաբերությունների» համար «Ուղղափառ Ռուսաստան» հասարակական շարժման մեդալը, «Հարյուրամյակի բարեգործներ» հիմնադրամի «Բարեգործ» ոսկե շքանշանը, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից պարգևատրվել ֆրանսիայի «Պատվո լեգեոնի» շքանշանով:
Իսկ պատահականությո՞ւն է արդյոք 2012–ից ՌԴ նախագահին առընթեր Ազգամիջյան հարցերի խորհրդի անդամ դառնալը։
Հայտնի է նաև, որ Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հատուկ հանձնարարությամբ՝ ստեղծվել է Պետական ազգային քաղաքականության տեղեկատվական աջակցման հարցերով հանձնաժողով, որը գործելու է ՌԴ նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարցերի խորհրդին կից։ Այդ հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը։ Հանձնաժողովի գործունեությունը նպաստելու է ազգամիջյան հարցերում պետական ազգային քաղաքականության իրացման արդյունավետության բարձրացմանը։ Թե ինչ է սա նշանակում, այլ խոսակցության թեմա է. միայն նկատենք, որ հայ համայնքի ղեկավարի այսպիսի դիրքի հասնելը լուրջ լոբբիստական հնարավորություններ է տալիս ՀՀ–ին, ինչը, սակայն, այստեղ չի հետաքրքրում, քանզի մեզանում միայն «քյաշ» փողի սիրահարներ են հայտնվել վերևում, ընդ որում՝ հանգամանքների բերումով ու շատ ծանր գնով, այլ ոչ թե ունեցած արժանիքներից ելնելով։
Ի դեպ, եթե Արա Աբրահամյանի գրանցած արդյունքները ոմանք համարում են պատահականություն և գտնում, որ նրա բախտը պարզապես բերել է, ապա ակամայից խոստովանում են, որ Արան «պատահականորեն» կարող է հաջողել նաև հայաստանյան քաղաքական դաշտում։
Վլադիմիր Իվանյան
Հ.Գ.։ Արա Աբրահամյանին հաջողվել էր Հասարակածային Գվինեայի գերությունից ազատել մեր հայրենակից 6 օդաչուներին, ովքեր մահապատժի էին դատապարտված: Սա էլ էր երևի պատահաբար ստացվել։

Политическая заявка Ара Абрамяна и реакция «случайных» людей
За последние двадцать дней председатель Союза армян России Ара Абрамян дал всего лишь одну пресс-конференцию и одно интервью. После этого «геббельский» агитпроп в ежедневном режиме обращается к его теме, к тому же с негативными акцентами.
Можно предположить, что стало причиной беспокойства некоторых и источником их душевного расстройства. Любой самостоятельный человек, обладающий возможностями, ресурсами, связями и волей, уже представляет для армянских властей серьезную угрозу. Тем более причиной беспокойства становится тот субъект, который хотя бы теоретически может сформировать конкурентную среду.
Стоит заметить, что политическая заявка Ара Абрамяна открыла для многих довольно широкий фронт работы. Пропагандистская машина работает против него денно и нощно – нехватки в заказе нет.
Примечательно то, что еще вчера Ара преподносился теми же кругами в позитивном свете, а сегодня он стал плохим, так как подал заявку на участие в ближайших парламентских выборах.
Какой будет эта заявка, покажет время, и пока рано озвучивать оценки. Однако на данный момент можем сказать, что власти и закрепленные за ними лица обеспокоены. Настолько обеспокоены, что потеряли адекватность и невольно работают в его пользу.
Они прикинули и посчитали нужным написать, что Ара Абрамян – случайный человек, и всё, чего он добился, случайно и благодаря его дерзости. Своим недалеким умом они нашли «классное» решение, и ввели это в оборот.
Если руководствоваться их логикой, то получается, что Ара Абрамян стал послом доброй воли UNESCO случайно и благодаря дерзновению.
А может быть случайны также полученные Ара Абрамяном высшие государственные ордена России, Южной Кореи и Аргентины, звание рыцаря «Св. Константина Великого», медаль общественного движения «России Православная» «За жертвенное служение», золотой орден «Меценат» благотворительного фонда «Меценаты столетия», высший знак отличия Франции – орден «Почетного легиона»?
Было ли также случайностью членство с 2012 года в Совете по межнациональным отношениям при президенте РФ?
Известно также, что специальным распоряжением президента РФ Путина был создана Комиссия по вопросам информационного сопровождения государственной национальной политики, которая будет действовать при Совете по межнациональным отношениям. Председателем этой комиссии был назначен глава Союза армян России Ара Абрамян. Деятельность комиссии будет способствовать повышению эффективности государственной политики в межнациональных вопросах. Что это означает, тема для отдельного разговора. Пока заметим лишь, что достижение руководителем армянской общины подобной позиции предоставляет РА серьезные лоббистские возможности, что, однако, здесь никого не интересует – у нас наверху оказались лишь любители нала, к тому же по стечению обстоятельств и довольно высокой ценой, а не благодаря заслугам.
Кстати, если достигнутые Ара Абрамяном результаты некоторые считают случайностью, полагая, что ему элементарно повезло, то они невольно признают, что Ара может «случайно» добиться успеха и на армянском политическом поле.
Владимир Иванян
P.S. Ара Абрамяну удалось вызволить из плена в Экваториальной Гвинее 6 армянских лётчиков, приговоренных к смертной казни. Наверное, это тоже случайно.