Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերություններում ստուգումներն ավարտել են. խախտումներ չեն հայտնաբարել
ԲՀԿ նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող 7 ընկերություններից 6-ում ստուգումներն ավարտել են, և առանաձնակի մեծ ու խոշոր չափերի խախտումներ չեն հայտնաբարել: Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը: Նրա խոսքով` Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերություններից չի ստուգվել միայն «Արարատի ցեմենտի գործարանը»:
Դիտարկմանը, թե ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը հրապարակավ սուտ տեղեկութուններ է տարածել փետրվարին՝ հաշվի առնելով, որ հիմա խախտումներ չեն արձանագրվել, կամ էլ պատճառը քաղաքական հաշտությունն է, Գագիկ Խաչատրյանն ասաց, որ Սերժ Սարգսյանը չի արձանագրել, այլ ասել է՝ պետք է ճշտել, և իրենք համապատասխան հանձնարարությունն ենք ստացել ու պարզել, որ էական խախտումներ չեն արձանագրվել.
«Ի դեպ, ստուգումները կատարել ենք բացառապես օրենքի շրջանակում: Քաղաքական գործոններում արձանագրվածը բոլորս գիտենք, սակայն նշեմ, որ վերջին տարիներին չեք տեսնի, որ հարկային ու մաքսային մարմիները քաղաքական գործընթացներում ունենան այնպիսի դեր, որը հակասի օրենքին»,- պարզաբենց Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարյան իրադարձութունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հրապարակավ հայտարարեց, որ այդ պահին իր դեմ ընդդիմացող ԲՀԿ նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը պատշաճ չի կատարել իր հարկային պարտավորությունները, և հանձնարարեց ստուգումներ իրականացնել նրան պատկանող բիզնեսներում:

В принадлежащих Гагику Царукяну компаниях нарушений не выявлено
В 6 из 7 принадлежащих бывшему лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну компаниях завершились проверки, и каких-либо крупных нарушений в них не выявлено. Об этом в НС заявил журналистам министр финансов РА Гагик Хачатрян.
По его словам, непроверенным остался лишь Араратский цементный завод.
На замечание, что, по сути, в феврале Серж Саргсян распространил ложную информацию, так как сейчас нарушения не выявлены, или причиной была политическая расправа, Гагик Хачатрян ответил, что Серж Саргсян не утверждал, а всего лишь заявил о необходимости проверить.
Министр финансов отметил, что было получено соответствующее распоряжение, и в ходе проверок существенных нарушений выявлено не было. «Кстати, проверки осуществлялись исключительно в рамках закона. Итоги политических развитий известны всем, однако замечу, что за последние годы вы не увидите, чтобы налоговые и таможенные органы играли в политических процессах роль, которая противоречила бы закону», – объяснил Хачатрян.
Напомним, что во время февральских событий на политическом поле Армении Серж Саргсян заявил, что оппонировавший ему тогда лидер ППА Гагик Царукян не выполнил в полной мере своих налоговых обязательств, и распорядился провести проверки в принадлежащих ему предприятиях.