Անբնական աղմուկ և տարօրինակ բեկորներ. А321–ի հանելուկային կործանումը (տեսանյութ)
Թեև փորձագետները դեռ վաղ են համարում А321–ի կործանման վերջնական պատճառը նշելը, մի բան արդեն հաստատ է՝ ինքնաթիռը մասերի է բաժանվել օդում, իսկ թե ինչու, դեռևս անհայտ է։
«NBC News» հեռուստաալիքը, իր ոչ պաշտոնական աղբյուրներին հղումով, հայտարարել էր, որ ամերիկյան հետախուզական արբանյակները շաբաթ առավոտ ջերմային բռնկում են արձանագրել Սինայի թերակղզում ռուսական ինքնաթիռի կործանման վայրում։ Դրան, սակայն, պաշտոնական որևէ հայտարարություն չհետևեց։
Պենտագոնի ներկայացուցիչն «NBC News»–ի լրագրողներին բացատրել է, որ ամերիկյան ռազմական արբանյակը նախատեսված է հրթիռների արձակմանը հետևելու համար, սակայն հրթիռային որևէ հետք այն չի արձանագրել, ինչն էլ չի բացառում ահաբեկչության վարկածը. ինքնաթիռում հնարավոր է՝ ռումբ եղած լինի։
Այն, որ «Airbus A321»–ը բռնկվել է օդում, վկայում է նաև օդանավի այրված թևի կտորը, որը վթարման վայրից գտել են ռուս փորձագետները։ Ինքնաթիռի բեկորները թռել են մոտ 20 քկմ տարածության վրա, որը նույնպես հաստատում է այն վարկածը, որ օդանավը պայթել է երկնքում։
Ամերիկյան «Stratfor» ընկերության վերլուծաբանների կարծիքով ինքնաթիռի՝ օդում պայթելն են վկայում բարձրությունը կտրուկ կորցնելը և մասերի բաժանվելը։ Ըստ ամերիկյան փորձագետների՝ ինքնաթիռը հազվադեպ է ջարդրտվում թռիչքի ժամանակ։ Բացի այդ, եթե օդանավի սարքավորումները չեն գործել, օդաչուները կարող էին մանևրել և նախքան գետնի հետ շփումը՝ շարունակել թռչել՝ առանց որևէ ողբերգական հետևանքի։ Սակայն մինչև հիմա A321–ի բեկորներում չեն հայտնաբերվել պայթուցիկ նյութերի մնացորդներ։
Վերլուծաբանները քիչ հավանական են համարում այն վարկածը, որ ինքնաթիռը խոցել են «Իսլամական պետության» զինյալները։
«Եթե նույնիսկ համարենք, որ նրանք զենիթահրթիռային համալիր ունեն, 10 հազ մետր բարձրությամբ ուղևորատար ինքնաթիռը գրոհայինները չէին կարող խոցել. դրա համար շատ ավելի լուրջ սարքավորումներ են պետք, որոնք ահաբեկիչները չունեն»,– նշել է «Ազգային պաշտպանություն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Իգոր Կորոտչենկոն։
Հիշեցնենք՝ սև արկղերի վերծանումից պարզվել է, որ օդաչուները SOS ազդանշան չեն ուղարկել, սակայն, ոչ պաշտոնական տեղեկատվությամբ, մագնիսային կրիչի վրա ձայնագրվել է տարօրինակ աղմուկ, որը բնորոշ չէ նման իրավիճակներին։

Нехарактерные шумы и странные обломки: причина крушения А321 пока остается загадкой (видео)
Хотя эксперты заявляют, что до получения данных с бортовых самописцев говорить о причинах катастрофы рано, с уверенностью можно сказать, что А321 развалился в воздухе, пишет «Vesti.ru».
Телеканал «NBC News» со ссылкой на неофициальные источники заявил, что американские разведывательные спутники зафиксировали в субботу утром тепловую вспышку в месте крушения российского самолета на Синайском полуострове, но официальных комментариев пока не последовало. Не установлена точно и взаимосвязь этих двух событий.
Представитель Пентагона пояснил журналисту «NBC News», что военный спутник предназначен для отслеживания запусков ракет. Но никаких следов от ракеты он не зафиксировал, что не отменяет версии о возможности теракта, например, в виде бомбы, заложенной в самолет до взлета.
На то, что Airbus A321 мог загореться в воздухе указывает и обгоревший элемент крыла, найденный российскими экспертами в зоне крушения лайнера. Обломки самолета разлетелись на площади около 20 квадратных километров, и это тоже подтверждает версию того, что он развалился еще в воздухе.
Взрыв на борту, по мнению аналитиков компании «Stratfor», – самая вероятная причина катастрофы.
Как отметили американские эксперты, самолет редко ломается во время полета на высоте. К тому же, если бы оборудование лайнера отказало, пилоты смогли бы маневрировать и до соприкосновения с землей долетели бы без каких-либо катастрофических последствий. По данным аналитиков «Stratfor», характер крушения самолета вполне согласуется с версией о взрыве на борту: самолет начал резко терять высоту, разваливаясь на куски. Однако до сих пор нет информации о том, что в обломках A321 обнаружены следы взрывчатых веществ.
Версию о том, что самолет сбили террористы «Исламского государства», аналитики считают маловероятной.
«Даже если допустить наличие у них переносных ЗРК , уничтожить пассажирский самолет на высоте 10 тысяч метров у них не было возможности, нужны более серьезные установки наземные, которых у боевиков нет», – считает главный редактор журнала «Национальная оборона» Игорь Коротченко.
Напомним, что после обработки первых данных из расшифровки черных ящиков выяснилось, что пилоты не подавали сигналы SOS, однако, по неофициальной информации, на магнитном носители оказались записи шумов, не характерных для штатной ситуации.