«Facebook»–ին պարտավորեցրել են 48 ժամվա մեջ դադարեցնել ԵՄ օգտատերերի լրտեսումները
Բրյուսելի քաղաքացիական դատարանը «Facebook» սոցցանցին պարտավորեցրել է 48 ժամվա ընթացքում դադարեցնել իր օգտատերերի լրտեսումները։
«Le Soir» էլեկտրոնային պարբերականի փոխանցմամբ՝ դատական որոշումը չկատարելու դեպքում «Facebook»–ը նշված ժամկետը լրանալուց հետո ամեն օր 250 հազ եվրո է վճարելու անձնական կյանքի անձեռնմխելիության պաշտպանությամբ զբաղվող բելգիական հանձնաժողովին, որը հունիսին հայց էր ներկայացրել «Facebook»–ի դեմ։
Հանձնաժողովը համապատասխան հետազոտություններից հետո պարզել է, որ սոցցանցի նոր պայմանները խախտում են բելգիական և եվրոպական օրենսդրությունն անձնական կյանքի պաշտպանության ոլորտում։
Հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Վիլլեմ Դեբեքելարեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ «Facebook»–ը լրտեսում է ոչ միայն ԵՄ, այլև այլ օգտատերերի։
«ՌԻԱ նովստի»–ին հետազոտության արդյունքներին ծանոթ փորձագետներից մեկը հայտնել է, որ «Faceboок»–ը լրտեսում է նաև այլ կայքերի նյութերին «Like» դնելու միջոցով։
Իր հերթին «Facebook»–ը բելգիական հանձնաժողովին ուղարկել է նրա հետազոտության «անճշտությունները»՝ առաջարկելով քննարկել դրանք, սակայն հանձնաժողովը մերժել է։

«Facebook» обязали за 48 часов прекратить слежку за пользователями в ЕС
Гражданский суд Брюсселя в понедельник обязал своим решением социальную сеть «Facebook» в течение 48 часов прекратить практику слежения и обработки данных своих пользователей, передает РИА «Новости».
Как сообщила электронная версия газеты «Le Soir», в случае невыполнения судебного решения «Facebook» за каждый день опоздания обязан будет выплачивать по 250 тысяч евро бельгийской комиссии по защите неприкосновенности частной жизни.
В июне эта инстанция подала судебный иск против сети «Facebook». По результатам проведенного специального исследования комиссия установила, что новые условия для пользователей крупнейшей в мире социальной сети содержат «определенное число нарушений бельгийского и европейского законодательства в сфере защиты частной жизни».
Председатель комиссии Виллем Дебекеларе ранее говорил, что «Facebook» «отслеживает и обрабатывает данные своих пользователей, но также тех, кто не является таковыми».