Երգիչ Ռուբեն Մաթևոսյանը հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը հրաշալի է գնահատում
Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը դրական է գնահատում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը։
-Հրաշալի եմ գնահատում, որովհետև մենք այլ ելք չունենք, մենք պետք է ճիշտ մտածենք, և հիմա ճիշտ ժամանակն է եկել, և շատ ճիշտ քայլեր են անում։ Անկախ ամեն ինչից՝ ես ուզում եմ, որ դրական  լուծվի և առանց նախապայմանների լինի,- «7օր»-ին ասել է երգիչը՝ հավելելով, որ եթե Թուրքիան ցանկանում է Եվրամիություն մտնել, ապա ստիպված պետք է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորի և նույնիսկ Հայոց ցեղասպանությունն ընդունի։ Իսկ այս ճանապարհին Ռ. Մաթևոսյանը կարծում է, որ հայկական կողմը գրագետ քայլեր է կատարում։
-Վտանգ չեմ տեսնում, որովհետև այնպիսի հզոր պետություն, ինչպիսին Ռուսաստանն է, այնպիսի հզոր ժողովուրդ, ինչպիսին հայն է, դժվար թե այդ վտանգները չնկատեր: Անպայման պետք է նկատեր, և այդ բոլոր վտանգները, թվացյալ ու գուցեև եղած, բոլորը կշռադատված են, բոլորը նայված են։ Հենց այնպես ոչ ոք վեր չի կենա ու մի ամբողջ ժողովրդի անունից հայտարարություններ անի։ Ոչ մեկն իրեն թույլ չի տա նման բան։ Միայն լավի մասին պետք է մտածել,- նշել է Ռ. Մաթևոսյանը,- ինչպե՞ս կարող ես ամբողջ երկար մի կյանք հարևանիդ կողքին ապրել՝ առանց բարև տալու, առանց խոսելու, առանց նկատելու։ Կա՛մ պետք է տունդ փոխես, կա՛մ պետք է հարևանություն անես, չխառնվես նրա ընտանիքի գործերին և ոչ էլ նրան թույլ տաս խառնվի քո ընտանիքի գործերին։ Իսկ մենք տեղափոխվելու տեղ չունենք. մեր տեղը սա է՝ բիբլիական Արարատի կողքին։

Певец Рубен Матевосян нынешнему процессу урегулирования армяно-турецких отношений дает оценку «прекрасно»
Заслуженный артист Армении Рубен Матевосян положительно оценивает нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений.
«Я оцениваю его как прекрасный, поскольку у нас нет другого выхода, мы должны правильно думать и сейчас пришло правильное время, и сейчас делают правильные шаги. Независимо от всего я хочу, чтобы этот вопрос разрешился положительно и был бы без предусловий», - сказал «7or» певец, добавив, что если Турция желает вступить в Евросоюз, то вынужденно должна урегулировать отношения с Арменией и даже признать Геноцид армян. Р. Матевосян считает, что армянская сторона совершает грамотные шаги.
«Не вижу опасности, поскольку столь мощное государство, как Россия и столь сильный народ, как армяне, вряд ли, не заметили бы эти опасности. Обязательно должны были заметить, и все те опасности, кажущиеся и, может быть, имеющиеся, все взвешены и рассмотрены. Просто так никто не встанет и сделает заявление от всего народа. Никто себе не позволит подобное. Нужно думать только о хорошем, - отметил Р. Матевосян, и добавил, - как можешь всю жизнь жить возле соседа, не здороваясь, не разговаривая и не замечая. Или должен свой дом поменять, или должен поддерживать соседские отношения, не вмешиваться в дела его семьи и не позволять, чтобы он вмешивался в дела твоей семьи. А нам некуда переезжать - наше место  возле библейского Арарата».