Պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՅԴ Գերագույն մարմնի նախաձեռնությամբ մի շարք կուսակցություններ  համատեղ հայտարարություն էին ստորագրել ընդդեմ հայ-թուրքական  նախաստորագրված արձանագրությունների։ Այժմ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրություններն արդեն 4 օր է, ինչ գտնվում են Սահմանադրական դատարանում: «Ինչպիսի՞ն է լինելու հետագա պայքարը, և արդյոք այն կախվա՞ծ է Թուրքիայի հետագա գործողություններից» «7օր»-ի հարցին պատասխանել են վերոնշյալ նախաձեռնությանը միացած «Մայր հայրենիք» կուսակցության նախագահ  Կարինե Թումանյանը և «Հայկանդուխտ» կուսակցության նախագահ Արմենուհի Ղազարյանը։
Կարինե Թումանյանը մասնավորապես նշել է, որ պետք է պատրաստ լինել Թուրքիայի ցանկացած պատասխանի, սակայն պայքարը շարունակվում է, և այն պայմանավորված չէ Թուրքիայի գործողություններով։ Նա նաև նշել է, որ հայտարարության շուրջ միավորված կուսակցությունները շուտով հանդես կգան հայտարարությամբ։
Արմենուհի Ղազարյանը ևս նշել է, որ պայքարը պայմանավորված չէ Թուրքիայում կատարվող գործողություններով, և իրենք ունեն իրենց գործունեության ծրագիրը։ Նա նշել է, որ ՀՅԴ նախաձեռնության շուրջ համագործակցությունը շարունակվում է.
-Հարցը կարևորագույններից կարևորագունն է, և պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ։ Հետագա քայլերի վերաբերյալ մենք ունենք ներքին պայմանավորվածություն։

Борьба продолжится до конца
6-го октября по инициативе Верховного органа АРФД ряд партий подписал совместное заявление против парафированных армяно-турецких протоколов. Сейчас подписанные армяно-турецкие протоколы уже 4 дня, как находятся в Конституционном суде. «7or» обратился к председателям присоединившихся к вышеуказанной инициативе партий с вопросом: «Какой будет дальнейшая борьба, и зависит ли она от последующих действий Турции?».
Карине Туманян (партия «Мать-родина»), в частности, отметила, что нужно быть готовым к любому ответу Турции, однако борьба продолжается, и она не обусловлена действиями Турции. Она также отметила, что партии, присоединившиеся к инициативе, скоро выступят с заявлением.
Арменуи Газарян (партия «Айкандухт») также сказала, что борьба не обусловлена происходящими в Турции действиями и, что у них есть своя программа действий. Она отметила, что сотрудничество по инициативе АРФД продолжается:
«Это важнейшая из важнейших вопросов и борьба продолжится до конца. У нас есть внутренняя договоренность относительно последующих шагов».