Արամ Սարգսյան. «Կարծում եմ՝ Սահմանադրական դատարանում որոշակի խնդիրներ պետք է լինեն»
-Կարծում եմ՝ Սահմանադրական դատարանում որոշակի խնդիրներ պետք է լինեն։ Բացի դրանից, մեր կարծիքով, Սահմանադրական դատարան պետք է ներկայացնել իրավական տեսանկյունից վերլուծված և փորձաքննություն անցկացրած համապատասխան փաստաթուղթ։ Մենք Սահմանադրական դատարանին պետք է կամ ինքներս առաջարկենք այդպիսի փորձաքննության արդյունքները, կամ ինքը՝ ՍԴ-ն պետք է այդպիսի դերակատարություն վերցնի իր վրա, որովհետև այդ փաստաթղթերում բավական շատ է անգրագետ դիվանագիտական տերմինների օգտագործումը, և շատ հասկացություններ երկիմաստ են,- անդրադառնալով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրությունների՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանում գտնվելուն՝ «7օր»-ին ասել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։ Նրա կարծիքով վերոնշյալ հանգամանքը հիմք է ծառայելու, որ ՍԴ-ն շատ ավելի լրջորեն մոտենա այդ փաստաթղթերի բովանդակությանը։ Այս առումով նա նշել է, որ գոյություն ունի ևս մեկ հարց, այն է՝ որքանո՞վ են այդ արձանագրությունները համապատասխանում ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին։
Ինչ վերաբերում է արձանագրությունների դեմ պայքարին, Արամ Սարգսյանը նշել է, որ նոյեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՅԴ նախաձեռնությամբ  հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների դեմ համատեղ հայտարարության տակ ստորագրած մի շարք կուսակցությունների ղեկավարների հետ, որտեղ քննարկվել են հետագա գործողությունները։
-Իհարկե կան խնդիրներ և քայլեր, որոնք անհրաժեշտ է կատարել, և մենք պատրաստ ենք դրանք կատարել։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ կուսակցությունների ղեկավար մարմինները պետք է քննարկեն այդ բոլոր հարցերը և հայտարարեն միասնական գործողությունների մասին,- ընդգծել է Արամ Սարգսյանը։

Арам Саркисян: «Думаю, что в Конституционном суде должны быть определенные проблемы»
«Думаю, что в Конституционном суде должны быть определенные проблемы. Кроме того, по нашему мнению, в Конституционный суд нужно представить соответствующий документ, проанализированный с правовой точки зрения и подвергнутый экспертизе. Или мы сами должны предложить Конституционному суду результаты подобной экспертизы или сам КС должен взять на себя такую роль, поскольку в этих документах достаточно много неграмотно использованных дипломатических терминов и двусмысленных понятий», - сказал «7or» председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, касаясь вопроса направления армяно-турецких протоколов на рассмотрение КС РА. По его мнению, вышеуказанное обстоятельство будет служить основой для того чтобы КС гораздо серьезнее подошел к содержанию этих документов. В этом плане он отметил, что существует еще один вопрос, а именно, насколько эти протоколы соответствуют требованиям Конституции РА.
Что касается борьбы против протоколов, А. Саркисян отметил, что 20-го ноября состоялась встреча руководителей ряда партий, объединенных инициативой АРФД, где обсуждались последующие действия.
«Конечно, есть задачи и шаги, которые необходимо исполнить и мы готовы это сделать. Мы договорились, что руководящие органы партий должны обсудить все эти вопросы и заявить об объединенных действиях», - подчеркнул Арам Саргсян.