ՌԴ–ն պաշտոնապես հաստատեց. А321–ի կործանման պատճառն ահաբեկչությունն է եղել (տեսանյութ)
Եգիպտոսում կործանված А321 օդանավի կործանման պատճառն ահաբեկչությունն է եղել։ Այն պայթեցվել է ինքնաշեն ռումբի միջով, որի հզորությունը տրոտիլային համարժեքով եղել է 1 կգ։ Այս մասին ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը զեկուցել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, Բորտնիկովն ընդգծել է. «Կարելի է միանշանակ ասել, որ դա ահաբեկչական գործողություն է»։
Նրա խոսքով՝ ինքնաթիռի բեկորների և բեռների վրա արտասահմանյան արտադրության պայթուցիկի հետքեր են հայտնաբերվել։
«Մեր մասնագետների գնահատականով՝ օդանավում թռիչքի ժամանակ ինքնաշեն պայթուցիկ է գործի դրվել՝ 1 կգ տրոտիլին համարժեք հզորությամբ, ինչի արդյունքում ինքնաթիռն օդում մաս–մաս է եղել։ Դրանով էլ բացատրվում է մեծ հեռավորության վրա օդանավի մասերի ցրված լինելը»,–հավելել է նա։
Ի դեպ, ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայությունը 50 մլն դոլար է խոստացել А321–ի պայթյունի հետ կապ ունեցողների մասին տեղեկատվության համար։ Այս մասին հայտնում է «РИА Новости»–ին՝ ծառայության մամուլի հետ կապերի կենտրոնին հղումով։
«Դաշնային անվտանգության ծառայությունը դիմում է ռուսաստանցիներին և միջազգային հանրությանը՝ խնդրելով աջակցել՝ պարզելու ահաբեկիչներին։ Տրամադրված տեղեկությունների համար, որոնք կնպաստեն հանցագործներին ձերբակալելուն, 50 մլն դոլար պարգև կվճարվի»,–ասած է ծառայության հայտարարությունում։
Հիշեցնենք, որ Շարմ էլ Շեյխից Սանկտ Պետերբուրգ չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը կործանվել էր հոկտեմբերի 31-ին Սինայի թերակղզու օդային տարածքում թռիչքից 23 րոպե անց։ Զոհվել էր 217 ուղևոր և անձնակազմի 7 անդամ։

Причиной крушения российского самолета А321 стал теракт (видео)
Причиной крушения российского самолета А321 над Синаем стал теракт с помощью самодельного взрывного устройства мощностью до 1 кг в тротиловом эквиваленте. Как передает ТАСС, об этом сообщил глава ФСБ Александр Бортников на совещании у президента РФ Владимира Путина, стенограмма которого опубликована на сайте Кремля.
«Можно однозначно сказать, что это террористический акт», – сазал Бортников. По его словам, на обломках и вещах обнаружены следы взрывчатого вещества иностранного производства.
«По оценке наших специалистов, на борту воздушного судна в полете сработало самодельное взрывное устройство мощностью до 1 кг в тротиловом эквиваленте, в результате чего произошло «разваливание» самолета в воздухе, чем объясняется разброс частей фюзеляжа самолета на большом расстоянии», – сказал глава ФСБ.
Он пояснил, что были проведены исследования личных вещей, багажа и частей лайнера.
За информацию о причастных к взрыву на борту лайнера объявлено вознаграждение в 50 млн долларов, передает РИА «Новости» со ссылкой на Центр общественных связей ФСБ России.
«Федеральная служба безопасности обращается к российской и международной общественности за содействием в установлении террористов. За предоставление сведений, способствующих задержанию преступников, будет выплачено вознаграждение в размере 50 млн долларов США», – говорится в заявлении ФСБ.
Напомним, что самолет Airbus A321 «Когалымавиа», летевший из Шарм-эль-Шейха в Санкт-Петербург, разбился 31 октября на Синайском полуострове. Все 224 человека, находившиеся на борту, погибли. Ответственность за теракт взяли на себя боевики аффилированной с «Исламским государством» террористической группировки «Вилайят Синай».