Ասադը Պուտինին անվանել է «քրիստոնեական քաղաքակրթության միակ պաշտպան»
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ֆրանսիական «Valeurs Actuelles» տնտեսական ամսագրին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քրիստոնեական քաղաքակրթության միակ պաշտպանն է։
«Երբ ես նայում եմ մեր աշխարհի ներկա վիճակին, հասկանում եմ, որ Պուտինը քրիստոնեական քաղաքակրթության միակ պաշտպանն է, որի վրա մենք կարող ենք հույս դնել»,–ասել է Ասադը։
Ավելի վաղ էլ «Financial Times»–ը գրել էր, որ արևմտյան առաջնորդները ստիպված էին խոստովանել, որ Սիրիայում խաղաղության տանող ճանապարհն անցնում է Մոսկվայով, դրա համար էլ վերջին 12 ամսվա ընթացքում ՌԴ նախագահ Պուտինը «դիվանագիտական վտարանդուց» վերածվել է մի մարդու, որն ունակ է լուծել առկա խնդիրները։
«Valeurs Actuelles»–ին Ասադը նաև հայտնել է, որ Սիրիայի նախագահի պաշտոնից իր հեռանալը կախված է բացառապես ժողովրդի կամքից և սիրիական խորհրդարանից։
«Նրանք, ովքեր ցանկանում են ոչնչացնել Սիրիան, ավելի շատ ուզում են վերացնել տարածաշրջանում միակ աշխարհիկ պետությունը»,– հավելել է Ասադը։

Асад назвал Путина «единственным защитником христианской цивилизации»
Президент Сирии Башар Асад в интервью французскому экономическому журналу «Valeurs Actuelles» заявил, что президент России Владимир Путин является единственным защитником христианской цивилизации, передает «Gazeta.ru».
«Когда я смотрю на современное состояние нашего мира, то я понимаю, что Путин является единственным защитником христианской цивилизации, на которого мы можем рассчитывать», – сказал он.
Ранее издание «Financial Times» написало, что западные лидеры были вынуждены признать, что дорога к миру в Сирии идет через Москву, поэтому за последние 12 месяцев российский президент Владимир Путин превратился из «дипломатического изгоя» в человека, который способен решить существующие проблемы.
В интервью «Valeurs Actuelles» Асад заявил также, что рассмотрит возможность ухода с поста президента страны, только если того пожелает его народ и парламент.
«Вопрос о моем уходе зависит исключительно от желания сирийского народа и парламента», – заявил он, добавив, что на международных конференциях этот вопрос также не поднимался.