Թուրքիան փակում է Սիրիայի հետ սահմանը
Թուրք–սիրիական սահմանն առաջիկայում ամբողջովին կփակվի։ Այս մասին, «vesti.ru»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին։
Դիվանագետի խոսքերով՝ ԱՄՆ–ն ակտիվորեն համագործակցում է Թուրքիայի հետ՝ օգնելով նրան սահմանային պատնեշներ կանգնեցնել։ Նշվում է, որ ներկայումս 800 կմ–ոց սահմանի երկու երրորդը գնտվում է թուրքական բանակի վերահսկողության տակ։
«Սիրիայի հյուսիսային սահմանի 75 տոկոսը ներկայումս վերահսկվում է։ Մենք շարունակում ենք Թուրքիայի հետ համատեղ գործողությունը, որպեսզի փակենք նաև մնացած 98 կմ–ն»,–ասել է Քերրին։
Ամերիկացի գործիչը նշել է, որ ամբողջ խնդիրն այն է, որ սահմանի այդ հատվածը մյուս կողմից վերահսկվում է իսլամականների կողմից. վերջիններն այդ տարածքն օգտագործում են վառելիքի մաքսանենգության, անտիկ արժեքներ տեղափոխելու և նոր զինյալներ հավաքագրելու համար։
Այդ հատվածն ամրացնելու համար հարկավոր է ստիպել նահանջել ահաբեկիչներին, որը տեսականորեն կարող են նաև քուրդ աշխարհազորայինները. դրա համար նրանք պատրաստ են հատել Եփրատ գետը, որից այն կողմ գտնվում են քրդական հողերը։ Այդ տարբերակին, սակայն, կտրականապես դեմ է Անկարան, որը կարծում է, որ Եփրատը քրդերի համար պետք է «կարմիր գիծ» հանդիսանա՝ մտավախություն ունենալով, որ հակառակ դեպքում ԻՊ սահմանամեձ հողերը կարող են մտնել Սիրիական Քրդստանի կազմ, որն էլ բացասական կանդրադառնա Թուրքիայի քրդաբնակ շրջանների վրա։
Հետևաբար, սահմանից գրոհայիններին պետք է ստիպի նահանջել Թուրքիայի տարածքում մարզված սիրիական ընդդիմությունը, որին պետք է աջակցություն ցուցաբերի ամերիկյան և թուրքական ավիացիան Ինջիրլիքի ավիաբազայից։ Քերրիի խոսքերով՝ դա կլինի 60 հոգուց բաղկացած ջոկատ, որն անհրաժեշտության դեպքում կարող է օգնություն խնդրել օդից։

Турция закрывает границу с Сирией
Сирийско-турецкая граница в скором будущем будет полностью закрыта. Как передает «Vesti.ru», об этом заявил государственный секретарь США Джон Керри.
По его словам, США активно сотрудничают с Турцией, помогая сооружать пограничные ограждения, и в настоящее время две трети 800-километровой границы находится под полным контролем турецкой армии.
«75 процентов северной границы Сирии сейчас под замком, – заявил госсекретарь. – И мы проводим операцию с Турками, чтобы закрыть оставшиеся 98 километров».
Проблема, по словам Керри, заключается в том, что с другой стороны на этом участке граница контролируется исламистами, которые пользуются этим для контрабанды топлива, античных ценностей и вербовки новых бойцов. Для того чтобы провести укрепление этого участка, потребуется сначала оттеснить боевиков, что теоретически могут сделать бойцы курдского ополчения, готовые для этого перейти реку Евфрат, за которой начинаются курдские земли.
Такой вариант, однако, категорически отрицают в Анкаре, где считают, что Евфрат должен стать для курдов «красной линией», опасаясь, что в противном случае приграничные земли ИГ войдут в состав Сирийского Курдистана, что негативно отразится на безопасности в курдских районах Турции.
В этой связи оттеснять исламистов от границы будут не курды, а силы сирийской оппозиции, прошедшие тренировку на территории Турции, поддержку которым будет оказывать американская и турецкая авиация с авиабазы Инджирлик. По словам Керри, это будет хорошо экипированный отряд примерно из 60 человек, который в случае необходимости всегда сможет запросить поддержку с воздуха.