Պենտագոնը մեղադրել է Թուրքիային ահաբեկիչների փոխարեն քրդերին ռմբակոծելու համար (տեսանյութ)
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ Թուրքիան «ավելի շատ բան» պետք է անի «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Պենտագոնի ղեկավարի խոսքերով՝ Անկարայի ջանքերի մեծ մասն ուղղվում է ոչ թե ահաբեկիչների դեմ պայքարին, այլ Քրդական աշխատավորական կուսակցության, որը կռվում է արմատականների դեմ, և թուրքական ՌՕՈւ–ն ռմբակոծում է քրդերին, այլ ոչ թե ԻԼԻՊ–ի ահաբեկիչներին։
Ավելի վաղ էլ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ Թուրքիան պետք է ուժեղացնի Սիրիայի հետ սահմանի վերահսկողությունը՝ թույլ չտալով ահաբեկիչների ներթափանցումը։
Հայտնի է, որ ներկայումս թուրք–սիրիական սահմանի 100 կմ երկարությամբ հատվածից են ԻՊ զինյալները կենդանի ուժ ու զենք ստանում։
Ինչպես «Sputnik»–ին հայտնել է ԱՄՆ ՊՆ ղեկավարի նախկին օգնական Լոուրենս Քորբը, ԻԼԻՊ–ի դեմ պայքարը բավական կերակրի, եթե Թուրքիան չդադարեցնի զինյալների հոսքը Սիրիա։
«Եթե Թուրքիան փակի իր սահմանը, այդ մարդիկ բավական դժվարություններ կունենան Սիրիա ներթափանցելու հարցում»,–ասել է Քորբը։

Пентагон обвинил Турцию в бомбардировках курдов вместо террористов (видео)
Министр обороны США Эштон Картер накануне заявил, что Турция должна «делать больше» для борьбы против террористической группировки «Исламское государство», сообщает РИА «Новости».
Глава Пентагона отметил, что большая часть того, что предпринимает Анкара, направлена не против боевиков, а против Курдской рабочей партии, которая сама сражается с радикалами, и турецкие ВВС бомбят курдов, а не террористов ИГ.
Ранее Барак Обама заявил, что Турция должна прикладывать больше усилий по охране своей границы с Сирией и не допускать проникновения террористов. Сейчас существует участок турецко-сирийского кордона протяженностью почти 100 километров, через который боевики ИГ получают пополнение живой силы и оружия.
Как заявил в интервью агентству «Sputnik» экс-помощник министра обороны США Лоуренс Корб, борьба против ИГ грозит затянуться, если Турция не остановит поток боевиков в Сирию.
«Если Турция закроет свою границу, для этих людей будет более затруднительно добраться туда, куда они стремятся», – сказал Корба.