Ստամբուլի պայթյունի հետևում «Իսլամական պետությունը» կարող է լինել (տեսանյութ)
«НТВ»–ի թղթակից Միխայիլ Ֆեդոտովի տեղեկացմամբ՝ թուրքական ոստիկանությանն արդեն հայտնի է կասկածյալի բնութագիրը, որը նկարագրել են հանցագործության վայրից փախչող տղամարդուն նկատած ականատեսները։
Նշվում է, սակայն, որ հանցագործին որսալը հեշտ չի լինի. բազմամիլիոնանոց Ստամբուլում շատերը կարող են 28 տարեկան լինել և անմորուք։ Ահաբեկիչը սև բաճկոնով է եղել, մոխրագույն անդրավարտիքով և կարմիր սպորտային կոշիկներով։
Հիշեցնենք՝ ինքնաշեն ռումբը գործի էր դրվել Ստամբուլի մետրոյի կայարանից 100 մ հեռավորությամբ։
Թուրքիայի հատուկ ծառայությունները ենթադրում են, որ հանցագործների նշանակետը ոստիկանական հատուկ նշանակության ուժերի ավտոբուսն է եղել, որն անցնելու էր էստակադով։
Թեև ահաբեկչության պատասխանատվությունը չի ստանձնել որևէ խմբավորում, չի բացառվում, որ դրա հետևում «Իսլամական պետությունը» լինի։
Այսօր ավելի վաղ էլ ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ Թուրքիան բավականաչափ ջանքեր չի գործադրում Սիրիայի հետ սահմանը վերահսկելու համար՝ թույլ տալով զինյալների ներթափանցումը, որոնք էլ ահաբեկչություն են իրականացնում երկրում, ինչպիսին Ստամբուլի դեպքն էր։

За взрывом в Стамбуле может стоять «Исламское государство» (видео)
В Турции полиция расследует взрыв в Стамбуле. Виновных не нашли, но уже есть подозрения, что за этим стоит «Исламское государство». Как сообщает корреспондент НТВ Михаил Федотов, турецкой полиции уже известны приметы подозреваемого, их сообщили очевидцы, которые видели преступника, убегающего с места происшествия.
Однако поймать его, вероятно, будет непросто. Под описание «мужчина 28 лет, без бороды» в многомиллионном Стамбуле попадает слишком много людей. Он был одет в черную куртку, в серые штаны и красные кроссовки.
Напомним, что самодельная бомба сработала накануне в 100 метрах от станции метро на эстакаде. Погиб 1 человек, еще пятеро пострадали.
Турецкие спецслужбы предполагают, что целью преступников был автобус с полицейским спецназом, который должен был проезжать по эстакаде. Ответственность за взрыв на себя не взяла ни одна из группировок, однако не исключено, что это дело рук террористов из «Исламского государства».
Ранее министр обороны США Эштон Картер, выступая в Конгрессе, отметил, что Турция не прикладывает достаточных усилий для борьбы с боевиками и плохо контролирует свою границу в Сирии. И это, по его мнению, позволяет экстремистам просачиваться через кордоны и совершать провокации, подобные той, что случилась в Стамбуле.