Աբդուլլա Գյուլ. «Այդ խոչընդոտը շուտով կվերացվի»
Իտալական «La Stampa» թերթի թղթակցի «Ե՞րբ կարող են Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները հատել ընդհանուր սահմանը» հարցին պատասխանելիս Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլը նշել է, թե այդ խոչընդոտը շուտով կվերացվի. «Իհարկե, որոշ «տեխնիկական» ժամանակ կպահանջվի, քանի որ փաստաթուղթը պետք է դեռևս քննարկում անցնի երկու երկրների խորհրդարաններում, բայց հետո տեղի կունենա դեսպանների փոխանակում ու ցամաքային սահմանի բացում: Օդային տարածքը վաղուց բաց է»,-նշել է Ա.Գյուլը։
Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու մասին խոսելիս Գյուլն ասել է, թե ամբողջ աշխարհն է փոխվում, փոխվում է նաև Թուրքիան։ Նա նշել է նաև, որ Թուրքիան մտադիր է շարունակել հարևանների հետ բոլոր խնդիրները լուծելու քաղաքականությունը։
Գյուլը Ռուսաստանին շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում մեծ ներդրում ունենալու համար՝ նշելով, թե Թուրքիան շրջել է Հայկական հարցի էջը.
-Այո՛, դա մեր ընտրությունն է, և մեր ուժերի հնարավորության սահմաններում մենք անում ենք ամենը, սակայն ուրիշները ևս նման մտադրություն պետք է ունենան։
Նա նաև համաձայնել է, որ Անկարայի և Երևանի հարաբերությունների զարգացմանն ուշի-ուշով  հետևում է Բաքուն, և որ Ղարաբաղյան հարցը մնում է չլուծված, սակայն ինքը հավատում է, որ Երևանն ու Բաքուն կգտնեն լուծումը։

Абдулла Гюль: «Этот барьер скоро будет отменен»
Отвечая на вопрос корреспондента итальянской газеты «La Stampa» о том, когда граждане Армении и Турции смогут пересекать общую границу, президент Турции Абдулла Гюль сказал: «Этот барьер будет скоро отменен. Конечно, потребуется «техническое» время, поскольку документ должен пройти обсуждение в парламентах двух стран. Но потом произойдет обмен послами и открытие наземных границ. Воздушное пространство уже давно открыто», - отметил А. Гюль.
Говоря об установлении отношений с Арменией, А. Гюль сказал, что весь мир меняется, меняется и Турция. Он также отметил, что Турция намерена продолжить политику решения всех проблем с соседями.
Гюль выразил благодарность России за большой вклад в дело урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, отметив, что Турция перевернула страницу Армянского вопроса:
«Да, это наш выбор и мы делаем все, что в наших силах. Но и другие должны иметь такие же намерения».
Он также согласился, что за развитием отношений между Анкарой и Ереваном пристально следит Баку и, что Карабахский вопрос остается нерешенным, однако он верит, что Ереван и Баку найдут решение.