Հուժկու անձրև՝ հուժկու երթի փոխարեն
Ինչպես հայտարարեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սեպտեմբերի 17-ի հանրահավաքում՝ ՀԱԿ-ը անցնում է վճռական գործողությունների։ Դե ուրիշ բան չէր մնում անելու։ «Եղիազարը» ընդառաջ չգնաց «էջմիածնական միաբանների» աղաչանք-պաղատանքներին և «չերկխոսեց» լևոնենց հետ, ու հիմա սրանք ստիպված «կոշտացնում» են իրենց դիրքորոշումը։
Այդ «կոշտացումը» մի քանի կետից է բաղկացած։ Նախ ասվեց, թե երկու նախապայման են դնում Սերժ Սարգսյանի առաջ, բայց չասվեց, որ եթե այդ նախապայմանները ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը չբավարարի, ապա ի՞նչ է արվելու։ Բայց դե դա, երևի, այնքան էլ կարևոր չէ ՀԱԿ-ի համար։ Կարևորը վճռական լինելն է կամ, ավելի ճիշտ, վճռականություն խաղալը։
Ենթադրվում է, որ եթե Սարգսյանն ազատ չարձակի քաղբանտարկյալներին ու մարտի 1-ը չբացահայտի, ապա լևոնական 2 նախապայմաններին կավելանա ևս մեկը, հետո չորրորդը, հետո հինգերորդը և այդպես շարունակ։ Այդ նախապայմանների տարափի տակ Սարգսյանը, հավանաբար, ՌԴ-ի ռազմաբազաների ՀՀ-ում տեղակայման ժամկետն այս անգամ արդեն կերկարաձգի 149 տարով ու այդ ձևով կխուսափի տերպետրոսյանական նախապայմանների բավարարումից, ինչպես որ Ռուսաստանի հետ 49-ամյա պայմանագիր կնքելով՝ խուսափեց Էրդողանի նախապայմաններից։ Նման գործընթացների հավանականությունն, ի դեպ, շատ մեծ է, քանի որ, ըստ հայ քաղաքական մտքի տիտան Ռազմիկ Զոհրաբյանի տեսության, երբ ընդդիմությունը միասնական չի լինում իշխանության հետ՝ վերջիններս ստիպված են լինում ռազմաբազաների վերաբերյալ պայմանագրեր կնքել այլ պետությունների հետ, որպեսզի ապահովեն երկրի անվտանգությունը։ Ինչպես ասում են՝ «ժելեզնայա լոգիկա»։ Բայց եկեք թողնենք իշխանություններին ու իրենց ռազմիկներին, ու տեսնենք, թե ՀԱԿ-ն ուրիշ էլ ի՞նչ կերպ է իշխանություններին պատին դեմ տալու։
Ըստ Տեր-Պետրոսյանի «սեպտեմբերյան թեզիսների»՝ իրենց պայքարի «կոշտացումը», բացի նախապայման-նախապայմանի հետևից առաջարկելու,  դրսևորվելու է նաև  այլ կերպ։
ՀԱԿ առաջնորդի պայքարի «մենյուն» ու «շարժման» օրակարգը  բազմազան են՝ «հուժկու» երթից մինչև «հուժկու» հանրահավաք։ Եվ ահա հոկտեմբերի 1-ին նախատեսված էր, ինչպես իրենք են սիրում ասել,  հուժկու երթ դեպի եվրոպական կառույցները ներկայացնող հայաստանյան գրասենյակ ու «հուժկու» նամակ-բողոքի հանձնում։ Սակայն սադրիչ եղանակը խափանեց կոնգրեսականների ծրագիրը և երթը տեղի չունեցավ։ Անձրև էր գալիս։ Սարյանի արձանի մոտ հավաքվածներին ասվեց, որ առողջությունն ավելի թանկ է, քան երթը, և, բացի այդ, նամակը, գրողը տանի, կարելի է տալ նաև առանց «շուխուրի» և հոգեբանական էքսցեսների, ինչի՞ մասին է խոսքը ... Վե՛րջ։ Ցրվե՛ք տներով։
Փաստորեն, սրիկա իշխանությունների հեռացման գործընթացին նպաստող  հերթական քայլին այս անգամ խոչընդոտեց ջուրը, որն ակնհայտորեն պատվեր էր կատարում և երկնքից նենգաբար թափվում էր միտինգավորների գլխին այն ժամանակ, երբ «շարժման» ղեկավար կազմը (մասնավորապես՝ Տեր-Պետրոսյանը) տանը նստած, երևի, թեյ էր ըմպում ու մի կերպ դիմանում իշխանությունների հերթական ստորությանը՝ «ջրի մեջ մտնողը թրջվելուց չի վախենա» ծրագրի շրջանակներում։
Այս ամենն ինձ հիշեցրեց 2003-ի նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած «հուժկու» հանրահավաքներից մեկը, որին ներկա չէր գտնվել այն օրերին «կուռք» աշխատող Ստեփան Դեմիրճյանը՝ տեղի ունեցածը բացատրելով տանը հյուրեր ունենալու հանգամանքով։ Այսինքն՝ մարդիկ հավաքվել «Ստե՛-փա՛ն, Ստե՛-փա՛ն» կամ «Դե-միր-ճյա՛ն, Դե-միր-ճյա՛ն» էին գոռում, իսկ Ստեփանը քաղաքավարության զոհ էր դարձել, չէր մասնակցել հանրահավաքին ու ... հետաձգել էր իշխանափոխությունը այլ, ավելի բարենպաստ պահի, երբ տանը հյուրեր չէին լինի։
Տվյալ դեպքում «հուժկու» երթին խանգարեցին արդեն ոչ թե «շարժման» առաջնորդի տուն եկած հյուրերը, այլ՝ անկոչ հյուր անձրևը։ Եվ սա շատ խորհրդանշական է։ Մեռնող «շարժումը» միշտ էլ նման «խոչընդոտների» է հանդիպում։ 2008-ի «հեղափոխական» այն օրերին նույնիսկ  ցուրտ ձմեռը չէր խանգարում, որպեսզի «շարժման» ղեկավարները շուրջօրյա ռեժիմով մարդկանց դրսում պահեին, բայց հիմա անհանգստացան շարքերի առողջությամբ, երբ ընդամենը աշնանային թեթև անձրև եկավ։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ։
«Հուժկու» երթը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ ավազակապետությունը շանս չունի, քանի որ «պայքարը» շարունակվում է։ Մեկ-երկու այսպիսի «երթ», և իշխանական բուրգը կփլուզվի՝ չդիմանալով ճնշմանը։ Սպասենք «հուժկու» հանրահավաքին, բայց հնարավոր է այդ օրն էլ «թարսլամա» մի անձրև գա ու համը հանի։ Վհատվել պետք չէ։ Չէ՞ որ «շարժման» առաջնորդն, ինչպես գիտեք, դեռ «էն գլխից» հայտարարել է, թե «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» ու հետո էլ ավելացրել՝ «Ջուրը մտնողը թրջվելուց չի վախենա»։ Փորձն, իհարկե, ցույց տվեց, որ այդ խոսքերը պետք էր հասկանալ ճիշտ հակառակ կերպ, բայց միթե դա է էականը։ Կարևորը  պայքարն է։ Պայքա՛ր, պայքա՛ր մինչև վերջ ...

«Мощный» дождь вместо мощного шествия
Как заявил Левон Тер-Петросян во время митинга 17-го сентября, АНК приступает к решительным действиям. Ну, больше ничего и не оставалось делать. «Егиазар» не пошел навстречу мольбам «эчмиадзинских монахов» и не вступил в диалог с левоновцами, а потому теперь они вынужденно «ужесточают» свою позицию.
Это «ужесточение» состоит из нескольких пунктов. Сначала было сказано, что выдвигают перед Сержем Саргсяном два условия, однако не было сказано, что будет сделано, если «гибкий» лидер РПА не удовлетворит эти предусловия.
Предполагается, что если Саргсян не отпустит политзаключенных на свободу и не раскроет обстоятельства первомартовских событий, то к двум предусловиям левоновцев прибавится еще одно, потом четвертое, пятое и так далее. Под лавиной этих предусловий Саргсян, вероятно, продлит срок пребывания российских военных баз уже на 149 лет и тем самым избежит выполнения тер-петросяновских предусловий, подобно тому как, подписав с Россией договор на 49 лет, он избежал выполнения предусловий Эрдогана. Вероятность подобного развития событий, кстати, очень велика, поскольку, согласно теории титана армянской политической мысли Размика Зограбяна, когда нет единения оппозиции с властями, то последние бывают вынуждены подписывать с другими государствами договоры о военных базах, чтобы обеспечить безопасность страны. Как говорится, «железная» логика. Но давайте отвлечемся от властей и их размиков и посмотрим, каким еще образом АНК приставит властей к стенке.
Согласно «сентябрьским тезисам» Тер-Петросяна, «ужесточение» их борьбы, кроме выдвижения новых предусловий, проявится и иным способом.
«Меню» борьбы лидера АНК и повестка «движения» разнообразны: от «мощного» шествия до «мощного» митинга. И вот на 1-е октября было запланировано, как они любят говорить, мощное шествие к ереванским офисам европейских структур и вручение «мощного» письма-протеста. Однако наглая погода нарушила планы конгрессовцев, и шествие не состоялось: шел дождь. Собравшимся возле памятника Сарьяна было сказано, что здоровье важнее, чем шествие, и, кроме того, к черту письмо! Его можно вручить без «шухера» и психологических эксцессов. Всё! Отправляйтесь домой!
Фактически, на пути очередного шага, способствующего устранению этих подлых властей, на этот раз встала... вода, которая, очевидно, выполняла заказ и коварно лилась на головы митингующих в то самое время, когда руководящий состав «движения» (в том числе, Тер-Петросян) сидел дома и, наверное, пил чай, кое-как перенося очередную подлость властей - в рамках программы «входящий в воду, промокнуть не боится».
Все это напомнило мне один из «мощных» митингов после президентских выборов 2003г., на котором не присутствовал работавший в те дни «идолом» Степан Демирчян, объяснив свое отсутствие тем, что у него были гости. То есть, люди собрались, кричат «Сте-пан, Сте-пан!» или «Де-мир-чян, Де-мир-чян!», а Степан стал заложником правил приличия, не принял участие в митинге и... отсрочил смену власти до более подходящего момента, когда гостей не будет.
В данном случае «мощному» движению помешали уже не гости, пришедшие домой к лидеру «движения», а - незваный гость дождь. И это очень символично. На пути умирающего «движения» всегда встречаются подобные «препятствия». В «революционные» дни 2008г. даже холодная зима не мешала, чтобы руководители «движения» круглосуточно держали людей на улице, а сейчас они забеспокоились о здоровье рядов, когда пошел легкий осенний дождь. Ай, ай, ай!
«Мощное» шествие еще раз доказало, что у «бандократии» нет шансов, поскольку «борьба» продолжается. Пара таких «шествий» и пирамида власти, не выдержав давления, развалится. Будем ждать «мощных» митингов, но возможно, что и в тот день, как назло, пойдет дождь и всё испортит. Не нужно отчаиваться. Ведь, лидер «движения», как известно, еще изначально заявил, что «Пусть не потребуется жертв, кроме меня», а затем добавил: «Входящий в воду, промокнуть не боится». Правда, опыт показал, что эти слова нужно было понимать с точностью наоборот, но разве это существенно? Главное - борьба. Борьба, борьба до конца...